П оловин година след предсрочните избори за 44-то Народно събрание, "ВОЛЯ" на Марешки не би намерила място, а Реформаторският блок би имал повече проценти от нея. Това става ясно от представително проучване на "Алфа Рисърч" за нагласите на гражданите през септември, сред 1030 души.
ГЕРБ (25.1%) запазва електорална преднина от 6% пред БСП (19.3%), което означава че при нови избори днес, двете партии биха разполагали с приблизително настоящия си брой депутати.
Малко по-голяма е динамиката в отношението към техните лидери. Бойко Борисов запазва 32% одобрение, но в сравнение с юни нараства и делът на критиците му - от 35% на 39%.
Въпреки активното настъпателното поведение на Корнелия Нинова по редица въпроси, БСП не съумява да уплътни опозиционната си роля, което коства 3% от личния рейтинг на лидера й (от 27% до 24%), както и лек ръст в негативните оценки.
Обединените патриоти бележат известен електорален спад в сравнение с юни (от 7.2% на 5.9%).
Ако подобен тренд е характерен за тях в периодите, когато липсва предизборна мобилизация, то в персоналното отношение към лидерите е налице нетипична тенденция. Всеки един от тримата е поне на двойна дистанция от другия. Красимир Каракачанов запазва високия си партиен рейтинг (29% одобрение) и остава твърдо на втора позиция след Бойко Борисов.
Валери Симеонов повишава с 1% привържениците си (до 14 на сто), но генерира и сериозен ръст на неодобрението. Волен Сидеров остава на 5% одобрение и с едни от най-високите нива на неодобрение. Проучването е направено преди сватбата му с Деница Гаджева.
Електоралната динамика на ДПС (4.8%) и неговия лидер е слаба, като за момента позициите на Движението сред избирателите му не изглеждат разклатени.
Официално: Това е новото правителство на Борисов
ВИЖТЕ СНИМКИ НА ЦЕЛИЯ НОВ КАБИНЕТ "БОРИСОВ" 3 ТУК
Най-сериозна промяна регистрира проучването при партия Воля и нейния лидер Веселин Марешки,
които бързо вървят по стъпките на ББЦ и Бареков от предишния парламент. За три месеца личният рейтинг на Марешки е спаднал със 7 на сто, а с 1.8% електорална подкрепа партията му би останала под чертата, ако днес имаше избори за Народно събрание.
Румен Радев и Бойко Борисов са най-харесваните политици у нас
Галъп: 32% от българите са видели или пострадали от агресия
Общи Реформаторския блок, „Да, България” и „Нова република” биха имали 4.5% от избирателите в страната, но нито една от тях не се откроява като фаворит. Относително високият дял анкетирани (7.9%), твърдящи, че биха избрали "друга" политическа сила идват основно от младото и средно поколение извън столицата, подкрепили на последните избори някоя от по-малките партии и разочаровани от липсата на свое политическо представителство.
През септември правителството запазва положителните си оценки почти без промяна (21%).
Те обаче са съпроводени от по-съществен ръст в дела на неговите противници: от 33% до 38%. Твърдо зад кабинета застават единствено привържениците на ГЕРБ (49%). Доста по-различна е картината сред избирателите на коалиционния партньор „Обединени патриоти“ – едва 13% от тях изказват одобрение за работата на кабинета, срещу 41% неодобрение.
Както и в началото на мандата, положителните оценки за премиера са 32% срещу 39% отрицателни.
Борисов: Фактите говорят. Не ни отиват празни приказки
Предстоят съкращения в администрацията, ще засегнат почивните бази
В персонален план той привлича основно избиратели на ГЕРБ, а в по-малка степен - привърженици на Обединените патриоти, Воля, извънпарламентарната десница.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!