В края на тази седмица в експлоатация влиза един от енергоблоковете на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", който беше в планов ремонт. Освен това скоро ще започне да работи и 8-ми блок на ТЕЦ "Марица Изток 2" - т.е. ликвидността ще се подобри. Това отговори служебният министър на енергетиката Андрей Живков по време на изслушване в парламента, предаде БТА.
За да се повиши ликвидността на енергийната борса,
като средносрочни мерки е преразглеждане на всички ремонтни програми, които предстоят да се случат с извеждане на мощности от експлоатация. Целта е да не се нарушава енергийният баланс, уточни служебният енергиен министър.
Според Андрей Живков може да се преразгледат правилата за търговия на енергийната борса, както и начините за лицензиране на търговците.
Два блока от т.нар. "американски централи"
/ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3 и ТЕЦ АЕS Гълъбово/ не работят, защото са в ремонт. Това каза още служебният министър на енергетиката. Той поясни, че единият блок е в ремонт до 14 август, т.е. в 00.00 в неделя влиза в експлоатация. Другият блок е в ремонт до 29 август.
Забавянето на включването на ТЕЦ Марица Изток 2 е станало бавно,
защото така е реагирало ръководството на централата, въпреки настояванията от страната на Министерството на енергетиката, добави Живков. Според него Българският енергиен холдинг не е участвал в процеса, защото оттам са били казали, че са финансов холдинг и "гледа със загриженост на ситуацията, която се случва в държавата".
Прогнозите са за втората половина на тази година ТЕЦ "Марица Изток 2"
да излезе на печалба. Това каза още служебният министър на енергетиката. По думите му, в годишен план, въглищната централата ще бъде на минимална загуба, която е несравнима със загубите, които са до момента.
Андрей Живков добави, че в момента се е увеличила и работата на Мини "Марица Изток", където миньорите работят вместо на 2, на 4 смени.
Според служебния енергиен министър, ако е била провеждана далновидна политика от ръководството на Българския енергиен холдинг и ТЕЦ "Марица Изток 2", при по-ниските ценови нива на емисиите на въглероден двуокис, централата е могла да генерира по-големи печалби и да не е в това лошо състояние в каквото е сега.
Ето какво още коментира той:
Въпреки че са инвестирани 2,5 млрд. лева, печалбата на "Булгартрансгаз" тази година ще е същата, както предишната. Това отговори Андрей Живков относно актуалното икономическо състояние на оператора на националната газопреносна мрежа - търговското дружество "Булгартрансгаз".
Печалбата /преди данъци/ към 31 декември 2020 г. на "Булгартрансгаз" е 80 млн. лева спрямо реализирана печалба към 2019 г. - 116 млн. лева, посочи Живков. Към 30 юни 2021 г. дружеството е реализирало нетна печалба в размер на 55 млн. лева.
Според Андрей Живков, ако този резултат се екстраполира,
към края на годината очакваният резултат ще е пак в рамките на 100-120 млн. лева. Това означава, че ще е съотносим от преди реализацията на проекта за разширението на газопреносната мрежа. Т.е. инвестирани са 2,5 млрд. лева, а резултатът е същият. Служебният енергиен министър изтъкна, че за да е ефективен този проект, печалбата трябва да се увеличи поне с 250 млн. лева.
Васил Велев, АИКБ: Сезираме ДАНС и МВР за високите цени на тока
Работодателите искат оставки, готови са за протести заради скъпия ток
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!