Н ай-накрая първа изложба на Кристо и Жан-Клод - „Кристо и Жан-Клод: графики и обекти” завладява и българското културно пространство.
"Трябва да сме готови за изкуството на Христо Явашев - Кристо. Човек трябва да бъде любознателен, дори и да не се чувства готов, трябва да е любознателен”, заяви директорът на Софийската градска художествена галерия (СГХГ) Аделина Филева.
Сега хиляди българи ще имат възможността да се докоснат до „същността”, крепяща елементите от изкуството на световноизвестния творец от български произход - Кристо и покойната му съпруга Жан-Клод, на изложба, която бе открита 13 септември в залите на Софийската градска художествена галерия, а от 14 септември е отворена и за публиката.
Творбите в експозицията са 133 на брой и са наредени в една обща приблизителна хронология, обособени са и в теми. Във всяка от темите има и една вътрешна хронология, която зрителят ще открие.
Когато се гледат, например ранните творби на Кристо за малките пакетажи, може да се видят творби от различно време. Могат да се видят и произведения от големите му световноизвестни проекти, които българският зрител познава от различни филми и репортажи.
Освен проектите, оригиналите и графичните отпечатъци, зрителят може да се докосне и до снимките, които са правени на много от тези световноизвестни произведения, сред, които и първата опакована сграда от Кристо преди 50 години в Берн. Именно от нея тръгва и опаковането на различни видове архитектура.
Публиката може да се срещне и с опакованата скулптура, която Кристо създава.
„Все любопитни и интересни произведения. Трябва да сме наясно, че една част от произведенията, които ще бъдат изложени са нереализирани във времето, защото не са получили разрешение или самите автори са се отказали от тях”, поясни Аделина Филева.
Българинът от Габрово и Жан-Клод са правили много и различни проекти, но те са бавни и трудоемки, защото изискват сериозна подготовка, организация, разговори с политици, администратори, природозащитници и граждани.
Проектите на Кристо, който и до ден-днешен се изразява във формата ние, визирайки целостта с макар и отишлата си, духовна половинка Жан-Клод, съществуват кратко - от 5 до 15 дни.
След това всичко се разваля, Кристо и Жан-Клод остават даденото място, така както са го заварили и всички материали се рециклират.
От творбата остават само проектите и рисунките, които са направени за нея. Именно те ще бъдат изложени в Софийската градска художествена галерия.
„Кристо е минал през много различни етапи в изкуството си. Някои причисляват опаковките към ленд арт и други течения, аз мисля, че той е уникален като артист, защото е преминал едно много дълго и интересно развитие, тръгвайки от Виена, през Париж, Ню Йорк. Един световен автор, който е уникален…”, категорична е Аделина Филева.
Историята на дългоочакваната изложба е дълга и не по-малко интересна.
„Още през миналата година екипът на СГХГ решава по предложение на директора да направи експозиция на Кристо, с творби, които съществуват в България в държавни и частни колекции.
„Бяхме избрали една зала в галерията ни през есента и започнахме разговори с различни институции и братята на Кристо - Анани и Стефан Явашев и племенника му Владимир Явашев, за да получим творби и от семейството. Тогава получихме предложението да покажем нещо ново, за да не са постоянно тези творби, които вече са представяни в България и публиката познава. От там насетне трябваше да се организираме много бързо, да променим художествения си план, да освободим всички зали за тази изложба и да удължим времето за изложбата до 2 месеца и половина, за да може повече ценители на изкуството да я видят”, разказа директорът на СГХГ.
Самият Кристо поискал планове на галерията и сам решил как да бъде наредена изложбата.
След това Владимир Явашев донесъл плановете и сам наредил изложбата по тях.
„Така беше подготвена експозицията и с участието на Кристо и с едно изключително отношение към нас. Самият Кристо, макар че е зает с едни невероятни проекти в момента - за Италия и Обединените арабски емирства, е намерил време, което да отдели и за нас, да се вгледа в детайла по изложбата и кое как да бъде представено, за да може публиката да види тази експозиция.
За съжаление, Кристо няма да присъства по време на изложбата, защото готви много големи проекти и е изключително ангажиран, но ние сме много щастливи, че той даде тази изложба за нас, за България и я подреди”, заяви Аделина Филева.
Съпътстващата програма на изложбата „Кристо и Жан-Клод: графики и обекти” включва две лекции-от художника Лъчезар Бояджиев, който е гостувал в ателието на Кристо, писал е за него и на изследователя на Кристо Матиас Коденберг.
Предвидена е и филмова програма за Кристо.
„Сигурно отзивите за изложбата ще бъдат разнообразни, защото винаги има доволни и недоволни. Не можем да зарадваме всички еднакво. Трябва да оценим събитието с неговата стойност, с качеството и висотата на този артист и неговото изкуство”, заяви още Аделина Филева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!