В ицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева е наредила посланикът на Сърбия у нас да бъде извикан в понеделник в МВнР. Повод за срещата е изказване на сръбския първи вицепремиер и външен министър Ивица Дачич по адрес на думи на премиера Бойко Борисов в Познан, съобщиха от Министерството на външните работи.

По време на пресконференцията на правителствените ръководители на Германия, Полша, България и Република Северна Македония Бойко Борисов бе попитан от журналист как ще се отрази на евроинтеграцията на Западните Балкани номинирането на испанския външен министър Жозеп Борел за Върховен представител на ЕС по външната политика и политиката за сигурност, след като неговата страна не признава Косово. Българският премиер отговори: „По отношение на Върховния представител – когато се заеме такъв важен пост, последното, което трябва да правиш, е да защитаваш националния си интерес, а трябва да защитаваш интереса на целия Съюз. Ако Борел бъде избран, това не значи, че мнението на Испания ще бъде меродавно за другите държави, които сме признали Косово.”

По време на разговора със сръбския посланик ще бъде припомнена подкрепата до момента на Република България за европейската интеграция на Република Сърбия. От българска страна ще бъде повдигнат въпросът как такива изказвания от партньорите ни в Белград се отразяват на добрите българо-сръбски отношения, се посочва в съобщението на външно министерство.

Дългогодишният говорител на бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич и сегашен министър на външните работи на Сърбия Ивица Дачич отправи поредни си груби нападки срещу България и нейния премиер Бойко Борисов. Пред държавната телевизия РТС Ивица Дачич призова "Борисов да зачита позицията на ЕС относно независимостта на Косово и да не дава уроци на новия еврокомисар по външната политика Жозеп Борел".

"Бойко, да ти кажа едно нещо - позицията на ЕС е, че Косово не е независима държава. Ти, Бойко, трябва да зачиташ позицията на ЕС, а не да даваш уроци на Борел. Какво е това безобразие, на какво прилича. Писна ми от всичко това. А да не говоря и за това, че само преди няколко месеца получи наш орден", каза Дачич. До момента 23 от страните от ЕС са признали Косово.

Кой е Ивица Дачич

Ивица Дачич беше един от най-близките сътрудници и дългогодишен говорител на Милошевич, включително и по време на агресията срещу Босна и Херцеговина и Хърватия, когато бяха извършени ужасяващи военни престъпления. Миналата седмица властите във Вашингтон призоваха "Дачич да спре да унищожава американските банкноти, защото това е престъпление". Дачич собственоръчно написа върху стодоларова банкнота "Косово е сръбско".

Сръбският вицепремиер твърди, че "САЩ подготвят предложение за разрешаване на косовския въпрос, което означавало Белград да спре с лобирането за оттеглянето на признаването на независимостта на Косово, а в замяна властите в Прищина да премахнат митническите такси за сръбските стоки".

Косово обяви независимост през февруари 2008 година. До момента над 100 държави са признали независимостта му, включително и България.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Един мъж се прибира и вижда жена си да тренира. - Какво правиш, скъпа? - Правя упражнения за стегнато тяло. - Защо? Да няма някой…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Светът загуби папа - тя загуби приятеля си&nbsp;Хорхе&nbsp;</p>

Монахиня прекрачи протокола за последно сбогом с папа Франциск

Свят Преди 1 минута

Сестра Женевиев Жанингрос получи специално разрешение за трогателно прощаване с папата

Зеленски: Русия е използвала севернокорейска ракета при нападение срещу Киев

Зеленски: Русия е използвала севернокорейска ракета при нападение срещу Киев

Свят Преди 1 час

Украинските разузнавателни служби проверяват подробностите

Microsoft: Успехът ще зависи от комбинацията AI и хора

Microsoft: Успехът ще зависи от комбинацията AI и хора

Технологии Преди 2 часа

Компаниите ще трябва да намерят как да управляват новите екипи

Ограничават движението на АМ "Тракия"

Ограничават движението на АМ "Тракия"

България Преди 2 часа

Трафикът ще преминава в активната лента

В Китай: Бум на продажбите на електрически автомобили

В Китай: Бум на продажбите на електрически автомобили

Свят Преди 2 часа

Китай е най-големият пазар на електрически коли

Китай вече знае кога Тръмп ще мигне

Китай вече знае кога Тръмп ще мигне

Свят Преди 2 часа

Търговската война между двете най-големи икономики в света вече е в разгара си

<p>Мъск се завръща към Tesla</p>

Илон Мъск ще работи повече за Tesla, отколкото за Белия дом

Свят Преди 2 часа

Илон Мъск планира да посвети повече внимание на управлението на своята компания за електрически автомобили

Инцидент в лунапарк прати 13-годишно момче в болница с три счупвания

Инцидент в лунапарк прати 13-годишно момче в болница с три счупвания

Свят Преди 2 часа

Сцената е заснета от един от посетителите на парка Jatim Park

<p>&quot;Хватката върху властта се стяга&quot;</p>

Разпадането на демокрацията в Европа носи уроци за Америка

Свят Преди 2 часа

Авторитарните режими често печелят популярност в началото — но именно тогава се нанасят най-тежките щети

Саботажи с избухващи пакети: Следите водят към Русия

Саботажи с избухващи пакети: Следите водят към Русия

Свят Преди 2 часа

На няколко европейски летища избухнаха пакети с взривни устройства

Съд блокира заповед на Тръмп, спираща "Гласът на Америка"

Съд блокира заповед на Тръмп, спираща "Гласът на Америка"

Свят Преди 9 часа

Конгресът е финансирал и разрешил радиостанциите

ЕК планира пълно спиране на вноса на руски горива

ЕК планира пълно спиране на вноса на руски горива

Свят Преди 9 часа

Все още има какво да бъде направено по този въпрос

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

Свят Преди 11 часа

Комисията предлага да се въведат цифрови сертификати за регистрация

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Абсурдът в Румъния е пълен, съд обяви за законни анулираните избори

Свят Преди 11 часа

Съдии и адвокати обясниха, че решението на Апелативния съд в Плоещ е абсурдно

171 кг наркотици в камиони от България на Капъкуле

171 кг наркотици в камиони от България на Капъкуле

Свят Преди 12 часа

Шофьорите на двете превозни средства са задържани

Израел заплаши с „по-голяма“ офанзива в Газа

Израел заплаши с „по-голяма“ офанзива в Газа

Свят Преди 12 часа

Еял Замир: Ще разширим действията си до по-голяма и значима операция