С лед промените в Гражданския процесуален кодекс, при продажба на имот с пълномощно, възложителят трябва да изпише имената си непосредствено пред нотариуса, коментира в „Здравей, България” по NOVA Димитър Танев, председател на дисциплинарната комисия към Нотариалната камара.
Въпреки това, по думите му, продажбата на апартаменти под заплаха е възможна, какъвто е случаят със задържаните в четвъртък членове на престъпна група в столичния квартал „Орландовци”.
МВР удари имотната мафия, отвличала и измъчвала хора
Те набелязвали самотни възрастни жертви и по данни на прокуратурата, чрез заплахи, насилие и дори отвличания, ги принуждавали да продадат жилищата си. Така за апартамент с площ 80 квадратни метра в столичния квартал Борово са били платени 7 хил. лв. в брой.
„Такава сделка явно е симулативна. По принцип преводът трябва да е по банков път. Може би цената е така занижена, за да е плащането в брой и да не може да се проследят истинските пари, които се дават, ако изобщо се дават”, посочи Танев.
Нови разкрития от жертви на имотните измами в София
Той обясни, че има много видове симулативни сделки, но ако са направени под заплаха те са унищожаеми.
„Това означава, че след действията на прокуратурата всичките тези сделки ще бъдат унищожени. Всички последващи прехвърляния и те ще отпаднат. И правото на собственост ще се върне в титулярите”, поясни Танев.
Той добави, че парите, заплатени в брой няма как да се върнат, отделно по закон, те подлежат и на конфискация, ако сумата е над 10 хил. лв. Също така обявяването на сделката за нищожна става с гражданско дело на база на издаденото наказателно постановление. След спечелването на такова дело, закупилият имота може да получи декларираната и преведена по банков път сума от продавача.
„Това е много важно. Именно поради тази причина гражданите, когато извършват сделки с недвижими имоти, трябва да включват в договора клауза, с която продавачът се задължава не само да върне парите, но и да заплати съдебните разходи при евентуална злоупотреба”, подчерта Танев.
Председателят на дисциплинарната комисия към Нотариалната камара посочи, че от организацията се предложили законодателни промени, които да защитят правата на уязвимите лица, съобразно резолюция на Европейския парламент от 2017 г.
„Преди две години предложихме механизъм за спиране на злоупотребите с уязвими лица. Това са възрастни хора, алкохолици, наркомани и други, които са на границата на дееспособността. Механизмът предвижда изготвянето на база данни с имената на трима души – близки или роднини. До посочените в списъка лица нотариусът трябва да се допита, преди да извърши сделка с имот. Този механизъм действа в 12 европейски страни”, заяви Танев.
За повече новини и съвети, свързани с личните финанси четете Pariteni.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!