„Тази седмица почина актрисата, изиграла принцеса Лея от „Междузвездни войни” и на следващия ден почина нейната майка от инфаркт. Това е ясен пример как стресът причинява сърдечно-съдови заболявания. Стресът, напрежението много повече ни пречат отколкото конкретно това, което ядем и пием. Как ще ни се отрази една новогодишна трапеза зависи от настроението, от духа, от чувствата, отколкото от количеството храна. Любовта към хората около нас е най-мощният фактор срещу стреса”, коментира в студиото на „Здравей, България” кардиологът д-р Сотир Марчев.
Да „изпуснеш парата“ във фитнеса утроява риска от инфаркт
Тихите инфаркти убиват без да разберем
По думите му повишената сърдечно-съдова смъртност в България не е пряко следствие от хранителното меню, а в много по-голяма степен се дължи на взаимоотношенията между хората.
„Всяка зима сърдечно-съдовата смъртност се качва с 10-15% повече, отколкото през лятото” поясни кардиологът.
Д-р Марчев добави, че през тази зима влияние върху здравето на хората оказва и нов щам на грипа.
„Появи се грип, който смени миналогодишните - H3N2, наричан още тип „Хонконг”. В момента няма повишена честота на усложненията на този грип – бронхити, пневмонии, енцефалити, спрямо миналите години. На този щам, който сега разболява света, старите противовирусни препарати като Римантадин не действат. Върху новия грипен вирус действат Санамивир и Оселтамивир”, обясни кардиологът.
Той подчерта, че често срещаните начини за домашно лечение са напълно безполезни срещу грипа.
„Не използвайте хомеопатични лекарства за лечение срещу грип. Един антибиотик, колкото и да е силен, не действа срещу грипа. Не се ваксинирайте срещу грип, тъй като сега вече е късно да го направите”.
Според д-р Марчев най-важното, за да предпазим сърцето си, е да познаваме добре тялото си.
„Ние искаме пациентите да познават себе си. Да имат представа горе долу колко им е пулсът, колко им е кръвното. Нормата за кръвно е до 140 на 90. Нормата за пулс е от 50 до 100. В тези граници всичко е наред. Ако можете да качите 3 етажа по стълбите без почивка, значи най-вероятно нямате сериозен проблем със сърцето”, посочи д-р Марчев.
Нашите възможности да поемаме физически натоварвания са най-важният ориентир за здравословното ни състояние, поясни кардиологът.
„При студен вятър, ако получите болка в гърдите, рано сутрин, когато излезете, това говори за наличие на исхемична болест на сърцето, тъй като студеният въздух предизвиква свиване на коронарните съдове. Ако сте хронично болен, трябва да ходите поне два пъти годишно на лекар – това става при смяната на сезоните, когато сменяте летни със зимни дрехи и обратното”, посъветва д-р Марчев.
„По празниците редовно приемаме хора след емоционални натоварвания. Включително и екстремните положителни натоварвания също влияят на състоянието на сърцето”, подчерта кардиологът д-р Сотир Марчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!