Р азследване на "Здравей, България” показва как стотици хиляди левове от европейски фондове изтичат през схема за студентски стажове, в която са въвлечени студенти, преподаватели и фирми.
Репортерът на Нова ТВ Вероника Димитрова е тръгнала по следите на измамата след сигнал от жена, чиято фирма е била открадната, за да бъде въвлечена в схемата.
По документи във фризьорския салон на Айнур Генч от Варна на стаж са били стотици студенти от университети в цялата страна, но само по документи. На практика обучение не е имало.
За фиктивния стаж само в този салон студентите са взели общо около 50 хил. лeва. Менторите и преподавателите, които е трябвало да ги контролират, пък са получили около 25 000 лева. Парите дошли от фондовете на ЕС и се плащат от Министерството на образованието.
Айнур Генч разказва, че през фирмата й са минали около 100 студенти. Не ги познава, но на хартия всеки е бил по 240 часа на стаж. За злоупотребата тя разбира случайно от звено в Министерството на образованието, наречено "Студентски практики” - обадили й се, за да търсят един от студентите, който по документи е бил на работа при нея.
Договорите, сключени от името на Айнур, се оказват общо шест – с Бургаския свободен университет, с Техническия в Габрово, Колежа по телекомуникации и пощи в София, Университета по хранителни технологии в Пловдив и с Икономическия и Техническия във Варна. Така се оказва, че фирмата на Айнур е въвлечена в сложна схема с мистериозни организатори.
Доцент от Техническия университет във Варна, чийто подпис е на един от договорите, обясни пред екип на Нова ТВ, че тези договори се пращат, включително и по пощата и това е причината да не се е срещал с Айнур.
Човекът, откраднал фирмата й, е изпратил до университета предварително подпечатан и подписан договор. От ВУЗ-а не били длъжни да се свързват с управителя и така измамата става възможна.
Според програмата за стажовете студентите, които са на стаж, трябва да бъдат обучавани от ментор - служител на фирмата. В случая ментор е 24-годишният Николай Михалев. Айнур не го познава и никога не го е виждала.
Контрол от университета би трябвало да се осъществява от академичният наставник, който да следи карат ли наистина студентите платения стаж. В случая това е Красимира Димитрова. Тя признава, че никога не е стъпвала в салона на Айнур. Не е виждала и ментора на живо, но също ще вземе пари за това, което не е свършила – 1300 лева. Красимира Димитрова мислила, че звъни в салона на Айнур, а всъщност от другата страна на телефона се намирал човек в схемата за измама. Той й се представил за ментор и й обяснил, че практиката протича нормално. Димитрова дори получила имейли от стоте студенти за това на какво са се научили в салона. Студентите получавали пари за стажа, който не са посещавали. По 480 лева на човек.
Екипът на "Здравей, България” продължава да търси кой е организатор на схемата и до кого стигат европарите и открива Николай Михалев – фиктивният служител на Айнур. 24-годишното момче от Варна работи като охрана на минимална работна заплата и не знае, че е ментор на студентски стажове. Той разказва, че преди време негов приятел – студент в Техническия университет във Варна, го накарал да му даде личните си данни и банковата си сметка. Щял да му намери работа.
Николай не започва работа, както обещава неговият приятел Александър, но в банковата му сметка започват да пристигат хиляди левове. Това всъщност са хонорарите му като фиктивен ментор на студентските практики. Общо около 12 500 от Министерство на образованието. Николай разказва, че при всеки превод Александър идвал с него в банката и му ги взимал.
Пред камерата на Нова ТВ Александър не отрича, че всеки месец в продължение на половин година взима парите от сметката на Николай. Той казва, че предава на човек, чието име твърди, че не помнел. Помни само, че една вечер дошъл пред дома му и го заплашил. Александър твърди, че не поддържа връзка с мистериозния човек. На всяка среща се разбирали кога и къде да се видят следващия път.
Платени стажове като този у нас има общо 70 000. Образователното министерство плаща на студенти и ментори по договори с 15 000 работодатели като Айнур.
По случая вече тече проверка в прокуратурата.
Целия репортаж вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!