Н яколко души през последните дни станаха жертва на мъртво вълнение. Ако сме избрали да почиваме по родното Черноморие, е хубаво да знаем за какво да внимаваме и какво да правим, ако попадне в центъра на мъртвото вълнение.
Директорът на Водноспасителната служба към Българския червен кръст (БЧК) Антон Налбантов е категоричен:
„Трябва да се отпуснем по течението, а не да плуваме срещу него“.
Нова жертва на морето: Руски турист се удави на Равда
Той коментира пред Агенция „Фокус“, че мъртвото вълнение е опасно, заради теченията в слоеве на водата към дъното, които завличат къпещите се, попаднали в такава зона.
„Навътре в морето това течение постепенно намалява, на моменти изчезва. Така че, трябва да намерим такава зона, от която вече с плуване да се придвижим до спасителния бряг.
Мъртвите течения стават причина и за образуването на т. нар. дънни ями,
минавайки по пясъка на дъното те изкопават в плитката част места с диаметърът около 1-2 метра, които на дълбочина могат да достигнат повече от два метра и когато някой попадне там, особено слабите плувци, се изпада в паника и започва давене“, допълни Налбантов.
Две жертви на морето: Жена на 61 г. и момиченце от Чехия
Той коментира още, че от няколко години насам от Водноспасителната служба работят на терен за подобряване на култура на плажуващите, която е от голямо значение за възникването и броят на инцидентите.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!