"Ще претегля всичко, което чух днес и ще изляза с официална позиция в следващите дни".
Това каза кметът на София Васил Терзиев пред журналисти след края на изслушването му по време на извънредно съвместно заседание на Комисията по култура и на Комисията по архитектура в Столичния общински съвет (СОС), относно прекратяването на процедурата по възстановяване на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк в района на НДК.
Терзиев посочи, че ще помисли върху всеки един от възможните варианти за реализирането на паметника.
"Искам да отделя няколко дни, за да начертаем пътя, като се водя от идеята, че искам паметник да има", добави кметът.
Васил Терзиев: Ще проведем нов конкурс за Войнишкия паметник пред НДК
По думите на Терзиев, е важно хората да се замислят защо толкова години дадени проекти не се реализират.
"Има някаква причина те да не се случват", заяви столичният кмет. Според него управниците не трябва да намират повече поводи, заради които да се разделят, а да потърсят път, по който паметникът може да се реализира.
Терзиев смята, че след над тричасова дискусия са свършили там, където са започнали.
"Всички се обединяват около нуждата да има паметник, който да почита паметта на загиналите, но мненията за това как да се реализира той са различни", посочи кметът.
"Въпросите, които бяха зададени в зала са три", поясни Терзиев: "Първият е дали да бъде там мястото, но паметникът да бъде по-различен. Вторият е дали паметникът да бъде във възможно най-оригинален вид, но на друго място и третият вариант е да се продължи с решението на комисията".
По думите на Терзиев, начинът, по който е започнала реализацията на проекта е щял да доведе до поредния път, в който няма да се случи, въпреки желанието на огромна част от обществеността. Според кмета една от причините за това е, че са изолирани няколко от най-важните съсловни организации.
Окончателно: Паметникът пред НДК отива в историята
"Опитваме се да забързаме процес, на който му трябва още време", добави Терзиев.
"За нас като Столична община е изключително важно подобен конкурс да има своята легитимация".
Това заяви днес пред журналисти главният архитект на София Здравко Здравков след изслушването на столичния кмет.
Главният архитект каза, че когато на подобен тип състезания, макар и архитектурни, се получат само пет проекта, а само един премине през изискванията за максимален брой точки, "на нас ни светва червена лампа, че този конкурс не е проведен както трябва".
Здравков обясни, че авторитетните професионални организации, Съюз на художниците, Съюз на архитектите и Камара на строителите, са отказали да са жури в конкурса и дори са призовали техните членове да не участват в него.
"Обърнахме внимание на журито за протокола, който поучихме от страна на Министерството на културата, тъй като ясно и категорично беше заявено от тяхна страна, че проектът няма да бъде възприет добре при условие, че не са участвали в журито професионални организации на Камарата на архитектите, Съюза на архитектите и Съюза на българските художници", изтъкна Здравков.
Според него е необходима добре организирана, професионална дискусия, както и обществена дискусия, за да се намери правилното градоустройствено или техническо решение. Главният архитект очерта няколко възможни сценария. Да се изработи прототип, макет в мащаб едно към едно, който да се види в реална среда. Да се даде ясна представа на обществото, да каже своето "за" и "против", и когато то възприеме или не този подход, да се вземе съответното решение на заседание на СОС, предложи главният архитект.
Другият вариант, каза той е, да има политическа воля паметникът да бъде възстановен, което е в противоречие с темата с архитектурния конкурс.
"Когато искаме архитектурен конкурс, очевидно се получава диспропорция с желанието за възстановяване в автентичния образ", подчерта Здравко Здравков.
"Тези три калканни стени са били част от софийските казарми, нито казармите са там, нито композиционната ос около ул. "Христо Белчев" си е на мястото, така че винаги ще има подобен тип проблеми, свързани с архитектурния конкурс", обясни Здравков.
По думите му, третият сценарий е да се възприеме този проект и да се продължи да се работи по него.
Здравко Здравков обаче смята, че преди обществото ни да се запознае с каквото и да е, трябва да добие представа за монументалността на стените на паметника. От изток-запад те са с големина 22 на 11 метра, а в южната част - с размери 11 на 11 метра. Това е височината на три-четири етажна сграда, подчерта Здравков.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!