Т ърговци примамват кандидат-купувачи на автомобили втора ръка с атрактивни оферти, след което "надуват" цените с пъти.
Пикът на измамните е в момента, тъй като търговците отчитат най-сериозен спад в продажбите.
В автокъщите сделките през последната година са намалели с между 10 и 60%. А регистрациите на коли с пробег в КАТ са с 9% по-малко от началото на годината.
Затова и измамните търговци използват всякакви трикове, за да привличат клиенти в автокъщите.
Бум на ремонтите на автомобили - ето причината
Кандидат-купувачът Борислав Златков също попада на една фалшива обява. Офертата била за автомобил, внос от Германия, произведен през 2008 година, който струва 2660 лв.
"Рядко попадаш на такава цена и толкова добре изглеждащ автомобил. С почти с всички екстри е – малък, 4x4, градски автомобил, което ме грабна”, разказа Борислав Златков пред камерата на NOVA.
Решава да се обади и да се възползва от предложението. Борислав още веднъж пита за цената. По телефона му казват, че колата струва 5000 лв.
"Цената беше 2600 лв., изведнъж стана 5000. Той ми обясни, че цената в сайта е за лизинг, което е абсурдно. Никъде в обявата не обявено, че става въпрос за лизингова схема", поясни Борислав.
Основни съвети, когато купуваме кола на старо
Търговецът се опитва да отклони вниманието от офертата и кани кандидат-купувача на автокъщата, където да се договорят за цената.
Няколко дни по-късно отново се позвънява на същия търговец, но от друг номер. И за друга обява. Отново цената в офертата е доста атрактивна.
Този път търговецът се опитва да измести интереса от конкретната обява и приканва да разгледаме другите коли на място.
Екипът на телевизията търси търговеца на адреса, посочен в обявата. Там автокъща обаче няма.
А на адреса има коли, паркирали на тротоарите пред жилищни блокове. При позвъняване на оставения в офертата телефон, търговецът обяснява, че е заминал за 20 дни в чужбина, за да зарежда още коли.
Схемата с фалшивите обяви е много разпространена в бранша.
С тях измамниците целят да привлекат нови клиенти, след като съберат достатъчно информация за тях.
"Сами разбирате, че когато вие пътувате 50-100 км до някъде или повече – ставате потенциален клиент, дори и да няма това, което търсите, ще се опитат да ви продадат нещо друго, за да не се приберете с празни ръце”, поясни Пейо Майорски от Асоциацията за защита на потребителите.
Така търговците бързо разчистват автомобили, които застояват с месеци по паркингите и са трудни за продажби, разкрива търговецът на коли втора ръка Момчил Момчилов.
Често ли слагат стари части на колите за нови
Фалшивите обяви обаче са трудни за разпознаване, разказва Тодор Желев от Съюза на българските автомобилисти. Защото разликите в цените на един и същи автомобил на пазара са големи.
След разследването от Комисията за защита на потребителите започнаха проверка на измамния търговец. Според контролния орган в този случай продавачът видно прилага нелоялна търговска практика. Ако това се докаже, глобата е до 30 хиляди лева.
В Лондон продават коли като кафе и шоколад
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!