В незапното спиране на сърцето е една от водещите причини за смърт в Европа – около 20% от всички смъртни случаи, сочат данни на Европейски съвет по Ресусцитация.
Човек, който претърпява внезапно спиране на сърдечната дейност - губи пулс и дишане, след третата минута започват да умират мозъчните му клетки, а между седмата и осмата вече е починал.
Поради тази причина, за да се спаси един човешки живот е нужно незабавно оказване на първа помощ.
Именно заради това нова инициатива цели безвъзмездно да обучи 5000 ученици от 17 софийски училища как да се справят в подобна ситуация.
Защо можете да умрете, докато чакате Спешна помощ
Приложението за взаимопомощ iHELP Bulgaria стартира кампанията „Пазители на сърца – мисия училища”.
В рамките на 12 месеца по време на “Час на класа“ ученици на възраст от 14 до 19 години ще се запознаят как на практиката да оказват първа помощ на новородено, дете, възрастен и какви са възможностите на приложението за алармиране iHELP.
Във видеото по-горе вижте как протича обучението за първа помощ
Първата част от обучението е теоретична, а втората е изцяло практическа с квалифициран инструктор.
„Фокусът на обучението е внезапно спиране на сърдечната дейност, като всеки един ученик разбра кога е необходимо странично стабилно положение, проверка дали човек диша и има пулс, а ако няма какви са следващите стъпки – сърдечен масаж и изкуствено дишане“, обясни Христо Христов, директор на iHELP Bulgaria, в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
Приложението в България, което спасява животи
Всеки може да изтегли приложението на своя телефон безплатно.
По време на обученията се разглеждат три случая: сърдечен масаж и изкуствено дишане при възрастен, дете и бебе, както и задавянето като ситуация, която може да доведе до спиране на сърдечната дейност на човека.
В Специално училище за ученици с увреден слух „Проф. Д-р Д.Денев” обучението премина изключително успешно.
Във видеото по-долу вижте как работи приложението iHELP
„Аз мисля, че това приложение ще помогне на повечето хора в нужда. На всеки един от нас ни беше, както полезно, така и интересно. След практическата част мисля, че ще мога да подтикна паниката си и ще успея да реагирам в подобна ситуация и след това аз самата ще се чувствам добре, че съм спасила един човешки живот“, коментира Вероника, която е възпитаник на учебното заведение.
Абсурди за много пари в „Бърза помощ
Подрастващите имат интерес да получават практически познания и този проект дава точно това.
„Инициативата е обвързана, както с новите технологии, т.е. те могат да свалят приложението и да го ползват на личните си устройства, така и да получат практически знания, които могат нагледно да видят и да приложат в живота си“, сподели своите впечатления Севделина Джонгарска, директор на СУУУС „проф. Д-р Д.Денев”.
Кои са най-популярните митове за първа помощ (СНИМКИ)
Как да окажем първа помощ при спиране на сърдечната дейност
Разпознаване на състоянието: Не се долавя пулс на шийната артерия, не се чуват ударите на сърцето (ухото се поставя на гръдния кош).
Опасности са смърт вследствие прекратяване на кръвообращението. Най-много 5 мин след спирането на сърцето настъпват трайни мозъчни увреждания.
Как се прави сърдечен масаж
Болният се поставя по гръб върху твърда основа.
Освобождава се гръдният кош, дрехите се разкопчават.
Дланта на едната ръка се поставя върху долната трета на гръдната кост (средата на гръдния кош). Върху нея се поставя другата, за да се повиши силата.
Гръдният кош на пострадалия се натиска със силен бърз, тласък надолу. Тласъкът се повтаря приблизително всяка секунда.
Ако е спряло и дишането, се прави по едно обдишване на всеки 4 тласъка върху сърцето, които трябва ритмично да се редуват.
Сърдечния масаж не трябва да се прекъсва преждевременно.
iHELP е мобилно приложение, което обединява семейства, приятели, доброволци и професионални спасители в случай на нужда от спешна помощ. Приложението е безплатно за сваляне и се използва за изпращане на SOS алармиране в случаи на нужда от спешна медицинска помощ. При подаване на аларма – освен свързване със 112, системата локализира потребителя и изпраща SOS нотификация до неговите спешни контакти и всички потребители, намиращи се в радиус от 500 м.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!