Ако има допълнителни приходи в бюджета, това ще бъде към края на годината, заяви финансовият министър Симеон Дянков пред депутатите в Народното събрание.
Предишните прогнози на кабинета бяха за подобряване на ситуацията и евентуално преразглеждане на бюджета в средата на годината.
Придържаме се към бюджета, който е гласуван, каза още той.
Народните представители го питаха за увеличаването на здравната вноска, за замразяването на заплати, за разходите в бюджета.
Бюджет 2010 г. е добър бюджет, в него е взето под внимание какво става в българската и световната икономика, отбеляза той.
Той посочи, че бюджетът е рестриктивен и всеки допълнителен разход трябва да бъде покрит със съответен допълнителен приход.
Повишаването на здравната вноска от осем на десет процента е трудна за бизнеса мярка, но тя няма алтернатива, каза Дянков. Ако
за НЗОК са необходими 300-350 млн. лева,
трябва да се намерят приходи извън бюджета, каза финансовият министър. Той коментира, че повишаването на вноските няма да доведе до намаляване на събираемостта им. Дянков очаква след повишаването да се съберат 296 млн. лева.
Като възможна, но непопулярна алтернатива на 2-процентното увеличение, Дянков посочи, че може държавните служители да започнат да си поемат здравните вноски, вместо държавата.
Анализите показват, че световната икономика вече започва да излиза от кризата, коментира Дянков.
През март се очаква дефицитът да е по-малък, а през април да излезем на плюс, прогнозира Дянков пред парламента. По думите му очакванията са след тези месеци да бъдат достигнати нива, които са необходимите за икономиката.
Вицепремиерът обясни по-големия дефицит за януари и февруари с ударно връщане на ДДС на бизнеса - 720 млн. лв. забавени и неразплатени средства, както и покриване на стари задължения на предишния кабинет.
Затова частта на държавата в БВП е малко на 41%, посочи Дянков и добави, че по време на криза приходите падат бързо, а разходите не могат да се съкратят веднага, тъй като от това ще пострадат най-слабите слоеве на обществото.
Така влизаме в дефицит, но ще дадем тласък на икономиката, разясни финансовият
министър.
Той подчерта, че в момента е най-важно да няма натиск върху бюджета чрез допълнителни разходи. Симеон Дянков повтори, че за всеки разход трябва да има източник на приход, т.е да е ясно откъде ще дойдат пари за него.
Вицепремиерът добави, че бюджет 2010 е добър и управляващите спазват заложените в него параметри. Той увери депутатите, че, ако има допълнителни приходи, те ще бъдат в края на годината.
Заплатите в държавния сектор са такива, каквито позволява бюджетът,
който е рестриктивен за тази година, каза още министър Дянков. Той уточни, че разходите за заплати в бюджетната сфера през януари са с няколко милиона повече в сравнение със същия месец м.г.
Причината не са по-високи възнаграждения за чиновници, а оптимизиране на администрацията, което предполага на съкратените служители да бъдат изплатени по няколко заплати.
Вицепремиерът отбеляза, че има "плах" ръст на месечния износ на България за Европа и света през първите два месеца на тази година - 13,1%, което не се е случвало от август 2008 г.
Според Симеон Дянков, тези данни потвърждават прогнозата на кабинета за излизане от кризата в средата на годината. Тенденцията за спад на вноса продължавала и през януари и февруари - средно 15%. Анализите на експерти от БНБ показвали, че
тази година страната ще започне да излиза от кризата,
като първите 6 месеца ще са по-трудни, вторите 6 - по-лесни и тогава евентуално ще има възможност за повече разходи.
Според данни, цитирани от финансовия министър, по прогнози от март за европейската икономика, се очаква в 7-8 държави тази година да има икономически спад - Гърция, Румъния, Испания, Унгария, Балтийските републики.
Дванадесет икономики, сред които и България, ще са с почти нулев ръст. А в 3-4 държави като Австрия и Полша се очаква растеж над 1%.
В САЩ също в момента нещата са трудни, посочи Дянков. Единствената част от световната икономика, която се развива добре, е Източна Азия. Прогнозите за Китай, например, били за 8% ръст.
Депутати поискаха от вицепремиера да обоснове идеята за замразяване на заплатите в публичната сфера и решението за увеличаване на здравната вноска с 2%.
Георги Пирински от Коалиция за България определи стъпката за увеличаване на здравната вноска като необмислена, силно противоречива, разделяща мислещите икономисти в парламента, включително и в ПГ на ГЕРБ.
Не чувствате ли, че доверието към Вас е изчерпано, обърна се Пирински към министъра на финансите.
От Коалиция за България поставиха и въпроса защо правителството пристъпва към замразяване на заплащането в публичната сфера, без да е представило своята реформа на администрацията и защо предприема тези действия без всякакво съгласуване със синдикатите и работодателите.
Според Георги Пирински министърът проявява пренебрежение към това, което се предлага, и абсолютно еднолично взима решението.
Лютви Местан от ДПС заяви, че очаква министър Дянков да обоснове идеята си за замразяване на заплатите и как това се връзва с една от мерките на стратегията "Европа 2020" за поощряване на потреблението.
Той попита какъв процент от БВП се преразпределя през бюджета, като припомни, че последните правителства са се опитали да ограничат разпределителската роля на държавата.
Има ли увеличаване на разходите за заплати за януари 2010 г. в сравнение с януари 2009 г., как можем да си обясним намаляването на приходите с около един милиард лева и това, че приходите намаляват, а в същото време се увеличават разходите, попита Местан.
Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров постави въпроса
защо не бъде сформиран антикризисен щаб,
който да изготви анализ на бюджета и да предложи кои разходи да се ограничат. Бюджетът няма да издържи, ако няма такъв щаб, каза Димитров и допълни, че анализът на бюджета трябва да бъде направен преди актуализацията му.
Димитров поиска да разбере и мотивите за повишаването на здравната вноска с два процента.
Според него това не трябва да се случва, тъй като ще доведе до фалити в бизнеса и повече безработица.
Станислав Станилов от "Атака" попита дали финансовият министър смята, че увеличаването на здравната вноска ще подобри събираемостта и ще повиши бюджета на касата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!