Изложбата "Благодетели и дарителство в България – между идеала и реалността" бе открита в понеделник в зала "Средец" на Министерството на културата.
Експозицията, която може да бъде разгледана до 26 януари, представя различните лица на дарителството и благотворителността в България в края на 19-ти до средата на 20-ти век.
Във фотографии и документи оживяват ликовете на плеяда от родолюбиви българи, предоставили имоти и средства, за да направят "благодеяние" в полза на хората или страната си.
Благодарение на тяхната щедрост се изграждат училища, читалища, библиотеки и паметници, откриват се болници, приюти за сираци и самотни възрастни хора, отпускат се стипендии за образование, дават се пари за наука и култура, за страдащи сънародници, останали извън пределите на отечеството.
В изложбата специално място е отделено на някои от най-изтъкнатите български филантропи – Васил Априлов, Петър Берон, Евлоги Георгиев, Иван Е. Гешов, Димитър Ценов, Димитър Хадживасилев, Димитър Кудоглу, Йорданка Филаретова.
Акцент в изложбата представляват и даренията в полза на българската наука в лицето на БАН.
Автори на изложбата са доц. Росица Стоянова от Института за исторически изследвания при БАН и Цветана Величкова от Научния архив на БАН.
В значителната си част изложбата се основава на материалите от тритомната Енциклопедия, посветена на дарителите и дарителството в периода на Третата българска държава.
Инициативата за нейното създаване и финансово обезпечаване е на Американска фондация за България (АФБ) и Български дарителски форум (БДФ), художествено оформление – Константин Коцев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!