Я нко е сирак. Детството му минава в дома за деца, лишени от родителска грижа „Асен Златаров“ в София. Той обаче не спира да мечтае – да учи и да се реализира професионално.
Фондация Благотворител се свързва с него преди 8 години. И му подава ръка. Момчето получава стипендия за добър успех от фондацията. Янко признава, че материалната подкрепа, която получава е важна, но много по-важно за него е вниманието и грижата. Той преминава през няколко професионални курса – шофьорски и готварски. Държавата обаче спира да се грижи за сираците, когато навършат 18 години.
Благодарение на навреме протегната ръка Янко вече има занаят в ръцете и може да започне работа. Той обаче продължава да мечтае. Иска да кандидатства в Техническия университет в София.
Дарителите продължават да го подкрепят и помагат с подготвителните му курсове за кандидатстването му във висшето учебно заведение. Следва провал – Янко не успява да влезе, но това не го отчайва за дълго. Една години работи и се грижи за себе си, но през тази една година започва да вярва все повече в себе си и решава да си даде втори шанс. Кандидатства в Колежа по телекомуникации и успява да го завърши, а после записва магистратура в Техническия университет.
Историята е с щастлив финал – днес Янко работи и е назначен на мениджърска позиция в международна немска компания. Фирмата е един от големите инвеститори в България в района на Божурище. Историята на Янко не е приказка, а проследява живота на едно българско дете. Тя бе разказана от председателят на УС на Български дарителски форум Стойко Петков.
„Инвестирайте не в това, което ще влезе в обективите. Инвестирайте в дългосрочна и устойчива промяна“, призова Петков по време на официалната церемония по връчване на наградите „Най-голям корпоративен дарител“ за 2015 г. Събитието се провежда за десети пореден път, а от четири години домакин е държавният глава Росен Плевнелиев. Вижте словото на президента в следващото видео:
„Дарителството е ценност, която трябва да възпитаваме в младите от най-ранна детска възраст“, заяви Плевнелиев на откриването на церемонията.
Той посочи, че дарителството не трябва да бъде еднократен акт или участие в кампания, а да се изразява в съпричастност и готовност за подкрепа на всяко човешко същество, изпаднало в нужда.
„Дарителството е желание за промяна на средата чрез добро, чрез подкрепа на социално значими каузи“, убеден е Плевнелиев.
Държавният глава представи данни на Световния дарителски индекс за 2015 г., който отчита близо два пъти увеличение за последната една година на дарителите в България. 38 процента от българите са участвали в дарителски инициативи през тази година, а през 2014 г. те са били 27 процента.
Според данните, увеличават се даренията от фондациите и от физическите лица у нас. „Тенденцията е много позитивна и ние се гордеем с това“, коментира президентът. Същевременно за втора поредна година се наблюдава спад в броя и обема на даренията на компаниите.
„Ето защо вече е време да мислим за устойчивост. До откриваме и да посочваме добрите практики и у нас, и в чужбина, като една от тях е създаването на собствени фондации от компаниите, които стратегически и последователно да изразяват визията на социално отговорния бизнес“, заяви президентът. Росен Плевнелиев благодари на всички дарители, подкрепили инициативите на държавния глава „Подкрепи една мечта“ и „Българската Коледа“.
Конкурсът „Най-голям корпоративен дарител“ отличава компаниите, които устойчиво и прозрачно са подкрепяли значими за обществото инициативи и каузи. Наградите се връчват според обемите на финансовите инвестиции на компаниите през изминалата 2014 г. а седемчленно жури ги класира и според качествата на техните програми.
Тази година в конкурса участваха 45 кандидатури в 8 категории. В категорията „Най-голям обем финансови дарения” първо място спечели компания „Дънди Прешъс Металс“ (1 386 760 лв.), следвана от VIVACOM (350 617 лв.). Вижте връчването на наградите:
Със статуетка „Най-голям обем нефинансови дарения” e отличена Данон Сердика (420 375.79 лв., дарени в стоки и храни), а второто място е за Майкрософт – с нефинансови дарения на стойност 251 887.68 лв.
Призът „Най-голям принос чрез доброволен труд на служителите” е за Мтел. В категорията „Най-щедър дарител” печели VIVACOM (с 1,21 %, дарени от печалбата преди облагане).
Две банки си тръгнаха с две от качествените награди на конкурса – Райфайзенбанк България спечeли гласовете на журито в категорията „Най-добра дарителска програма” с дарителската платформа „Избери, за да помогнеш“, а Пощенска банка взе приз за „Най-устойчива дарителска програма“ – за кампанията й „Най-добър старт за всяко дете“, в партньорство с УНИЦЕФ България.
Samsung Electronics печели третата качествена награда – в категорията „Най-добра дарителска програма на малко и средно предприятие“ с национална менторска програма Trends of Tomorrow (TOT), разработена да вдъхновява, образова и запознава гимназисти с дигиталните умения и тенденциите на пазара на труда.
Наградата „Най-сполучливо партньорство” отличава партньорствата между компании, НПО, публични институции или медии при осъществяването на благотворителни проекти и дейности в подкрепа на обществени каузи и се връчва след гласуване сред членовете на Форума. Тази година печели партньорската програма на Фондация „Работилница за граждански инициативи и SAP Labs България „Знания за успех“.
Освен отличията за компании, по традиция БДФ отдава признание и на личност, допринесла за развитието на благотворителността в страната. Тази година с много емоции, сълзи и бурни аплодисменти посмъртно бе отличен с наградата един от служителите на БДФ - Георги Цветков-Жоро. Вижте трогателните думи за него в следващото видео:
„Жоро имаше сърце, енергия и скрита обич за хората и организациите, които се нуждаят от подкрепа. Благодарение главно на неговите усилия системата DMS стана силен и разпознаваем механизъм за набиране на средства, който от създаването си досега помогна на близо 600 кампании и набра над 5 млн. лв.“, разказват от УС на БДФ.
„Жоро беше обучител на повече от 100 граждански организации и често безвъзмездно им помагаше в различни професионални казуси и изпитания. За екипа той е лицето на хората, които безотказно и анонимно помагат света ни да стане по-добро място“, сподели през сълзи Красимира Величкова. Тя връчи статуетка на майката на Жоро, която бе специален гост на церемонията в президентството.
Във фокусът на тазгодишната церемония, наред с постиженията на компаниите, бяха и фондациите – дарители в България, които връчваха награди на спечелилите компании. Емоционално и през своя поглед те разказаха за дейността си, за хората, чиито съдби променят, за алтернативите и рисковете в различни свои решения на значими проблеми, които предлагат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!