В над хиляда населени места все още няма подаване на ток. Това е нещо, което може да се предвиди, но не може да се предотврати в такъв срок. Това заяви премиерът акад. Николай Денков на брифинг в Министерския съвет.

"Разбирам желанието на всички хора нещата да се решат бързо, но това значи наличните екипи да имат достатъчно време, за да отстранят всички стотици повреди по електрозахранването. Ситуацията е тежка почти в цялата страна, особено в Североизточна България", каза премиерът.

Над 100 човека са били освободени от снежни капани благодарение на различните институции, добави още той.

Министър-председателят свика извънредно съвещание в Министерския съвет във връзка с тежката зимна обстановка в страната и бедственото положение в няколко области.

"Продължават да се разлистват пътищата, но в някои области е по-трудно. В Шумен, Силистра, Разград ще продължи да бъде тежко в следващите часове", добави Денков.

Той напомни, че преди два дни експертите от НИМХ са предупредили, че предстои влошаване на времето и комбинация от тежък, мокър сняг и ветрове.

На въпрос защо граждани стоят на студено и тъмно не само в София, но и в цялата страна, Денков посочи: "Екипите не могат едновременно да премахнат всички аварии. Трябва време, за да се отреагира. В момента събираме информация от цялата страна. Ток няма, защото са скъсани жиците", каза той.

Във връзка с коментара, който председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски направи по-рано, че премиерът трябва "да напусне топлия и уютен кабинет и заедно с министрите да бъде там, в снега, където хората бедстват", Денков посочи:

"Не знам как си представя Пеевски ролята на премиера. Призовавам го да излезе със снегорини и лопати и да изчисти снега", отговори той и подчерта, че работата на институциите е да осигури координацията на целия процес.

Денков уточни, че водят разговори с областните управители и най-големият им проблем е това, че снегът и вятърът не са спрели и поради тази причина аварийните екипи не могат да работят.

"Още от вчера всички областни управители направиха срещи на координационните си щабове, за да се подготвят за това, което се случи тази нощ и сутринта", каза още премиерът.

Най-сложна е обстановката на територията на "Електроразпределение Север", където в 462 населени места има проблеми с електрозахранването. Това каза министърът на енергетиката Румен Радев в изявление пред медиите след извънредното заседание на кабинета. По думите му има проблем с достъпването до зоните, където са констатирани прекъсвания на електрозахранването.

Министърът увери, че газопреносната мрежа работи нормално, както и топлофикационните дружества.

За София и околностите министър Румен Радев обясни, че има проблеми с електрозахранването в части от Симеоново, както и в Бистрица, Банкя, Курило, вилна зона "Киноцентър", Кръстова вада, Владая и части от кв. "Витоша", "Малинова долина" и Волуяк.

Министърът обясни, че в резултат на сложната обстановка са засегнати редица въздушни електропроводи и оттам са изключванията и ограниченията на електроподаването към захранващите подстанции. Той съобщи, че са засегнати 16 подстанции, а половината от тях, до 10:45 часа вече са с възстановено електрозахранване. Без захранване са все още осем подстанции.

При мрежите със средно и ниско напрежение голяма част от електропроводите са със скъсани кабели в резултат на паднали клони.

Министърът на отбраната Тодор Тагарев посочи, че тази сутрин му се е обадил областният управител на Велико Търново.

"Дадох разрешение екипи от Националния военен университет да се включат в разчистването", съобщи министърът на брифинга.

"Към момента няма други заявки", добави той.

"Имаме готовност да действаме, ако това се наложи", каза още министърът.

Българската армия поддържа 24 формирования в готовност за действие в случаи като този, на който сме свидетели в момента, и действа по заявка на председателите на кризисните щабове, обясни Тодор Тагарев.

Премиерът акад. Николай Денков свика по-рано извънредно съвещание в Министерския съвет във връзка с тежката зимна обстановка в страната и бедственото положение в няколко области.

