Д нес в Народното събрание ще се проведе ключова среща между представители на „Демократична България“ (ДБ) и ГЕРБ, съобщи народният представител Ивайло Мирчев. Основната цел на разговорите е постигането на съгласие за включването на мерките от декларацията за „санитарния кордон“ в коалиционното споразумение между двете формации. Това предаде NOVA.
От страна на ГЕРБ се очаква участие на Томислав Дончев, Росен Желязков, Рая Назарян и други депутати. „Демократична България“ ще бъде представена от 5-6 души, като съставът все още не е уточнен. Според Мирчев срещите ще се провеждат всекидневно, за да бъде изработен финалният текст на споразумението. „ДБ няма да направи отстъпки по ключовите си приоритети“, категоричен беше той. И добави, че форматът на преговорите ще включва представители и от двете парламентарни групи.
Една от основните теми, които ще бъдат обсъдени, е изборът на нов главен прокурор. Според Мирчев „Демократична България“ ще направи всичко възможно Борислав Сарафов да не заеме този пост. „Това е наш категоричен аргумент в предстоящите разговори. Искаме да гарантираме, че подобни назначения няма да се случват в бъдеще“, коментира депутатът.
Мирчев призова ГЕРБ да проявят „държавническо мислене“, за да бъдат включени всички мерки от декларацията за „санитарния кордон“ в коалиционното споразумение. Това, според него, е ключово за възстановяването на доверието в институциите и за изграждането на стабилно парламентарно мнозинство. Мирчев изрази надежда днешната среща да постави основите на последващи преговори между двете формации.
Зафиров: Рискуваме да станем свидетели на абсолютен колапс на демократичната система
Павела Митова от "Има такъв народ" също коментира преговорите.
Все още не са определени дата и час за срещата, имаме само яснота, че ние сме потвърдили такава среща, така че ще се отзовем на нея, когато ни поканят официално. Това заяви пред журналисти в парламента Павела Митова от "Има такъв народ" в отговор на въпрос има ли яснота кога ще бъдат разговорите с първата политическа сила ГЕРБ-СДС за евентуална подкрепа за правителство с първия мандат.
Павела Митова посочи, че за момента Слави Трифонов е заявил, че ИТН няма да преговаря и няма да сяда на една маса с формацията на Делян Пеевски и "ДПС-Ново начало". По отношение на политиките, около които смятаме, че трябва да се обедини едно бъдещо управление, са дясноикономическа визия за страната, заяви Митова и посочи, че в момента виждаме затъване по отношение на финансовата стабилност.
Митова заяви, че от ИТН са заложили в програмата си КЗК да влезе в своите функции заради цените на хранителните стоки.
На въпрос дали остава условието Бойко Борисов да не е премиер, Митова отговори, че това условие остава.
Ние сме заявили многократно, че според нас Бойко Борисов не трябва да е премиер, както и останалите политически лидери на различните формации, коментира тя.
Ние считаме, че едно бъдещо управление трябва да бъде организирано на база експертност и първо трябва да бъдат фиксирани темите, около които се обединяват политическите формации и срокове за тяхното изпълнение, за да може да се търси политическа отговорност от самите граждани. Чак впоследствие да се търсят хората, които могат да изпълнят със съдържание тази програма, обясни Митова.
Според нея е важно първоначално политическите формации да намерят допирните точки, а не нещата, които ги разделят. Вече сме се нагледали през последните парламенти на достатъчно "червени линии", затова трябва да търсим нещата, които ни обединяват. Ние показахме, че това е постижимо с третия мандат в предходното Народно събрание, когато намерихме достатъчно допирни точки с останалите политически формации. Този тип разговори могат да служат като първа стъпка за разговорите, които предстоят. Смятам, че срещите трябва да бъдат проведени в експертен формат, коментира тя във връзка с предстоящите разговори с ГЕРБ-СДС.
На въпрос дали ще подкрепят ДБ в искането им основните точки от декларацията за санитарен кордон да станат част и от бъдещо коалиционно споразумение с ГЕРБ-СДС, Павела Митова каза, че никога не са се отмятали от дадената дума. След като сме подкрепили тяхната декларация, ще изпълним ангажиментите си по нея. Вече отговорност на колегите от ДБ и ПП е да направят всичко възможно да прокарат това законодателство, добави Митова.
Митова припомни, че искането на ИТН е да се направи пълен преглед на Изборния кодекс. Ние сме внесли законопроекти и от тяхна страна те подкрепят нашата инициатива за изчистване на "мъртвите души" от избирателните списъци. Така че се надявам на една реципрочност, коментира Митова бъдещите разговори.
25 постоянни комисии ще има в 51-ото НС
В петък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че са изпратили покани до "Демократична България", без "Продължаваме промяната", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ". И трите формации обявиха, че ще се отзоват на поканата.
От страна на ГЕРБ-СДС в преговорите влизат заместник-председателите на ГЕРБ Томислав Дончев и Даниел Митов, както и Рая Назарян и Росен Желязков. Борисов е поискал и повече време от президента Румен Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за кабинет. Лидерът на ГЕРБ изрази и надежда, че разговорите ще завършат с успех. По думите му ще се преговоря по отделни теми с формациите.
За времевата рамка на поканата за преговори - 16-20 декември, съобщи съпредседателят на ПГ "БСП-Обединена левица" Атанас Зафиров, също в петък. А в неделя, след Национално съвещание на БСП, бе излъчена и контактна група, в която е ръководството на парламентарната група – съпредседателите и заместниците. По думите на Зафиров при разговорите с представителите на останалите парламентарни групи от левицата ще се ръководят от своите основни приоритети, като сред тях е защитата на социалната държава. Смятаме, че е редно първо да се проведат срещите между първата и втората политическа сила, да видим резултата и какъв кръг въпроси се дискутират, смятат от левицата.
"Има такъв народ" също ще се отзове на поканата, но няма да подкрепи правителство с премиер Бойко Борисов, коментира миналата седмица зам.-председателят на парламентарната група Станислав Балабанов. Той допълни, че на тези срещи те ще отидат с ясната си експертиза, конкретни законодателни инициативи и програма за управление, която е с фиксирани срокове. От друга страна искаме да проверим тези, които носят отговорност в момента, как ще лидират този процес т.е. наистина ли имат желание да търсят мнозинство и да работят по приоритети или ще се имитира някаква дейност следващата седмица с цел да се подготви по-добра дата за избори, обясни Балабанов.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!