А ко продавате скъпи стоки в интернет в платформи за безплатни обяви е възможно да останете и без стоката, и без парите за нея. А освен това, може да се окажете и с празна банкова сметка.
Десетки потребители станаха жертва на измамата в интернет. При нея може да бъдете атакувани през нигерийски телефонни номера. За това сигнализираха зрители на NOVA.
Българи сред ръководителите на международна група за финансови измами
Според експертите именно по време на изолацията този тип схеми зачестяват.
Как всъщност работи
Преди няколко дни Светослав Денехчиев публикува обява за продажба на сватбената рокля на съпругата си в интернет. И офертите не закъсняват. Малко след това на телефонния номер, публикуван за контакт в обявата, получава атрактивно предложение.
Как да се разплащаме безопасно онлайн
Той получава съобщение от жена в Естония със запитване за самата оферта.
"Попита само от колко време я имам и на каква цена се продава", разказва Светослав.
В чата жената се представя за Ирина. За да закупи роклята веднага, иска от Светослав банкова сметка, по която да преведе парите.
Нова измама – продават тестове за COVID-19 в интернет
Ирина настоява роклята да бъде изпратена веднага, тъй като спешно има нужда от нея. В замяна обещава да изпрати парите, за което ще гарантира с платежно към неговата сметка. За Светослав това звучи съмнително и иска да изпрати стоката по куриер с наложен платеж. Отсреща обаче не се съгласяват. Тогава разбира, че със сигурност е мишена на измама и решава да потърси информация в интернет. Така попада на редица публикации в естонските медии за схемата.
Тя от своя страна се оказва позната на киберекспертите.
Мишени обикновено са продавачи на скъпи стоки, които биват примамвани от бързи оферти за покупка от чужбина.
За да се създаде доверие, се използват профили на реални хора, но с крадена самоличност. Зад уж европейските кандидат-купувачи обаче се крият нигерийци, който действат по добре изградена от години схема, разказват експерти.
След като се сдобият с телефонните номера от обявите, измамниците започват да водят разговорите извън сайтовете.
Проследяването на пратките пък е невъзможно, защото обикновено те се поръчват от "кухи" адреси.
Ръст на измамите в Интернет, които използват коронавируса
Така нашата стока се препродава отново в някоя платформа за обяви – без физически да достига до измамниците. А печалбата за тях е 100%, тъй като не дават и лев за стоките, които поръчват от потърпевшите.
Експертите предупреждават, че при схемата измамените не само могат да останат с празни ръце, но на прицел са и личните им данни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!