Правителството одобри спорния проект на закон за управление на отпадъците в област София град.
Проектът предвижда държавата да поеме управлението на отпадъците в столицата, а депото за битови отпадъци в квартал Суходол да бъде закрито не по-късно от 1 януари 2010 г.
Законопроектът обявява дейността по управлението на отпадъците в София за държавна.
Функциите на кмета по организирането на сметосъбирането, сметоизвозването и почистването на града, се възлагат на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Това налага замяна на местната такса за битови отпадъци, събирана от Столична община, с държавна. Нейният размер ще се определя с тарифа, приемана от Министерския съвет, и ще съответства на необходимите материално-технически и административни разходи по предоставяне на услугата. Средствата ще се използват само за почистването на София.
Успоредно със закриването до края на т. г. на депото в Суходол, държавата се ангажира да намери перспективно решение за депониране на боклука до изграждането на завод за преработка на отпадъците на София.
Предвиждат се особени правила за собствеността и устройството на териториите, което ще позволи по-бързото определяне на площадка и откриването на ново депо.
Законопроектът изрично посочва Столична община като бенефициент по ОП „Околна среда" - приоритетна ос 2 „Подобряване и развитие на инфраструктурата за управление на отпадъците". Това гарантирало, че именно общината ще разполага със средства от еврофондовете за финансиране изграждането на завод за преработка на твърди битови отпадъци за нуждите на столицата.
Проектът предвижда също по предложение на министъра на околната среда и водите и с акт на правителството, до 20% от капацитета на регионалните депа да може да се използва за депониране на отпадъци, образувани на територията на общини, разположени в други региони.
Аз съм убеден, че българският парламент няма да се орезили с приемането на проектозакона за управление на отпадъците в София-град, както направи Станишев, коментира столичният кмет Бойко Борисов.
Според него, депутати, които не са в схемата "Гайтански-Станишев-Доган", ще обжалват закона пред Конституционния съд.
"Сезирана е и Европейската комисия, а дори и Татяна Дончева е подчертала вече, че това не може да бъде партийна и правителствена политика. Дори да се опитат да вземат парите от такса "смет", аз ще си ги върна чрез съда", заяви Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!