В новата Европейска комисия България получава ресор „Иновации и младеж”. Въпреки че не звучи впечатляващо, секторът, начело на който ще застане Мария Габриел, ще разполага с бюджет от близо 40 млрд. евро в следващия програмен период. На практика в „Иновации и младеж” влизат и част от функциите на предишния ресор на българския еврокомисар – „Цифрова икономика и цифрово общество”.
Не е случайно, че българското правителство е отказало много по-авторитетния пост на комисар по външната политика за сметка на сектора с един от най-големите бюджети в ЕС.
Съставът на новата Европейска комисия, обявен от избрания президент Урсула фон дер Лайен във вторник, позволява да се види как тя възнамерява да ръководи изпълнителната власт в ЕС през следващите пет години. Изглежда че ще има по-малко фокус върху ценностите и върховенството на закона, които бяха досегашните приоритети, смята Леонид Бершидски от „Блумбърг“.
Комисията на фон дер Лейен е първата с толкова много жени: 13 от 27 членове. Тъй като една от жените е самият президент, може да се счита, че балансът на половете е перфектен. Ще има повече хора с цветисти звания и по-малко с определени портфейли.
Ако Юнкер назначи един първи вицепрезидент и четирима вицепрезиденти, Фон дер Лейен, която е германка, щедро номинира трима „изпълнителни вицепрезиденти“ и петима вицепрезиденти. Някои от портфейлите, които тя раздаде на комисарите, особено от по-малките държави-членки, са ужасно тънки.
Например, Хелена Дали от Малта получи „Равенство”, което беше част от много по-голям ресор, контролиран от Вера Йоурова от Чешката република при Юнкер. Портфейлът за миграцията и вътрешните работи изглежда е разделен на две. Вицепрезидентът Маргаритис Схинас, представляващ Гърция, ще бъде отговорен за „Защитата на нашия европейски начин на живот”, което звучи като лозунг на антиимигрантската партия, но безусловно е предназначен да гарантира справедлива политика за имиграция и интеграция. Илва Йохансон, шведка, ще се грижи за всичко останало от вътрешните работи.
Логиката зад раздаването на титлите и портфейлите не е произволна. Всеки национален лидер иска комисарят на неговата държава да получи важна, за предпочитане свързана с пари работа. Фон дер Лайен, наложена на Европейския парламент от националните лидери, трябва да има предвид баланса на силите и интересите между тях, но също така да избягва да дразни парламентарните партии. По-малките държави получават парчета, освен ако не са членове на важни съюзи в рамките на ЕС или техните комисари са тежка категория в големите политически съюзи в европарламента.
Тримата изпълнителни вицепрезиденти представляват главните парламентарни партии, съставляващи центристкото мнозинство. Франс Тимерманс, който едва не стана председател на комисията, но домогването му бе дерайлирано от яростна опозиция от източноевропейските популистки и националистически правителства, представлява лявоцентристките социалисти и демократи. Той получав важното портфолио за околната среда и климата - област, към която прояви интерес по време на неотдавнашната кампания за президент. Юнкер смяташе, че Тимерманс е способен да поеме всяка работа и Фон дер Лайен изглежда е на същото мнение.
Маргрете Вестагер от Дания ще запази старата си работа като ръководител на Генерална дирекция „Конкуренция”, но също така ще стане отговорна и за цифровизацията. Вестагер е подкрепена от либералната фракция „Обновена Европа”.
А Валдис Домбровскис от Латвия, ръководител на финансовите служби при Юнкер, представлява дясноцентристката Европейска народна партия и тъй като това партийно семейство има най-голямата фракция в Европейския парламент, то получава ресор „Икономика”.
Изглежда по-малките вицепрезидентски позиции до голяма степен са предназначени за задоволяване на егото на европейските политически ветерани.
Схинас от Гърция, който беше говорител на комисията по време на Юнкер, е първият по рода си вицепрезидент в комисията. Словакът Марош Шефчович, вицепрезидент в напускащата комисия, беше пощаден от понижаване, въпреки че портфейлът му – „Междуинституционални отношения и предвидливост” - всъщност не оправдава голямо звание.
Вероятно Йоурова бе определена за вицепрезидент като компенсация за това, че не получи голям икономически ресор, както тя и чешкият премиер Андрей Бабиш искаха. За нея е оставена част от старото портфолио на Тимерманс, което му костваше председателството: „Ценности и прозрачност”. Това е основен подарък за така наречената Вишеградска четворка - съюзът на Чешката република, Унгария, Полша и Словакия - на която Фон дер Лайен дължи назначението си.
Тимерманс настоятелно тласкаше източноевропейските държави да се придържат към нормите на ЕС на върховенството на закона, инициира всички възможни политически и правни действия срещу реформите на правосъдието в Полша и Унгария и често е критикуван за това, че предоставя на управляващите партии прекалено много контрол над съдилищата. Йоурова вероятно ще бъде упорита да продължи в същия дух и така ще разбие единството на Вишеградската четворка.
Другите два подаръка на Фон дер Лайен за източноевропейците не крият изненади. Очевидно предназначени за лечение на едно от най-сериозните разделения в ЕС по време на мандата на Юнкер, това са традиционно важният ресор на селското стопанство за полския комисар Януш Войчеховски. Като Полша е основен получател на субсидии за селско стопанство на ЕС. И портфейлът за разширяване на ЕС за унгареца Ласло Трочани, бивш министър на правосъдието на Унгария. Последното означава, че човекът, който оправда решението на премиера Виктор Орбан да построи 5-метрова ограда на границите на Унгария със Сърбия и Хърватия, сега ще бъде отговорен за усилията на ЕС да приеме Западните Балкани. Фон дер Лайен очевидно не прави този въпрос приоритет.
И накрая, желанието на избрания президент да угоди на всички може да е създало източник на вътрешно напрежение в нейната комисия. Френският президент Еманюел Макрон я предложи за поста, а Франция е важна държава, така че френският комисар Силви Гулар беше натоварена с индустриалната политика, насърчаването на единния цифров пазар, отбранителната индустрия и космоса – ресор толкова огромен, че не изисква утешителна титла. Но когато Франция се застъпва за по-слаба политика на ЕС в областта на конкуренцията за създаване на индустриални шампиони, вероятно Гулар ще се сблъска с Вестагер.
Засега изглежда всички са напълно щастливи от ресорите си. Ако това е била целта на Фон дер Лайен, тя се справи отлично.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!