С истемата за записване на час за ваксинация срещу ковид-19 стартира днес в 17 часа. Тя беше представена от здравния министър д-р Костадин Ангелов и Ивайло Филипов, изпълнителен директор на „Информационно обслужване”.
Общо стъпките, през които трябва да премине всеки желаещ да се имунизира, са четири.
Първо – да попълни личните си данни в регистъра. Там има възможност за избор как да получи съобщение с потвърждение за избраните дата и час. Това може да стане по електронна поща или чрез SMS. Втората стъпка е избор на ваксина.
Здравният министър: Случаите нарастват заради британския вариант на коронавируса
Третата стъпка е изборът на ваксинационен център. Може да се посочи населено място или определен лечебен център.
Четвъртата стъпка е определянето на часа за ваксинация. Часовите диапазони са през десет минути, в зависимост от заетостта на избрания ваксинационен център.
„Всички граждани, които са получили първа игла ще бъдат автоматично записани и ще получат нотификации, кога ще им бъде поставена втората доза”, поясни Ивайло Филипов.
Лични лекари с протестно писмо за ваксините
Електронният регистър дава възможност за запазване на час за ваксинация след минимум седмица и максимум две.
Системата работи само с ваксинационните центрове и не обхваща личните лекари. Тя ще е достъпна за всички граждани без да дава приоритет, създавайки своеобразни „електронни зелени коридори”.
В период от 24 часа преди запазения час за ваксиниране, записалите се ще получат нотификация по мейл или телефон.
„Тогава, когато сте си запазили час, това не е окончателно и задължително. Имате възможност да се откажете от този час и да си запишете нов”, поясни здравният министър.
Кога пак ще отворят „зелените коридори”
Той посочи, че по независещи от Министерството на здравеопазването причини, доставките на ваксини се забавят, а има много случаи, в които хората не идват в часа за ваксинация, в който са се записали. Поради това планът ваксинирането на приоритетните групи да приключи на 1 март и след това да започне масовата кампания за имунизация, не е осъществен.
„В България до момента не сме унищожили нито една доза ваксина, но в Европа се изхвърлят огромни количества”, допълни Ангелов и поясни, че по принцип е предвидено, че около 10-12% от ваксините ще трябва да бъдат унищожени, защото не са използвани в срок.
Здравният министър се опасява, че антиваксъри могат да разубеждават хората в последния момент и това да се отрази на имунизационните планове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!