П ървото нещо, което трябва да се случи, е да се преборим чувството на безнаказаност да изчезне у тези, които управляват автомобилите, заяви премиерът Николай Денков на брифинг в Министерския съвет. Трябва да се търсят мерки, от които нарушителите да ги заболи, каза акад. Денков.
Министър-председателят даде изявление след извънредна среща по проблемите на пътната безопасност в Министерския съвет. В нея освен институциите, които имат отношение по темата, бяха поканени и представители на прокуратурата, Националното сдружение на общините в Република България, Столичната община, народни представители и родители на загинали в катастрофи.
Премиерът посочи, че част от промените са свързани със законови изменения. Всеобщо е мнението, че промените, свързани с отнемането на превозните средства, вече дават резултати, посочи още той. Николай Денков отбеляза, че на срещата е обсъдено и как да се ускори вземането на пробите, когато има тежки инциденти.
“Част от промените са свързани със законови изменения, затова имахме и представител на НС. Обсъждахме как заедно с МВР и КАТ да работим с общините, така че в населени места да работят заедно с органите на МВР и да помогнат в този процес. Да използваме техните камери, така че един огромен ресурс с камерите на общините да бъде използван така както става в други държави. Обсъждахме как да се ускори излизането на пробите и до 10 дни резултатите да са ясни”, каза още Денков. Той поясни, че ще се търсят и начини за ускоряване на експертизите.
“Ако днес са децата на тези родители, утре могат да бъдат вашите деца. Нека всички се обединим”, подчерта премиерът.
“Филипчо, който остана завинаги на 14 и нашите деца нека да бъдат последните жертви. Благодарни сме на Калин Стоянов и на всички, които отделиха време. Нашите деца ги няма, нека вашите да останат живи”, каза и родител на загинали дете на пътя.
Калин Стоянов, вътрешният министър, заяви, че след поредната среща с близки на загинали деца, той е още по-сигурен, че шофирането след употреба на алкохол и наркотици трябва да бъде умишлено убийство. “Няма как човек, качил се на колата, с над 2 промила алкохол не може да се класифицира по друг начин освен като умишлено убийство”, каза Стоянов. Той категорично заяви, че мярката за отнемане на автомобил на водач, направил нарушение на пътя, работи. “Битката е на всички трябва да я спечелим”, отбеляза вътрешният министър.
Иван Спасов, представител на протестиращите през последните години, смята, че правителството е направило много за тях. “Благодаря на всички за помощта”, каза Спасов.
Георги Георгиев, председателят на СОС, подчерта, че за да се сложи край на трагичните инциденти, то трябва да е ясно, че наказанието е неизбежно. “Само тогава е активно едно наказание. От години от Сдружението на общините изискваме законодателни промени с всички наши камери да се даде възможност на МВР да глобяват, за да се знае, че ще бъдат казано нарушителите. Искаме незабавен контрол”, изиска председателят на СОС. “Длъжни сме институциите, единни, да покажем неприязън към нарушителите на законите. Премиерът прие да се състави работна група, която да се занимава с изработването на по-строгите мерки, за което благодаря”, допълни Георгиев.
На 2 септември 37-годишен мъж прегази 15-годишно момче на пешеходна пътека в центъра на столицата. Мъжът е шофирал с висока скорост, съобщиха от МВР. Водачът беше задържан и установен с над два промила алкохол в кръвта. Инцидентът е станал на пешеходна пътека на ул. ”Гурко”, където момчето е пресичало. Водачът ще бъде привлечен в качеството му на обвиняем за причиняване на смърт след умишлено нарушаване на правилата за движение по пътищата, съобщиха по-късно от прокуратурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!