Ф ашизмът никога не идва на власт в България. Фашистките организации не участват в управлението на страната през целия период от 20-те години до есента на 1944 г.
Това гласи становище на водещи български историци, цитирано от БГНЕС.
Становището е подписано от: проф. Даниел Вачков, Николай Поппетров, проф. Ангел Димитров, доц. Наум Кайчев, проф. Иван Илчев, проф. Веселин Янчев, проф. Ивайло Знеполски, Ангел Джонев, доц. Александър Гребенаров и др.
Българските историци подчертават, че в България не се създава водеща фашистка партия, която да има възможността да претендира за политическата власт.
Фашизмът е обобщаващо понятие за крайно десен политически феномен. Към него, с известна условност може да се прибави и германският националсоциализъм.
В РС Македония скандираха: Българи татари и фашисти
Като цяло фашизмът е европейски феномен, породил се в годините непосредствено след Първата световна война. В отделните европейски държави той има свои изразени специфики, резултат от местните условия, както и от основните проблеми, с които съответното общество се сблъсква.
В Българя фашистки идеи започват да се разпространяват активно, но в сравнително ограничени среди към средата на 20-те години. По същото време, около 1923-1925 г. се повяват повлияни от италианския фашизъм организации.
Установеният след 1934 г. режим не се ръководи от фашистка партия и не излъчва фашистки водач.
Нещо повече той е в противоборство с местните фашистки организации, отбелязват историците.
Режимът няма и фашистка идеология. Реално той изобщо не създава систематизирана идеология.
Историци маркират знакови места за 9 септември, БСП: фашизъм
През пролетта на 1941 г., българското правителство е принудено да се включи към Тристранния пакт. Но дори и в този момент управляващите дават знак, че участието на България ще бъде доста ограничено.
При подписването на договора е уточнено условието страната да не участва пряко в бойни действия. В първата си публична изява при завръщането си в страната министър-председателят ясно заявява, че България няма да променя своята политическа система, т.е. няма да се установява политически режим по подобие на този в Германия или в Италия.
Граждани в София на "Поход срещу руския фашизъм"
Управлението на страната от 1934 г. до 1944 г. е авторитарно, но не и фашистко.
За цялото десетилетие на своето съществуване този политически режим си остава изцяло безпартиен, категорични са водещите български историци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!