А ко имате сърдечно заболяване или рискови фактори за сърдечно заболяване, вече знаете за повишения риск от инфаркт и инсулт. Но знаете ли, че грипът може значително да увеличи риска от сериозен или дори фатален сърдечен инцидент? Или че поставянето на противогрипна ваксина може значително да намали този риск, дори ако се заразите със сезонния вирус?
За връзката между сърцето и грипа, информация дават от Houstonmethodist.org.
Връзката между инфаркта и грипа
Добре известно е, че грипът може да доведе до значителни респираторни симптоми като пневмония, бронхит и бактериална инфекция на белите дробове. Влиянието на вируса върху сърцето в миналото е било по-трудно за разграничаване, отчасти защото много пациенти вече имат известна предразположеност към сърдечни инциденти и отчасти защото сърдечният инцидент често се случва седмици след началото на грипа.
Но ето какво показват последните изследвания:
- Смъртните случаи от сърдечносъдови заболявания и грипните епидемии се увеличават по едно и също време.
- Вероятността пациентите да получат сърдечен удар в седмицата след заразяването с грип е шест пъти по-висока, отколкото в който и да е момент през предходната година или годината след заразяването.
- В едно проучване, разглеждащо 336 000 хоспитализации заради грип, 11,5 % са имали сериозен сърдечен инцидент.
- Друго проучване, разглеждащо 90 000 лабораторно потвърдени грипни инфекции, показва поразително подобен процент - 11,7 % са преживели остро сърдечносъдово събитие.
- Един от всеки осем пациенти в САЩ, или 12,5%, приети в болница с грип, е преживял сърдечносъдово събитие, като 31% от тях са се нуждаели от интензивно лечение, а 7% са починали в резултат на събитието, показва друго проучване.
Ефекти на вирусния грип върху сърдечносъдовата система
Причината грипът да натоварва толкова много сърцето и съдовата система е свързана с възпалителния отговор на организма към инфекцията.
Възпалението се появява, когато „първите отговорници“ на организма - белите кръвни клетки и това, което те произвеждат, за да ви предпазят - се съберат на едно място и започнат да се борят с инфекция, бактерия или вирус. Когато сте болни, обикновено усещате последиците от тези „бойни зони“ по подуването, чувствителността, болката, слабостта, а понякога и по зачервяването и повишената температура на ставите, мускулите и лимфните възли.
Повишената активност може да предизвика и своеобразно задръстване, което да доведе до образуване на кръвни съсиреци, повишено кръвно налягане и дори до подуване или белези в сърцето. Допълнителният стрес прави плаките в артериите по-уязвими към разкъсване, което води до запушване, прекъсване на достъпа на кислород до сърцето или мозъка и съответно до инфаркт или инсулт.
Освен това несърдечните усложнения от вирусното заболяване, включително пневмония и дихателна недостатъчност, могат да влошат значително симптомите на сърдечна недостатъчност или сърдечна аритмия.
Накратко, допълнителното натоварване на сърдечно-съдовата система може да се окаже непосилно за вече отслабения сърдечен мускул.
Защитен ефект на ваксинацията срещу грип
Тъй като грипните вируси непрекъснато мутират, учените променят ваксината всяка година, за да съответства на вероятно преобладаващите направления. Средно тя е ефективна за предотвратяване на инфекцията в 40% от случаите. Въпреки че това може да не звучи добре - особено в сравнение с високоефективните ваксини COVID-19 с мРНК - то е достатъчно, за да намали значително риска от тежко заболяване при повечето хора.
Напоследък проучванията успяват да покажат, че ваксината не само ефективно предпазва населението като цяло и най-уязвимите възрастови групи (над 65 г. и под 2 г.) от тежки случаи на грип, но също така предпазва и от сърдечносъдова смъртност, особено сред високорисковите групи.
Някои от последните открития:
Възрастните, които са получили ваксината, са с 37% по-малка вероятност да бъдат хоспитализирани заради грип и с 82% по-малка вероятност да бъдат приети в интензивно отделение поради него. Сред хората, приети в болница с грип, вероятността ваксинираните да постъпят в интензивно отделение е с 59% по-малка. Ваксинираните пациенти, приети в интензивното отделение, са прекарали четири дни по-малко в интензивното отделение в сравнение с неваксинираните пациенти.
Ваксинацията е свързана с по-нисък риск от сърдечносъдови инциденти (2,9 % спрямо 4,7 %), ако пациентът е прекарал грип. Сред пациентите с най-висок риск и по-активна коронарна болест ваксинацията е била свързана със значително по-добри резултати.
Пациентите, приети в болница с остър коронарен синдром, са били разпределени на случаен принцип да получат или да не получат противогрипна ваксина преди изписването. Големите сърдечносъдови инциденти са настъпили по-рядко в групата с ваксината, отколкото в контролната група (9,5 % спрямо 19 %).
Препоръки за пациенти със сърдечносъдови заболявания
В резултат на доказаните ползи от противогрипната ваксинация и рисковете, които крие грипната инфекция сред хората със сърдечносъдови заболявания, CDC и множество други международни дружества настоятелно препоръчват ежегодната противогрипна ваксинация при пациенти със сърдечносъдови заболявания.
Клиницистите трябва да осигурят висока степен на ваксинация срещу грип, особено при тези с основни хронични заболявания, за да се предпазят от остри сърдечносъдови инциденти, свързани с грипа.
За съжаление много сърдечноболни пациенти посещават по-често своя кардиолог, отколкото доставчиците на първична медицинска помощ, и кардиологичните практики обикновено не осигуряват ваксинация срещу грип, въпреки че предложените препоръки могат да се променят в бъдеще. Дотогава е задължение както на кардиолога, така и на доставчика на първична медицинска помощ да информират пациентите си за повишения риск и за важността на ваксинирането.
За пациентите със сърдечни заболявания има две важни стъпки, които можете да предприемете, за да намалите риска:
- Уверете се, че получавате противогрипната си ваксина от местната аптека или от доставчика на първична медицинска помощ. Колкото по-рано си я направите, толкова по-добре ще ви предпази, тъй като никога не се знае кога вирусът може да започне да се разпространява.
- Уверете се, че приемате лекарствата си и спазвате препоръчаните диети, упражнения и планове за намаляване на стреса. Ако състоянието на сърцето ви е стабилно и в крайна сметка се разболеете от грип, има вероятност да получите по-малко и не толкова тежки усложнения, отколкото ако състоянието на сърцето ви е лошо управлявано.
Информацията в тази статия е с информативна цел – при наличие на симптоми или необходимост от лечение, моля, консултирайте се с квалифициран медицински специалист.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!