И зключих ли ютията? А печката? Къде са ми ключовете, в колко трябваше да взема детето от урока следобед и пратих ли онзи важен имейл??
Звучат ли ви тези въпроси познато?
Ако всяка сутрин, на излизане от вкъщи, се връщате по три пъти да проверите дали всичко е изключено, ако постоянно нещо забравяте, не можете да се съсредоточите върху обичайните си задачи и срещате трудности да се справяте с всекидневни предизвикателства в личния и професионалния си живот, то най-вероятно попадате в онази огромна група хора, страдащи от леки нарушения на когнитивните способности.
Макар и на пръв поглед да звучи тежко и страшно, това всъщност е състояние, което засяга наистина много от нас и се дължи на комбинация от фактори – стрес, небалансирано хранене, липса на физическа активност и придружаващи заболявания.
Когнитивните способности или на по-прост език казано – уменията ни да възприемаме и обработваме информацията, да боравим с нея, да помним различни неща и да се учим непрекъснато, ни служат през целия ни живот – от раждането до смъртта ни. Те са засилени у хората с остри умове, у тези, които имат силна памет и са способни да правят бързи връзки между различни събития и процеси, и нарушени у тези, които изведнъж започнат да забравят разни неща, обикновено свързани със скорошни събития (срещи, повтарящи се редовно задължения и тн), а постепенно и от миналото.
Влошената способност да се правят логически връзки и изводи, да се мисли стратегически и да се поддържа продължително усилена умствена дейност също говори за намаляване на когнитивните способности.
Тъй като животът на съвременния човек предполага увеличена динамика и необходимост за справяне с много задачи наведнъж, а същевременно грижата за здравето, почивката и пълноценното хранене остават на втори план, добре е отрано да вземем мерки за превенция на понякога неизбежните когнитивни нарушения. Разбира се, те са обратими дори и когато вече са настъпили, но тогава процесът е по-дълъг и труден. Предприемането на няколко стъпки за превенция е много по-устойчив избор, а ето и някои конкретни препоръки как да стане това.
Клише или не, пълноценното хранене стои в основата на здравия метаболизъм и добрата психическа и физическа кондиция. Умствените ни способности могат да бъдат замъглени или затруднени, ако се храним некачествено, рядко и с неправилни храни, тоест, храни, които не дават на тялото нищо градивно. Не избягвайте нито една хранителна група (въглехидрати, протеини, мазнини) и яжте така, че да се чувствате добре.
Движете се! Няма нужда да спринтирате с километри или да гоните олимпийски постижения в залата – достатъчно е да правите по или над 10 000 крачки дневно, за да се поддържате във форма. Всичко отгоре е добре дошло, както и всякакви други видове спорт, но без крайности и изтощаване – това също води до влошаване на психическата устойчивост.
Четете книги, решавайте судоку, кръстословици, запишете на курс по фотография, учете езици или каквото друго ви е интересно – всяко хоби и интерес развиват когнитивните способности и ги поддържат на ниво.
Не се затваряйте в себе си – търсете компанията на приятели и близки. Поставете си за цел да имате някакви социални активности в група от хора, поддържайте контакти с тях и бъдете активни в търсенето на компанията им – не разчитайте само те да ви търсят.
Правете си профилактични прегледи – нещо, което още е непознато като задължение на повечето хора. Превенцията на болестите е отговорност и на пациентите, не само на лекарите. Следете се за рискови фактори, особено ако водите стресиращ начин на живот – пушите, пиете повече алкохол, не спите достатъчно и се храните зле. Преглеждайте се редовно, пускайте си изследвания, поддържайте кръвното си в граници, следете кръвната захар и липидния профил. Обръщайте внимание на щитовидната си жлеза – много хора с нарушени когнитивни способности често страдат от хипофункция на жлезата.
Включете подходящи хранителни добавки и/или медикаменти за профилактика и поддържане на ума и паметта в кондиция. Активни съставки с доказан благоприятен ефект са йерба мате, женшен и аюрведичната билка брахми. За да не ги купувате поотделно и да трябва да помните кое кога сте приели, много по-лесно е да ги комбинирате в един продукт - като Паметонал.
Паметонал е хранителна добавка със състав, стимулиращ когнитивните процеси - екстракт от листа на брахми (Bacopa monnieri), екстракт от корен на женшен (Panax ginseng) и екстракт от листа на йерба мате (Llex paraguariensis). Комбинацията им подпомага способността за концентрация, повишава устойчивостта при умствено напрежение и подпомага процеса на запаметяване.
Брахми е растение, известно с потенциалния си невропротективен ефект и способност да стимулира паметта. Растението оказва благоприятен ефект върху свързаната с възрастта загуба на памет и подпомага способността да учим и помним. Женшенът повишава резистентността срещу стрес и различни заболявания, подобрява мозъчната функция и влияе страхотно върху настроението. Освен това има противовъзпалителен ефект и укрепва имунитета. Йерба мате пък оказва тонизиращо действие, стимулира умствените способности, подобрява концентрацията и води до яснота на мислите.
Съчетаването на трите екстракта в добавката е чудесен бонус към останалите грижи за здравето и оказва стимулиращ ефект върху паметта, фокуса на вниманието и устойчивостта по време на умствено напрежение..и и не на последно място - помага най-накрая да запомним изключихме ли я тази ютия сутринта или не!