П од звуците на химна на Европа бе издигнат европейският флаг пред президентството. Флагът се подреди до българския трибагреник, след което прозвуча и химнът на Република България.
Издигането на флага на Европейския съюз е част от церемония по повод Деня на Европа. Тя започна с приемане на почетния караул от президента Румен Радев. Държавният глава и върховен главнокомандващ поздрави гвардейците с Деня на Европа, а те му отговориха с вик: "Ура".
На церемонията присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът в оставка и министър на отбраната Красимир Каракачанов, кметът на София Йорданка Фандъкова, народните представители от ГЕРБ - СДС Георг Георгиев и Александър Ненков и други официални лица.
На церемонията имаше и представители на Българската православна църква.
"Днес отбелязваме две събития, променили завинаги съдбата на Европа и света. Излишно е да ги съпоставяме и да спорим кое от тях е по-важно, защото историята на европейското обединение ни учи, че то е постижение на прозорливите, изковано върху все още димящите погреби на континента. Наш дълг е да помним зверствата на нацизма, както и саможертвата на хората, които достойно изправиха глави в защита на човечеството". Това заяви президентът Румен Радев по случай 9-и май.
Той отбелязва, че 76 години след победата над нацизма предизвикателствата пред Европа са различни, но не по-малко сложни.
"В обществата се надига често недоволство и чувство за неудовлетвореност. Гражданите все повече очакват от институциите да бъдат не недостижими кули, а своевременно да се ангажират и разрешават реалните проблеми на хората. Обединена Европа следва да утвърждава своето достойно място на световната сцена, като неотстъпно продължи да отстоява зачитането на човешките права и достиженията на демокрацията", добавя държавният глава.
Днес отбелязваме две събития, променили завинаги съдбата на Европа и света. Излишно е да ги съпоставяме и да спорим кое...
Публикувахте от Румен Радев в Неделя, 9 май 2021 г.
Днес отбелязваме Деня на победата и Деня на Европа. Денят на Европа, посветен на мира и обединението, е един от европейските символи, които насърчават единството между европейците. Той се чества с различни събития в повечето държави-членки на Европейския съюз. Празникът се използва като възможност хората да бъдат информирани за дейността на Евросъюза и да подкрепят евроинтеграцията.
"Европа няма да бъде изградена изведнъж или според един-единствен план. Тя ще бъде изградена чрез конкретни постижения, които създават на първо място солидарност". С тези думи на 9 май 1950 година в Париж тогавашният френски външен министър Робер Шуман се обръща към международните медии. Той прочита декларация, с която призовава Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа стъпка към Европейска федерация".
След като през 1985 г. на Срещата на върха в Милано 9 май е обявен за Ден на Европа, тази дата става един от символите на Обединена Европа наред със синьото знаме с 12 златни звезди, Одата на радостта от Деветата симфония на Бетовен и единната валута.
Краят на Втората световна война - в нощта на 8 срещу 9 май 1945 г. в източното берлинско предградие Карлхорст се състои официалната церемония по подписването на акта за безусловна капитулация на нацистка Германия. Това е краят на Втората световна война в Европа. Новината за капитулацията на Германия обикаля като светкавица целия свят. В СССР тя е посрещната с особено грандиозно ликуване. Милиони хора излизат по улиците на градовете и селата в цялата страна. Москва отбелязва този ден с грандиозен салют.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!