М ного хора все още имат въпроси относно начина, по който работят електронните направления, техните срокове на валидност и как се издават за различни видове услуги. В тази връзка НЗОК дава отговор на основните въпроси и разяснява как функционира системата на електронни направления у нас за пациентите.
Как и за какво се издават направления. За какво служат направленията?
Общопрактикуващият (личният) лекар и лекарят специалист, при необходимост издават направления за консултация, изследвания, хоспитализация, явяване на ЛКК и ТЕЛК, за да могат здравноосигурените лица да ползват медицински услуги, заплащани от НЗОК.
Лекарят задължително трябва да извърши преглед, за да прецени дали е необходимо да издаде направление, като за посещението и прегледа на пациента попълва амбулаторен лист. Направленията се издават електронно в момента на прегледа и се изпращат в Националната здравно-информационна система (НЗИС).
При посещението си в лечебно заведение (лаборатория или лекар-специалист) здравноосигурените лица предоставят своя идентификатор (ЕГН, ЛНЧ, ССН). Съответното лечебно заведение има достъп до направлението и изпълнява назначените изследвания или консултация, посочват от сайта Pariteni.bg
Трябва ли ми хартиен носител, след като влязоха в сила електронните направления?
При издаване на електронно направление не е необходимо да бъде издавано направление и на хартиен носител.
Каква е валидността на направлението?
Срокът на валидност на всички видове направления е 30 дни, считано от датата на издаване, с изключение на направленията за ВСМДИ: „Мамография на двете млечни жлези“ и „Ехография на млечна жлеза“ от пакет „Образна диагностика“, издадени при провеждане на профилактичен преглед. Техният срок на валидност е до 60 дни считано от датата на издаване.
На колко направления за един специалист имаме право на година?
Няма ограничение на броя на направленията, които могат да се издадат на едно здравноосигурено лице за календарната година.
През какъв период могат да бъдат издавани?
Направленията се издават по преценка на лекаря, в зависимост от здравословното състояние на пациента. Не е необходимо да издава ново направление към лекар със същата специалност, към когото вече е издал направление, преди изтичане на срока на първоначалното направление.
Как се харчат парите ни от здравни вноски
Лекарят специалист извършва вторични прегледи до 30 календарни дни от датата на извършване на първичния преглед. Специалистът извършил първичния преглед преценява броя на необходимите вторични прегледи.
По преценка и при необходимост личният лекар би могъл да издаде направление към специалист, когато става дума за различни диагнози.
Може ли eдновременно да се издадат няколко направления за различни специалисти?
Личният лекар може да издаде няколко направления за консултация или съвместно лечение към различни специалисти.
Ако вторичния преглед е извън периода на направлението, трябва ли да се заплати от пациента?
До 30 дни от датата на първичния преглед, следва да бъдат осъществени необходимите вторични прегледи. След този срок ЗОЛ може да се обърне към личния лекар за преглед и същия да прецени необходимостта да му бъде издадено ново направление за консултация.
В случай че ОПЛ не издаде направление за нова консултация с лекар специалист, то за посещението си при специалиста ЗОЛ следва да заплати прегледа.
Може ли лекар-специалист да издаде направление за друг специалист?
Лекарите специалисти също могат да издават направления за консултация с друг специалист.
Кой издава направление за хоспитализация?
"Направление за хоспитализация" (бл. МЗ-НЗОК №7) се издава от общопрактикуващ лекар, от лекар специалист, лекар по дентална медицина, болница или спешен център и е предназначен за насочване на здравноосигуреното лице към лечебно заведение за болнична помощ за планова или спешна хоспитализация.
Каква е валидността на това направление?
Срокът на валидност е 30 дни.
Възможно ли е в периода на направлението за хоспитализация, да се издаде направление за специалист?
Да, лекарят преценява дали са необходими допълнителни консултации и какви преди постъпване на пациента за лечение в болница.
Заплаща ли се издаването на направление?
Здравноосигурените лица не дължат заплащане за издаване на направление.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!