Д есетки българи се превърнаха в жертви на измами при покупка и продажба на скъпи стоки в интернет.
През последните седмици контролните органи отчитат увеличение на измамите, при които се търгува с техника, висок клас спортни стоки и дори луксозни коли през платформите за обяви.
Най-често жертвите се атакуват през платформи за безплатни обяви, сайтове за продажба на коли и страници за запознанства.
Измамниците се насочват предимно към луксозни или редки стоки – като лаптопи, фотографски оборудване, автомобили и велосипеди, селскостопанска техника и дори екзотични животни от редки породи. Мишени са както купувачи, така и търговци, разказва в репортажа си NOVA.
Онлайн измама: Как може да платиш 1000 лв. за доставка
Защо в крайна сметка остават с празни ръце?
Екипът на телевизията разказва историята на Лъчезар Захариев, който е привлечен от атрактивната оферта за планински велосипед – висок клас, на добра цена.
Обявата е публикувана в една от най-големите онлайн платформи с обяви за нови и употребявани велосипеди.
Там Лъчезар се свързва с търговеца. Според описанието в обявата: чешки гражданин.
"Там започнахме да се разбираме – има ли го налично колелото, каква е цената, на която го продавате, можем ли да я намалим, доставката колко ще бъде", разказва пред телевизията Лъчезар.
Договарят се за цена на велосипеда от 2300 евро. И още 75 евро за доставка. За да пристигне колелото в България търговецът предлага услугите на фирма, която да направи доставката.
Нова измама, хакери ни атакуват с фалшиви имейли от името на адвокати и ЧСИ
Скоро по имейл с Лъчезар се свързва посредникът – голям онлайн магазин за спортни стоки. Той изпраща и инструкциите за получаване на доставката.
Комуникацията за доставката се води на английски език. Според указанията: парите, които Лъчезар преведе, ще бъдат изтеглени едва след като пратката бъде доставена.
Лъчезар превежда парите за планинския велосипед по сметка на частно лице в люксембургска банка. И започва да чака покупката.
"Имах срок за пристигане – на датата ми се писа сутринта, че има забавяне заради COVID-19, след това – на новата дата не получих никакъв имейл, нямаше и следа от колелото. Тръгнах да се свързвам с тях, но така и нямаше контакт", казва Лъчезар.
Така той разбира, че е измамен. Подобни сигнали от потребители, останали с празни ръце след поръчка на скъпи стоки, пристигат все по-често до контролните органи.
Как хакерите се възползват от коронавируса
"В ЕПЦ периодично получаваме подобни сигнали, като последните дни те се засилват осезаемо за съжаление. Продавачите изпращат договори и доказателства – под формата на документи, и така потребителите смятат, че всичко е законно, за съжаление при нас такава проверка няма как да се направи", обяснява Соня Спасова – Европейски потребителски център.
Така плащат големи суми за скъпи стоки, а в замяна не получават нищо, разкриват схемата контролните органи. Пътят на измамната сделка в повечето случаи започва от сайтове за безплатни обяви.
Още от репортажа вижте във видеото по-горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!