К акви са рисковете от манипулация на вота? Темата коментираха председателят на Обществения съвет към ЦИК Ива Лазарова и бившият председател на ЦИК Александър Андреев в ефира на NOVA NEWS.
„За да организираме честен вот, едно от най-важните изисквания е стабилността на изборното законодателство. Няма да е добре, ако то бъде променено преди избори“, каза Лазарова. И допълни, че другият критерий е технологията на гласуване, която се превърна в разделителна линия. Третият фактор е избирателната активност.
Експерт: Машинният вот премахва част от злоупотребите, но НС си прави, каквото си иска
„Да говорим за честни избори, означава да имаме доверие в тях. Липсата на доверие води до изтъкването на всякакви други доводи, включително технически проблеми, които биха могли да създадат недоверие в изборния процес. Необходимо е да имаме ясни критерии за него“, каза Андреев.
Президентът издаде укази за служебния кабинет и вота 2 в 1
Лазарова подчерта, че с машинното гласуване се намалява процентът на недействителните бюлетини. Тя допълни, че има достатъчно време, за да бъдат изпълнени всички процедури по сертифициране на машините. По думите ѝ непрекъснатото говорене за това как се манипулира една или друга технология на гласуване води до отлив от избиратели.
Според Андреев машините не могат да решат изборните проблеми. Той се съгласи, че доверието в тях не може да бъде високо, ако постоянно се коментира темата за възможни злоупотреби.
Целия разговор гледайте във видеото.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!