П Г "Изправи се БГ! Ние идваме!" поиска незабавно изслушване на КЕВР в парламента за по-високите цени на водата. Това обяви на брифинг в парламента Мая Манолова, председател на парламентарната група "Изправи се БГ!Ние идваме!", предаде БТА.
Манолова заяви, че внасят и законопроект за промяна на начина,
по който се формират цените на ВиК услугите, като отбеляза, че готвеното увеличение на цената на водата е средно с 30 на сто от 1 януари 2022 г. Тя допълни, че ще искат разяснения от КЕВР за бизнес плановете на ВиК асоциациите, които е трябвало да бъдат внесени в срок до 1 юли тази година и за техните намерения да искат много по-висока цена на водата.
След повишаването на цените на тока, парното, топлата вода, природния газ и всички основни хранителни продукти, за домакинствата ще бъде практически невъзможно да плащат и нова много по-висока цена на водата, коментира Манолова.
Тя обясни, че законопроектът предлага с една година да бъде отложено приемането на бизнес планове,
респективно и повишаването на цената на водата за българските граждани. Предлагаме срокът на така наречените бизнес планове да бъде намален от пет на три години, разясни Манолова. Предлагаме по-справедлив механизъм, чрез който да се определи цената на водата за 2022 г. като за база се ползва цената за 2021 г., но се отчете изпълнението на различните показатели, които трябва да изпълнят ВиК дружествата, посочи тя и допълни, че техният анализ показва, че до момента от общо 788 показателя за качество на питейната вода, общо за всички ВиК дружества, са изпълнени едва половината.
Според Манолова преди да се пристъпи към следващите бизнес планове,
които да определят развитието на ВиК сектора, е необходима широка обществена дискусия, която да се случи в парламента. Манолова припомни, че след 31 декември 2021 г. изтича първият петгодишен период след започването на т.нар "водна реформа". Реално, освен повишаването на цената на водата с до 70 на сто, нищо добро не се случи за българските граждани, коментира тя и допълни, че за този период нито качеството на питейната вода се е подобрило, нито са се намалили загубите на питейна вода. По думите ѝ те продължават да са средно 60 на сто, а на някои места достигали и до 80 на сто.
"Резултатът от водната реформа е един - плащате повече,
а срещу това не получавате нищо по-добро", заключи Манолова. Като друг важен показател тя посочи социалната поносимост на цената на водата. По думите ѝ за ВиК Шумен, където водата не била годна за пиене, цената от 3,40 лв. ще скочи на 4.60 лв., а в края на петгодишния период ще достигне 6,50 лв., което било увеличение с близо 90 процента.
Манолова информира, че след този законопроект, ще внесат и предложения за промени
в Закона за енергетиката, където ще бъдат направени конкретни предложения за КЕВР. Според нея членовете на КЕВР е трябвало отдавна да подадат оставки след неудачите и при определянето на цените на тока и парното.
Манолова съобщи, че днес продължават експертните срещи с представителите
на ПГ "Има такъв народ" на тема енергетика, където също от "Изправи се БГ!Ние идваме!" ще търсят подкрепа за законопроектите, които внасят. Ще предложим възможност да бъдат преразгледани цените на тока и парното чрез законови промени, които да обезсилят наредбата на КЕВР, заяви Мая Манолова.
В същото време Омбудсманът Диана Ковачева написа остро становище до председателя
на Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) доц. д-р Иван Иванов, в което го призова да не одобрява по-високите цени на водата в страната за новия регулаторен период 2022 г. – 2026 г. Тезата на омбудсмана е, че те не отговарят на качеството на предоставяната услуга и затова са необосновани, съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.
"През м. юли 2021 г. ВиК операторите, с изключение на „Софийска вода“ АД и „ВиК“ АД гр. Добрич, на основание чл. 18 от Наредбата за регулиране на цените на ВиК услугите, оповестиха предложенията си за утвърждаване и одобряване на цени на ВиК услугите за предстоящия регулаторен период 2022 г. – 2026 г., обявени и на интернет страницата на Комисия за енергийно и водно регулиране на 26.07.2021 г. Като омбудсман, призван да съблюдава за спазване на правата и интересите на гражданите, съм силно обезпокоена от предвиденото във всички обявления значително увеличение на цените на водата", написа доц. Ковачева.
В становището си тя акцентира, че процентното увеличение на комплексната цена на ВиК услугата за 2022 г. спрямо сега действащата варира от 80% (за „ВиК-Сливен“ ООД) до 4% (за „ВиК“ ЕООД гр. Хасково), а за 2026 г. – от 127% (за област Сливен) до 11% (за област Ловеч).
"Искам да подчертая, че в институцията на омбудсмана продължават да постъпват десетки жалби от цялата страна за вода, която не отговаря на законовите изискванията за качество (със завишена алфа активност, съдържание на манган, мътна, с плаващи частици и т.н.), която се заплаща обаче като за питейна и ежегодно цената й необосновано нараства. Предвижда се през 2022 г. и през 2026 г. най-високата цена на ВиК услугата да е в област Шумен – съответно 4, 613 лв. (с ДДС) и 6, 473 лв. (с ДДС), или увеличение спрямо настоящата цена с 35% и с 89%", посочва омбудсманът.
Диана Ковачева обръща внимание на факта, че през годините проблемите не се решават, а гражданите с основание протестират, за да им се обърне внимание, като тяхното основно искане е да получават качествена ВиК услуга на разумна цена.
"Многократно съм заявявала, че реални ползи от увеличението на цената на водата не се наблюдават, тъй като качеството на предоставяне на услугите не се подобрява. При извършени проверки по жалби, ВиК оператори продължават да изтъкват пред омбудсмана, че нямат финансови средства, за да гарантират качествена и непрекъсната водоснабдителна услуга", допълва още общественият защитник.
Според доц. Ковачева са красноречиви и данните от Годишния доклад и сравнителен анализ на състоянието на ВиК сектора в Република България за 2019 г., приет с решение на КЕВР по т. 3 от Протокол № 257 от 02.12.2020 г., съгласно които за много от ВиК операторите, оценката за показател „общи загуби на вода“ е „пълно неизпълнение“.
Становището на омбудсмана е, че изменението на цените на ВиК услугите трябва да се прави след широки обществени консултации с потребителите, каквито реално липсват през изтичащия регулаторен период, което е в нарушение на Наредбата за регулиране на качеството на ВиК услугите - чл. 26, ал. 1, т. 1, б. “б“.
"На прага на новия регулаторен период 2022 г. – 2026 г. отново не става ясно дали са проведени такива консултации, дали гражданите са информирани какво налага изменението на цените и по какъв начин това ще подобри качеството на услугата в съответното населено място", пише омбудсманът.
В заключение доц. Диана Ковачева настоява в условията на публичност и прозрачност КЕВР да защити интересите на потребители и цените на ВиК услугите да не се превърнат във фактор, задълбочаващ бедността и социалното изключване.
С препоръката на омбудсмана може да се запознаете ТУК.
ВАП проверява цените на тока и парното
По-скъпи ток, вода и парно от днес
Андрей Живков поиска от БЕХ да отстрани ръководствто на "Булгартрансгаз"
Служебният министър с данни за държавните дружества
Ковачева: Граждани и фирми са надплатили близо 29 млн. лв.
КЕВР: Сериозен скок в цените от 1 юли
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!