Б ивш началник на "Пътна полиция” гостува в "Здравей, България", за да коментира как могат да се намалят инцидентите, случили се на пешеходна пътека.
Също така ген. Румен Миланов посочи и кои, според него, са най-добрите и най-абсурдните пешеходни пътеки у нас и какво трябва да се направи за подобряване на "кръстовището, в което се пресичат пешеходен и транспортен поток", както обясни Миланов.
"Сцеплението на асфалта, хубавата маркировка, видимостта и осветлението - това са сред основните елементи, за да бъде една пешеходна пътека безопасна", обобщи гостът на телевизията.
По думите му т. нар. "повдигнати пътеки" определено въздействат върху водачите, за да не се движат с висока скорост, или да я намалят. "Безспорно имат ефект”.
Според него обаче решението да се оцветяват пешеходните пътеки не е правилно, защото тогава се намалява сцеплението.
Като най-добър пример за безопасна пешеходна пътека, ген. Миланов посочи тази на ул. "Незабравка” в София.
"Пътеката не е повдигната, а неравностите са малко преди и след нея”, обясни той.
Според Румен Миланов през зимата е много важно пешеходните пътеки да бъдат почистени.
Друг важен елемент е и осветлението.
"Осветлението трябва да е под определен ъгъл, за да може пешеходците да бъдат видени", обясни Миланов.
Какво още каза бившият началник на "Пътната полиция" - вижте във видеото.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!