Б ългарите гласуваха за шести път в рамките на 3 години, а на политическата сцена изгря нова звезда.
Данните на Централната избирателна комисия показват, че в 50-ото Народно събрание влизат 7 партии, а една от тях ярко се откроява.
(Във видеото: Изненадващ резултат за "Величие" и в Калифорния)
За първи път в парламента влиза политическа партия "Величие".
Партия "Величие" е създадена на 25 март 2023 г. по информация на "Капитал".
Лицата на партията са полк. Николай Марков и Ивелин Михайлов.
Партия "Величие" е основана от Ивелин Михайлов, който стои зад създаването на атракциона т.нар. Исторически парк, намиращ се във варненското село Неофит Рилски. Паркът има няколко тематични обекта, които потапят посетителите в различни исторически епохи.
Самият Николай Марков бе уволнен от НСО през 2007 г. след скандал с президента Георги Първанов. Тогава Марков обвини президента, че реабилитирал кадри на Държавна сигурност в НСО и в разузнаването.
Николай Марков бе водач на листата на "Величие" в 25-ти столичен МИР, където се изправи срещу Бойко Борисов от ГЕРБ, Корнелия Нинова от БСП и Костадин Костадинов от "Възраждане". Водач бе и в Пловдив.
В партията има няколко известни лица. Водач на листата на "Величие" в 24 МИР в София бе популярният певец Етиен Леви.
Част от "Величие" е и Виктория Василева. Тя бе водач на листата в София-област. Виктория Василева дълго време бе смятана за дясна ръка на Слави Трифонов. Бе заместник-председател на Парламента.
Бърз преглед на официалната страница на "Величие" показва редица предизборни срещи, живи включвания и коментари.
По думите полк. Николай Марков и Ивелин Михайлов са посетили 50 града, а залите са били препълнени.
"ВЕЛИЧИЕ" е демократична по идеи, модерна по начин на изграждане и дейност политическа партия, представят се сами от партията.
"Да отбележим края и да поставим началото"- е мотото, с което се явяват на изборите.
Символът на партията е фениксът.
"Фениксът символизира идеята за непрекъснатост, възстановяване и надежда, въпреки премеждията и края. Фениксът ни напомня, че дори след най-тоталното разрушение, нов живот и ново начало са винаги възможни. Но за да устои на стрелите от врага му трябва подкрепа - която без обединението на една нация е невъзможна. Величие - от пепелта към слънцето!", пишат в официалната фейсбук страница на партията.
Към момента по данни на Централната избирателна комисия партия "Величие" печели 4,91 % или общо 78 272 гласа при обработени 77.87% СИК протоколи в РИК.
Междинните данни от гласуването зад граница пък показват, че "Величие" е на четвърта позиция, изпреварвайки ГЕРБ-СДС.
Сензация сътвори "Величие" и в Калифорния. Заради часовата разлика най-късно изборният ден в чужбина приключи в Калифорния, Аризона, Невада и Ванкувър. "Величие" се оказва трета сила в Калифорния.
Партията побеждава ГЕРБ в „Ориндж Каунти“, а в Лос Анджелис дели третото място с ГЕРБ-СДС. ПП-ДБ печели, а "Възраждане" са втора сила. Това каза в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS преподавателят от Калифорнийския щатски университет в Лонг Бийч Христофор Караджов.
Но да оставим настрана цифрите.
Как една малка партия, регистрирана във варненското село Ветрино успя да спечели толкова голяма подкрепа, ето какво казват експертите:
"Женският вот е насочен повече към ПП-ДБ, БСП. Мъжете са насочени по скоро към ДПС, "Възраждане", дори към ИТН. Интересното е "Величие" - като че ли малко повече жени са гласували за тях".
Тези данни обяви пред БНР Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан".
ИТН, ПП-ДБ и "Величие" събират по-млади избиратели. Възрастните се насочват традиционно в най-голяма степен към БСП.
В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Тачев посочи как изглежда средностатистическият избирател на "Величие":
"За тях в по-голяма степен са гласували жени, сравнително млади хора, висшисти, хора от областни градове, етнически българи, с профил на хора, които са гласували на предишните парламентарни избори за "Възраждане", за по-малки партии, с "не подкрепям никого" или въобще не са гласували. Това са избиратели, които търсят протестен вот. Това са хора, които не са намирали алтернатива или са се разочаровали от нея и са се насочили към тази формация".
На тези избори нямаше големи политически алтернативи, но имаше малки формации, които успяха да съберат част от протестния вот, коментира социологът. И добави:
"Има търсене за нещо ново, нещо различно. Но няма нещо голямо, което да мобилизира много хора. Понеже в момента няма, търсенето е към малките политически формации".
Когато големите са слаби, се появяват нови играчи и това е закономерност.
Това заяви в предаването "Хоризонт до обед" политическият анализатор Георги Харизанов.
Според него резултатите от изборите не са приятни за хората, които имат претенции към системните партии. Харизанов даде пример с държави, където има установени тежки, сериозни, професионални партии и посочи, че там "появата на случайни играчи в политиката е невъзможна".
"Тук сме в обратната хипотеза – много слаби системни партии. Когато те не се справят добре, хората насочват гласа си другаде".
В парламента вече има 3 антисистемни партии, изтъкна Георги Харизанов.
"Какво казват антисистемните партии? Казват, че протестният вот има нов адресат".
Хората, които не харесват политическия естаблишмънт, гласуват за подобни формации, смята анализаторът, според когото в момента протестният вот се разслоява между ИТН, "Възраждане" и "Величие".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!