Това каза пред журналисти председателят на парламентарната Комисия по здравеопазване Даниела Дариткова.
Тя даде пресконференция заедно с министъра на здравеопазването Десислава Атанасова и шефа на НЗОК д-р Пламен Цеков.
Няма как от 1 януари да функционират новите дейности без законодателна промяна и затова спешно правим промяна в Закона за здравното осигуряване, като се надявам днес комисията по здравеопазване в Народното събрание да приеме предложенията ни на първо четене, допълни Дариткова.
"В случаите, когато в закона за бюджета на НЗОК за следващата година се предвижда финансиране на нови медицински дейности, съответно дентални дейности, лекарствени продукти и медицински изделия, за които в действащите до момента НРД не се съдържат законовите изисквания, те се определят с решение на надзорния съвет на НЗОК по предложение на управителя на НЗОК", пише в промените, които днес ще се гледат на първо четене в Парламентарната здравна комисия.
Вносители на промяната са депутати от ГЕРБ.
Тя се наложи, след като от Българския лекарски съюз отказаха да подпишат Националния рамков договор, тъй като не одобряват предложените от Здравната каса обеми и цени за медицинските дейности.
Вчера Надзорният съвет на Здравната каса прие догодина да останат в сила сегашните цени на медицинските услуги, за които се предвиждаше минимално увеличение. Стана ясно още, че само 10 от общо 51 млн. лв. излишък от здравни вноски в бюджета на касата ще бъдат усвоени.През следващата година ще се работи по сегашния рамков договор, ще се подпишат анекси към старите договори с лекарите, обясни днес управителят на НЗОК д-р Пламен Цеков.
Поради неподписването на договора отпаднаха някои клинични пътеки, които бяха договорени и приети, добави той.
Имаме подкрепата на различни пациентски организации за прехвърлянето на дейностите към НЗОК, каза министърът на здравеопазването Десислава Атанасова.
Тя уточни, че интензивните грижи, за които от 2013 год. ще плаща НЗОК, ако се оказват на неосигурено лице, ще бъдат заплащани от бюджета на Министерството на здравеопазването.
По думите й предложените промени в Закона за здравното осигуряване гарантират на всички български граждани достъп до медицинска помощ.
Ако няма промяна на Закона за здравното осигуряване от 1 януари 2013 г. нито един онкологично болен пациент няма да има достъп до петскенер, а здравноосигурени жени с репродуктивни проблеми няма да могат да се включат към програмата "ин витро", отбеляза Атанасова, цитирана от "Фокус".
Със заложените промени лечебни заведения ще получават допълнителни средства за интензивните си отделения, като например Военно-медицинска академия в столицата, посочи министър Атанасова.
По отношение на ваксинопрофилактиката министърът обясни, че задължителните ваксини са за всички лица до 18-годишна възраст, тоест ако бъдат направени законови промени, това ще е насочено и към всички деца в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!