П о време на физическа изолация прекарването на повече време у дома с хората, с които живеете, може да доведе до различни предизвикателства. Тийнейджърите са особено уязвими и сътресенията от външния свят неминуемо влияят върху техния вътрешен свят. Възможността да общуват открито с хората, които обичат, и да споделят какво чувстват е една от първите стъпки към грижата за тяхното психично здраве.
Подкрепящите отношения в семейството, съчетани с открити разговори, са сред основните защитни фактори за психичното здраве и благосъстояние на децата и младежите.
Ето и пет конкретни съвета за това как по време на настоящите предизвикателни времена можем да подобрим взаимоотношенията си с най-близките у дома:
СЪВЕТ 1: 5-МИНУТЕН РАЗГОВОР
Поддържайте отворена комуникация – дори 5-минутен разговор с хората, с които живеете, може да подобри взаимоотношенията ви. Времето за хранене е идеален момент да заздравите връзката си! То е отличен повод да се заприказвате с приятен тон и усмивка.
СЪВЕТ 2: АНАЛИЗИРАЙТЕ ЧУВСТВАТА СИ
Забелязвайте какво ви ядосва, дразни, натъжава или отблъсква. Тези чувства са съвсем естествени и в тях няма нищо лошо. Важно е обаче как се справяте с тях. Помислете какво ги поражда. Например: „майка ми постоянно ме критикува“, „съквартирантите ми непрестанно разхвърлят“, „нещата не ми се получават“, „родителите ми все се карат“.
СЪВЕТ 3: ИЗГОТВЕТЕ ОТГОВОР, А НЕ ПРОСТО РЕАКЦИЯ
По време на конфликт е лесно да реагирате импулсивно. Ето няколко конструктивни начина да изготвите отговор, вместо просто да реагирате: Отдалечете се физически или прекратете връзката и изчакайте да се успокоите, преди да отговорите с думи. Бавно вдишайте и издишайте няколко пъти и се фокусирайте върху елементи от заобикалящото ви пространство. Времето навън. Звуци. Дишането ви. Опитайте да обясните как се чувствате възможно най-ясно. Потърсете помощ, ако сте опитали, но не сте успели да се успокоите, или ако другото лице в конфликтната ситуация не може да се успокои.
СЪВЕТ 4: ПОДДЪРЖАЙТЕ ВРЪЗКА С ХОРАТА, КОИТО ВИ ПОДКРЕПЯТ
Помислете и избройте 5 души в живота ви. Как променят начина, по който се възприемате? Какво мислите за тях? Изберете с кого да споделите времето си.
Помислете какви подкрепящи действия можете да предприемете, като например да помогнете с домашните задължения или да отделите няколко минути и да изслушате приятел в нужда. Как да поддържате връзка с другите, когато се препоръчва да ограничите социалните си контакти? Има ли начини да запазите връзката дори когато не можете да се срещате с близките си, както бихте искали?
СЪВЕТ 5: ПРИЗНАТЕЛНОСТТА ПОМАГА НА ВЗАИМООТНОШЕНИЯТА ДА СЕ РАЗВИВАТ
Намерете начин да изразите благодарността си към двама души, които внасят светлина и сила в живота ви. Можете да го направите лице в лице или с текстово съобщение, писмо и т.н. Ако не можете да се свържете с тях на живо, направете го в мислите си, като си спомните хубавите мигове заедно, и бъдете благодарни за това, че са обогатили живота ви.
УНИЦЕФ България започна национална кампания в подкрепа на тяхното психично здраве „Отвъд усмивките. Как си всъщност?“. Нейната цел е да повиши информираността за важността на психичното здраве, да разчупи стигмата около тази тема в обществото и да предложи решение – създаване на онлайн платформа за самостоятелна грижа за психичното здраве, която включва стратегии за справяне и устойчивост.
Насоките са разработени Референтната група за подкрепа на психичното здраве и психосоциална подкрепа на Междуведомствения постоянен комитет, в която се включват агенции на ООН, НПО, университети (Inter-agency Standing Committee Mental Health and Psychosocial Support Reference Group).
Повече за кампанията на УНИЦЕФ в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите в България „Отвъд усмивките. Как си всъщност?” и как заедно можем да помогнем на тийнейджъри и младежи да се справят със стреса, тревожността и депресията в условията на пандемия можете да научите на сайта на УНИЦЕФ.
Подкрепете УНИЦЕФ да създаде онлайн платформа за детско и младежко психично здраве, като станете БЛАГОДЕТЕЛ с месечни дарения от 5 лв. към УНИЦЕФ. Изпратете СМС с цифра 5 на 1021 или дарявайте онлайн на dari.unicef.bg. Основен медиен партньор на кампанията е Нова Броудкастинг Груп и Нетинфо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!