Т емата за референдумите и за съдебните промени са обединяващи за „Възраждане” и за ИТН, стана ясно от провеждащите се дискусии между двете политически формации. Депутати от „Има такъв народ“ се срещнаха с колегите си от „Възраждане”, за да обсъдят реализацията на третия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Срещите на „Има такъв народ” за съставяне на правителство продължават
„В някои от секторите смятаме, че имаме доста сходства. Един от тях е сектор правосъдие. Конституционните промени показаха, че може да работим заедно по някои теми и да стигнем до добър резултат в интерес на българското общество. След решенията на КС изпаднахме в ситуация да помислим как да продължи съдебната реформа без да правим противоконституционни текстове”, каза Александър Рашев от ИТН, цитиран от NOVA.
И допълни, че ще искат промени в Закона за съдебната власт, с които да продължи ограничаването на правомощията на главния прокурор.
Борисов: Това би означавало „един много разсърден ГЕРБ“
Лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов заяви, че искат пълно премахване на фигурата на главния прокурор. „Нямаме главен съдия, защо да имаме главен прокурор. Имаме министър на правосъдието, какво точно той работи – да, председателства ВСС, имаме церемониал-майстор”, каза той и даде пример с държави, където министърът е и главен прокурор.
Александър Балабанов от ИТН изтъкна, че имат „абсолютно припокриване по темата провеждане на референдуми, сполетя ни една съдба”. Той обясни, че ще предложат промени в Закона за референдумите като предложат срокът за събиране на подписи да е 6 месеца, вместо сегашния тримесечен е много кратък.
ИТН разговаря с БСП за съставяне на кабинет
В отговор Костадин Костадинов каза, че няма как да не подкрепят законопроекта на ИТН, защото той гарантира правото на избор. „На нас това право на избор ни беше отказано. Хора, които са се възприели като елит на нацията, смята, че може да вземе решения от името на останалата част от нацията”, каза Костадинов.
От ИТН припомниха идеята си за пряко избиране на главния прокурор, но казаха, че осъзнават, че за това им е нужна широка подкрепа.
Петър Петров от „Възраждане” изтъкна, че високите съдебни такси са пречка пред гражданите за достъпа им до правосъдие. „Искаме да останат държавните съдебни изпълнители. За исковете срещу държавата настояваме, когато държавата заплаща щети, да има регресни актове от чиновниците, които са взели тези решения”, каза Петров.
ИТН се срещна с изключени и напуснали парламентарната група на ДПС депутати
Поканата на ИТН към политическите сили в 50-ото Народно събрание гласи: „Страната е изпаднала в дълбока политическа, икономическа и социална криза. Не на последно място е нарушено и доверието между гражданите и техните народни представители. Едва ли има отговорен депутат в 50-то Народно събрание, който да не осъзнава, че на страната е нужно стабилно управление, което да започне да решава най-неотложните проблеми. Това не може да стане без широка парламентарна подкрепа и ясна управленска програма“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!