К ристалина Георгиева получава ресора данъци и борба с измамите в новата Европейска комисия на Жан-Клод Юнкер, пише ЮрАктив (euractiv.com).
Тя също така не получава и поста заместник-председател в Комисията.
Изданието е получило достъп до документ за разпределението по ресори, който обаче не е окончателен. Юнкер все още води разговори с номинираните за еврокомисари и се очаква следващата седмица да представи проектоекипа на новата Комисия.
България може да се смята за жертва
на късното включване в състезанието на полския вицепремиер и министър на инфраструктурата и развитието Елжбета Бенковска, пише изданието.
Георгиева, която е настоящият еврокомисар за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи, бе силен кандидат за мястото на Катрин Аштън като първи дипломат на ЕС, а след като постът бе даден на италианския външен министър Федерика Могерини, Георгиева бе гласена за еврокомисар по бюджета.
Българката бе изместена от Бенковска,
която беше смятана за наследник на премиерския пост на Доналд Туск, който пък бе избран за президент на Европейския съвет.
Така в крайна сметка Георгиева получава портфолиото данъци и борба с измамите.
Все пак е странно, че поляк поема бюджета в две последователни Комисии, коментира ЮрАктив.
Документът – макар и все още „чернова“, може да се определи по-скоро като изненадващ:
постът на комисар, отговарящ за вътрешния пазар, който сега заема французинът Мишел Барние, в новата Комисия няма да съществува; няма комисар по разширяването; появява се нов пост за зам.-председател, отговарящ за законотворчеството, появява се зам.-председател за Енергийния съюз, при положение че има комисар по енергетика и климатичните промени.
Сред комисарите ще има шестима зам.-председатели на ЕК, които ще отговарят за сектори, включващи няколко комисарски ресора:
- полякинята Елжбета Бенковска получава бюджет и финансов контрол;
- естонецът Андрус Ансип ще надзирава секторите: икономически ръст, Европейски паричен съюз, европейски семестър, социален диалог;
- латвиецът Валдис Домбровскис получава енергийния съюз;
- словенката Аленка Братушек ще е отговорник по цифрови технологии и иновации;
- холандецът Франс Тимерманс е с ресора „По-добро законодателство“;
- италианката Федерика Могерини е висш представител по външната политика и сигурността.
Що се отнася до
баланса на политическите сили,
либералите от АЛДЕ не са непропорционално малко представени, каквито бяха опасенията, напротив. От групата на либералите – третата по големина в ЕП, ще са петима комисари, от които и двама зам-председатели.
Групата на ЕНП ще има 12 комисари, от които двама зам.-председатели.
От групата на социалистите и демократите ще са осмина комисари, от които двама ще са зам.-председатели на ЕК.
Ресорът, даден на британския еврокомисар Джонатан Хил – енергетика и климатични промени,
едва ли ще се хареса на министър-председателя Дейвид Камерън,
коментира ЮрАктив. Премиерът искаше суперкомисар, но Хил най-вероятно ще е „под чадъра“ на зам.-председателя за Енергийния съюз Валдис Домбровскис. Същото може да се каже и за френския комисар Пиер Московиси, който получава ресора конкурентоспособност, макар че Париж искаше икономическите въпроси.
Според ЮрАктив този ресор отива при финландеца Юрки Катайнен. Катайнен наследи поста за няколко месеца, след като Оли Рен бе избран за евродепутат през май и предпочете да остане в ЕП.
В лагера на разочарованите
от разпределението е Словакия – Марош Шефчович е понижен и ще отговаря само за ресор развитие, макар досега да отговаряше за междуинституционалните връзки и администрацията. Испания се надяваше също на по-важен ресор, но изглежда ще получи поста на комисар по проучванията и иновациите. Чехкинята Вера Юрова се надяваше на ресора регионални фондове, но ще получи транспорт и космос.
Румънката Корина Крецу ще бъде еврокомисар за хуманитарната помощ в екипа на Юнкер, пише още ЮрАктив. Това е ресорът, за който в момента отговаря Кристалина Георгиева.
Вчера обаче румънският премиер, изглежда прекалено рано, се похвали, че страната му е получила смятания за най-добър от нея ресор – този на регионалното развитие.
Ресорът земеделие пък получава ирландецът Фил Хоган.
Германия получава каквото желаеше –
сегашният еврокомисар по енергетиката Гюнер Йотингер ще отговаря за ресора търговия.
Според изданието сред печелившите от разпределението по ресори е и Хърватия. Невен Мимица, който сега отговаря за защитата на потребителите – ресор, който и България държеше в годините веднага след присъединяването си, сега ще получи доста желания пост на комисар по регионалната политика.
Австрия също може да е доволна – Йоханес Хан ще поеме политиката по добросъседство – ресор със солидна тежест с оглед на ставащото в Украйна. Не е ясно дали той няма да поеме и някакви задължения, изпълнявани досега от комисаря по разширяването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!