Н а днешния ден българските войски, разположени в околностите на Пловдив, начело с майор Данаил Николаев и отрядите на Чардафон Велики влизат в града и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Румелийското правителство е свалено и се провъзгласява Съединението. Чествания днес има в цялата страна.
В Пловдив
Честванията на годишнината от Съединението започнаха тази сутрин с тържествен молебен в катедралния храм „Успение Богородично”. Той беше отслужен от пловдивския митрополит Николай, който призова за единение, за да не се разпадне държавата.
За единство говори и кметът на Пловдив Костадин Димитров. „Днес най-много имаме нужда от уроците за единство на нашите предци. В името на националната цел – обединена и просперираща България”, посочи той.
139-години по-късно, начело на въстаниците застава Веселин Петков, който заедно със 100 доброволци от комитет „Родолюбие” ще пресъздадат Съединението на България. Той влиза в ролята на Чардафон Велики.
„Народ, който не познава своята история, няма бъдеще”, категоричен е председателят на комитет „Родолюбие” Веселин Петков.
Специална изложба в Историческия музей в Пловдив пък показва непознати факти и снимки от живота на княз Александър Батенберг - една от важните политически фигури, изиграли основна роля за Съединението.
„Неговата роля е безспорна в тези славни събития от 6 септември 1885 година. Още когато приема българския престол, той работи активно с всички дейци от Южна България, както и със създадените комитети в Княжеството”, каза директорът на Историческия музей Стоян Иванов.
Честванията ще продължат през целия ден.
В София
София отбелязва 6 септември пред мавзолея на княз Александър I Батенберг. Той е държавникът, който през 1885 г. застава начело на обединена България. Много хора се стекоха към мястото, за да отбележат 139-ата годишнина от Съединението на България. Сред тях - кметът на София Васил Терзиев, народни представители и общински съветници.
Пред Президентството се проведе тържествена смяна на караула. Ритуалът е част от отбелязването на всички дати, които са важни за българската история и култура. За първи път такава почетна смяна на караула е направена точно преди 21 години като символ на съхраняването и развитието на традициите от миналото.
Във Варна
С богата програма и Варна отбелязва Съединението. Празникът започна с полагане на венци пред паметната плоча на княз Александър I Батенберг и шествие. Кулминацията в морската столица ще бъде възстановка на събитията от 1885 година.
В Русе
В Русе тържествената церемония събра десетки пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война, за да отдадат почит на героите. Общинският духов оркестър, воден от маестро Димчо Рубчев, допринесе за атмосферата със звученето на военни маршове.
В Благоевград
С военен ритуал и полагане на венци и цветя в Благоевград бе отбелязан Денят на Съединението. В ритуала участваха военнослужещи от Трето бригадно командване, а почетният караул прие командирът полк. Кирил Спаневиков.
В словото си по повод 139 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България кметът на Благоевград Методи Байкушев каза, че „удивително си приличат първите години свобода на България с годините, в които живеем и днес – политическа нестабилност, безброй правителства и подла и нагла намеса от чужди сили, особено от една“. Пред събралите се на централния площад „Георги Измирлиев“ военни, представители на различни институции и жители на града Байкушев припомни от историята акта на Съединението, неудържимия български дух, желанието за обединение, „което не може да бъде спряно с нищо“. Кметът на Благоевград прочете и откъс от книгата на Димитър Маринов „Стефан Стамболов и новейшата ни история“, в който Маринов разказва за първите мигове след обявяването на Съединението.
По време на днешното тържество, посветено на 139-годишнината от Съединението на Източна Румелия с Княжество България, бяха припомнени и основни моменти от миналото на българския народ, първите години след Освобождението и единността и патриотизма, с които българите показват политическата си зрялост и волята за свободно развитие. На днешната дата обръщаме поглед назад в историята, за да се поучим от геройството и родолюбието на предците ни, каза водещата на днешното тържество Ивана Дякова.