Усложнена остава обстановката в България след обилните снеговалежи. Към момента силите и средствата на звената за "Пожарна безопасност и защита на населението" участват в локализирането и ликвидирането на 80 произшествия с 83 единици техника и 264 служители, съобщиха от МВР. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МС назначи трима нови областни управители

МС назначи трима нови областни управители

България Преди 2 часа

Министерският съвет прие решението на днешното си заседание

Зов за помощ: 13-годишната Дария се бори с опасно за живота заболяване

Зов за помощ: 13-годишната Дария се бори с опасно за живота заболяване

България Преди 3 часа

Дария страда от артерио-венозна малформация на лицето

Над 150 ранени след земетресенията в Истанбул

Над 150 ранени след земетресенията в Истанбул

Свят Преди 3 часа

Хората са скачали от височини в паниката

Карлос Сантана влезе в болница

Карлос Сантана влезе в болница

Свят Преди 4 часа

Инцидентът е станал по време на саундчек в Тексас

Купуват 35 нови електрически влака за БДЖ

Купуват 35 нови електрически влака за БДЖ

България Преди 4 часа

С приемането на решението се осигурява временен безлихвен заем на Министерството на транспорта и съобщенията

Мини цунами след труса в Турция (ВИДЕО)

Мини цунами след труса в Турция (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Земетресението предизвика силна паника сред населението, но засега няма данни за нанесени сериозни поражения

„Български пощи” ще обменят левове в евро в 2230 офиса

„Български пощи” ще обменят левове в евро в 2230 офиса

България Преди 4 часа

Това ще е възможно за суми до 1 000 лв. на ден за един човек

<p>Появиха се нови подробности за обира на Кристи Ноем</p>

Появиха се нови подробности за обира на министъра на вътрешната сигурност на САЩ

Свят Преди 5 часа

Облечен в тъмни дрехи, крадецът сяда на празна маса до министъра с гръб към нея

БАН за Турция: Трусовете могат да продължат с месеци

БАН за Турция: Трусовете могат да продължат с месеци

Свят Преди 5 часа

30 минути преди това е имало и по-слабо земетресение

Разкриха как изглежда мистериозният портрет на Тръмп, подарен от Путин

Разкриха как изглежда мистериозният портрет на Тръмп, подарен от Путин

Свят Преди 5 часа

Руският художник Никас Сафронов разкрива историята зад драматичната творба

<p>Путин призна за слабости във въоръжението</p>

"Наясно съм, че не е достатъчно": Путин призна за слабости във въоръжението

Свят Преди 5 часа

Руският държавен глава каза, че има пропуски и в други области.

<p>Палестинският президент: Аз плащам цената за това</p>

Палестинският президент призова "Хамас" да освободи заложниците

Свят Преди 6 часа

Израел сложи край на примирието с "Хамас" миналия месец и обеща да продължава войната

Делян Пеевски прие кметовете на Главиница и Ситово

Делян Пеевски прие кметовете на Главиница и Ситово

България Преди 6 часа

На срещата са коментирани проблемите на региона

Кремъл: Има много нюанси около преговорите за край на войната в Украйна

Кремъл: Има много нюанси около преговорите за край на войната в Украйна

Свят Преди 6 часа

Песков заяви, че Русия продължава диалога със САЩ за възможното постигане на споразумение

Сериалът „Майките” вдъхнови най-новата българска песен

Сериалът „Майките” вдъхнови най-новата българска песен

Любопитно Преди 6 часа

Финалът на социалната драма е утре в ефира на NOVA, а за екипа предстои емоционално завръщане на една от снимачните локации

Малкият принц Луи навърши 7, Кейт сподели очарователна снимка

Малкият принц Луи навърши 7, Кейт сподели очарователна снимка

Любопитно Преди 6 часа

Луи Артър Чарлз Маунтбатън-Уиндзор – най-малкото дете на семейството Уелс – е роден на 23 април 2018 г.