М алцина европейци, а едва ли и много българи са чували за Момчиловци, сгушено високо сред склоновете на планината Родопи, близо до границата с Гърция.
ВИЖТЕ МОМЧИЛОВЦИ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Но в Китай селото се свързва с мистерията и чудото на дълголетието заради киселото си мляко, по което китайците направо са полудели.
Китайският "Сървайвър" е заснет в България, в родопското село Момчиловци
Това лято Момчиловци посрещна стотици китайци, дошли за третия китайско-български фестивал на киселото мляко.
„Две са нещата, които всеки китаец знае за България - киселото мляко и розите”, споделя Лей Лин от Шанхай.
На втория ден от фестивала се провежда конкурс за красота. Избрана е новата „Царица на киселото мляко”, която ще украси опаковката на продукта „Момчиловци”.
Навсякъде в селото има надписи на китайски, които насочват посетителите към кметството, където могат да чуят лекции за чудодейните ползи от киселото мляко или да го дегустират, както и местното сирене.
Деца тичат наоколо и подвикват „Ни Хао“ („здравейте“ на китайски).
Хората в селото вече са свикнали с китайските туристи. Всичко започва през 2009 година, когато китайската компания „Bright Diary” обявява, че ползва в своите продукти закваска от кисело мляко от Момчиловци.
С помощта на българските бактерии фирмата е разработила за китайците освежаваща млечна напитка. Тя се консумира със сламка. Не е забравен и произходът на напитката, която е кръстена „Момчиловци”, а на етикета има българска девойка в народна носия.
Това е най-продаваният продукт в Китай в сегмента на млечните напитки. Снимката на българската девойка, както и кадри от родопското село могат да се видят в реклами по автобусните спирки и по телевизията.
Популярността на продукта силно нарасна след скандала със замърсено мляко на прах в Китай, накарал много потребители да се ориентират към марки, които се смятат за международни или традиционни и следователно, по-безопасни.
С мотото си: „Чудотворната тайна на село Момчиловци, където хората живеят дълъг живот” продажбите на продукта достигнаха миналата година 6,0 милиарда юана (765 млн евро), коментира Пан Цзянцзюн, говорител на „Bright Diary”.
„Момчиловци е известно като „село на дълголетниците”, поради големия брой столетници, живеещи тук”, допълва той.
„Наше изследване показа, че една от тайните за това дълголетие е местното кисело мляко“, посочва Пан.
През 2014 г. в Момчиловци дори бе организирана китайската версия на телевизионно шоу „Survivor”, като седемте състезатели живяха с местни семейства, въоръжени само с китайско-български речник.
В селото живеят около 1200 души. Те посрещат годишно над 1000 китайски туристи от общо 5000-6000 посетители, споделя кметът Сийка Суркова.
„Цифрите нарастват всяка година и това е нормално, като се има предвид огромната рекламна кампания на киселото мляко в Китай, от която печелим и ние”, добавя тя.
Посещението на китайците в Момчиловци е своеобразен подвиг. Преки полети между България и Китай няма. Пътуващите за родопското село трябва да кацнат първо на летище в Европа и оттам да стигнат до София или Пловдив. А след това ги чака няколкочасово пътуване по българските пътища до Момчиловци. Китайските посетители обаче споделят, че пътуването си струва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!