В тържествения ритуал по отбелязване на днешния празник участва и Биг Бенд – Благоевград. Венци и цветя пред паметната плоча на загиналите за обединението и независимостта на България положиха представители на държавната и местна власт, свещеници към храм „Въведение Богородично“ в Благоевград, представители на различни културни институции, политици и граждани.
В Ямбол
С тържествен военен ритуал и празнично шествие Ямбол отбеляза 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Честването започна на централния площад с изпълнения на градския Духов оркестър и издигане на националния флаг. В церемонията участваха военнослужещи от Ямболския гарнизон.
Почетния строй прие полк. Милен Димитров – началник на гарнизон Ямбол и командир на 22-ра авиобаза „Безмер“. Благодарствен молебен за деятелите на Съединението отслужиха Негово Високопреподобие архимандрит Димитрий – протосигнел на Сливенската митрополия и архиерейски наместник на Ямболска духовна околия, в съслужение с отец Стоян и отец Жельо.
„Историята ни учи, че сме били най-силни, когато сме били единни. Нека съединението днес не бъде само на думи, а всички заедно да работим за една силна, независима държава, в която всеки един от нас има своето място и има своя глас. А нашите дела ще бъдат оценени от тези, които идват след нас. Честит празник“, обърна се към присъстващите на площада кметът на Ямбол Валентин Ревански.
В словото си кметът на Ямбол изтъкна смелостта и обединението, което са имали българският народ и българските политици през 1885 г. за Съединението на България. „Но смели ли сме днес и ние да защитаваме истината, и смели ли са нашите държавници да отстояват нашите национални интереси пред чуждите държави и пред техните представителства“, каза още Валентин Ревански.
След церемонията от площада потегли шествие до Паметника на загиналите във войните за национално освобождение, където бяха поднесени венци и цветя. В празничната процесия се включиха стотици граждани, военнослужещи, представители на местната и държавна власт, на политически партии.
По случай празника днес е обявен „вход свободен“ в Културно-информационния център "Безистен" и Музея на бойната слава в Ямбол.
С военен ритуал във Велико Търново почетоха 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Пред сградата на Общината беше издигнато националното знаме, носено от курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“.
На Съединението ентусиазмът люлее старопрестолния град, пише големият български писател, историк и общественик Симеон Радев. Днес 139 години по-късно, този ентусиазъм е все така силен в историческата и духовна столица на България, каза в своето слово кметът на Велико Търново Даниел Панов.
Той припомни, че в старата столица се ражда поривът към Съединението. Преди 145 години тук искрата за национално обединение запалват бележити българи и бележити търновци, сред които Стефан Стамболов, Георги Живков, Христо Иванов – Големия, Любен Каравелов и много други, които основават първия комитет „Единство“, посочи в словото си Панов. В историческата столица на България княз Александър Батенберг пише своя Манифест, с който се нарича княз на Северна България и на Източна Румелия, макар това да му коства престола, припомни в словото си кметът. Той допълни, че от тук с храбростта на войните от Търновския полк, Съединението категорично е защитено.
„Заветите на предците ни са събрани само в три думи „Съединението прави силата“, изписани първо на фасадата на Читалище „Надежда“ във Велико Търново, а след това този надпис е пренесен на сградата на Народното събрание в столицата“, заяви Панов.
Пред паметника „Майка България“ цветя и венци поднесоха граждани и представители на институции. Празничен благослов отслужи свещеноиконом Славчо Иванов. В своето послание той посочи, че предците са завещали лекарство против разединението и злобата - това е съединението и обединението, както на семейството, на рода, така и на партиите. Трябва да имаме единни цели, когато те са различни има разнобой, подчерта той.
Точно в 12:00 ч. църквите от Великотърновската Света митрополия и Архитектурно-историческия резерват „Царевец“ огласиха града с празничния звън на църковните камбани. Празникът продължи с изпълнения на Фолклорен ансамбъл „Искра“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!