Кабинетът одобри проект на закон за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2010 г.
Бюджетът ще бъде актуализиран с допълнително разходи и проекторешението ще влезе в деловодството на парламента днес.
"Решихме да не вдигаме ДДС, а да направим така, че всички лостове на държавата да бъдат включени и да не взимаме от населението пари.
Днес ще внесем в Народното събрание актуализацията на бюджета за тази година", заяви премиерът Бойко Борисов след заседанието на Министерския съвет.
В актуализацията има няколко чисто социални мерки и, за съжаление, могат да се нарекат леви, но те са принудителни за нас, обясни премиерът.
Ще се намалят с 20% разходите в администрацията, което обаче не означава 20% съкращения на персонал. По този начин
в хазната ще влязат 900 млн. лв.
Данъчни, митници, МВР и ДАНС под ръководството на прокуратурата в момента правят специализирани екипи, в резултат на чиято работа се очаква да бъдат събрани до 500 млн. лв. повече от цигари, алкохол, горива и строително желязо, посочи премиерът.
Той обаче отбеляза, че образованието и социалните дейности не влизат в сферите, от които ще се искат икономии.
Става дума за извършване на допълнителни разходи, с които да бъдат изплатени премиите на тютюнопроизводителите, в размер на 116 млн. лв.
"Съзнаваме, че давайки тези пари, хората отново ще засеят тютюн и следващата година пак ще искат, но ако някой може да ми предложи по-човеколюбив вариант от този, аз съм
съгласен да го обсъдим", отбеляза Борисов и добави, че мярката е принудителна, но трябва да се направи.
Ще бъдат отблокирани 220 млн. лв. от резерва на Здравната каса (НЗОК). Министър-председателят изрази увереност, че до края на годината екипът на здравния министър Анна-Мария Борисова ще спести тези средства.
За социално подпомагане ще отидат 148 млн. лв., а с нови 10 млн. ще се насърчава заетостта.
Това са средства, които ще отидат за най-бедните и те ще им помогнат да оцелеят в кризата, коментира премиерът.
Допълнително средства се дават на транспортното министерство и на Министерството на регионалното развитие. Мярката цели единствено и само да можем да гарантираме на
туризма по-добра инфраструктура, на икономиката по-добри железници и по-бърз достъп.
50 млн. лв. ще бъдат дадени за магистрала "Люлин", но тя трябва да бъде дадена още днес на прокурор, каза министър-председателят.
Три години, умишлено или не, не е осъществен контрол, не е работено както трябва и сега трябва или да дадем 50 млн. лв., за да я достроим, или да загубим 250 млн. лв., коментира Бойко Борисов.
Той благодари на Брюксел за дадената възможност на България чрез удължения срок за усвояване на над 140 млн. лв. за Дунав мост 2.
Средства ще бъдат преведени и за ремонт на моста по бул. "Брюксел" в столицата, тъй като, по думите на премиера, в противен случай съоръжението ще падне. Пари са отделени също за кръстовището на бул."Черни връх" и за отсечки от околовръстното шосе на София.
Четири транспортни проекта също ще бъдат финансирани, като се включват дофинансиране на пътни възли във Велико Търново, Варна и Бургас.
Дефицитът ще се вдигне, но парите ще отидат в икономиката и ще се усетят от хората, коментира премиерът. По думите му чрез емитиране на дълг ще можем да стабилизираме борда и по-големият дефицит няма да е заплаха за стабилността на лева.
300 млн. лв. ще бъдат преведени за хеликоптери. Договорът е направен така, че или трябва да се загубят дадените средства, или да се доплащат нови, отбеляза Борисов.
300 млн. лв. даваме, за да можем да ги ползваме за парад, да минат един път през центъра на София, коментира премиерът и добави, че се надява прокуратурата да стигне докрай в разследването къде са отишли комисионните.
Бюджетните трансфери към общините ще бъдат намалени с 20% за половин година.
Включена е също така и мярката за ограничаване на субсидията от републиканския бюджет за политическите партии с 15%.
Финансовият министър Симеон Дянков отбеляза, че допълнителните разходи ще създадат
малък допълнителен дефицит, който ще е в рамките на допустимото от ЕС.
На 15 май ще се събере съветът за административна реформа, дотогава министрите и шефовете на агенциите ще направят планове, каза в отговор на въпрос Борисов.
"Всеки има право, ако иска да направи тези икономии, да гаси лампите, друг да си махне секретарката. От днес съм разпоредил тук да няма персонални шофьори.
Колите ще са в гараж и ако на някого му трябва да отиде някъде по работа, ще вземе колата и ще си свърши работата. Направил съм метро като слънце - да отидат на
метрото. Каквото за всички - това и за тях", коментира министър-председателят.
Няколко министри вече обявиха какви мерки ще бъдат взети в поверените им институции.
Министърът на образованието и науката Сергей Игнатов обеща до средата на май да представи вариант за административната реформа в министерството.
Ще бъдат "изчистени" дублиращите дейности и се очаква така да бъдат спестени 1,5 млн. лв.
Във ведомството досега са направени 12% съкращения. До месец и половина съкращенията ще достигнат общо 15%. След приемането на закона за академичния състав от университетите ще се спестят около 5 млн.лв.
Предстои сериозна структурна реформа и в Българската академия на науките. Учените обаче ще запазят местата си, категоричен беше Игнатов. Всички активи остават държавна собственост.
Министърът на отбраната Аню Ангелов съобщи, че има много строги и ясни критерии как да се освобождават военнослужещи и цивилни служители.
Те са съгласувани с представителите на синдикатите в МО, за което има подписано специално споразумение. Надявам се процесът да протече гладко, каза министърът.
Към 25 май ще има нова структура на администрацията на МО. Тя ще бъде намалена с 32%. Структурата на Изпълнителната агенция "Военни клубове и военно почивно дело" ще бъде намалена с 34%, а също така висшите командни звена ще намалят личния си състав с между 19% и 37% в зависимост от конкретния щаб.
Ангелов подчерта, че и там съкращенията са значителни, но не са самоцел. Те отразяват общоприетата практика в НАТО и в ЕС числеността на щаба да не е повече от 2% от числеността на подчинените му войскови формирования. За някои от щабовете това обаче не може да важи, подчерта министърът.
Според него не са били орязвани социални придобивки на военните.
В отговор на въпрос за възможни съкращения от 5-10 хил. души след август, както се твърди в медиите, министърът на отбраната заяви, че това са цифрови параметри, "изсмукани от пръстите".
Той каза, че няма да съобщи никаква бройка, преди да завърши прегледът на структурата на силите, да бъде направен задълбоченият анализ и да се публикуват цифрите в т.нар. Бяла книга за отбраната, която през септември трябва да приеме парламентът.
Структурата на администрацията в системата на Министерството на правосъдието ще се оптимизира и броят на служителите ще бъде намален с общо 84 щата.
Най-голямото намаление е на персонала на самото министерство - с 43 щатни бройки, където остават да работят 256 служители.
В Националното бюро за правна помощ остават 22 служители, което е съкращение с три щата. В Агенцията по вписванията числеността на заетия персонал се намалява с 38 щатни бройки.
В МВР няма да се правят 20% съкращения, а 13%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!