Т ова е първата среща между глава на Римокатолическата църква и толкова високопоставен представител на шиитския ислям – историческо събитие, тълкувано като призив за мирно съжителство между хората от различни вероизповедания в страна, разкъсвана от насилие на верска основа.
Държавната телевизия „Ехбария” излъчи кадри на преминаващата през свещения южен град Наджаф автоколона на папата. Конвоят, предвождан от брониран автомобил, спря на тясната улица „Расул”, от двете страни на която има колонади и по която се стига до светилището на имам Али – едно от най-почитаните от шиитите места в света. След това Светият отец извървя пеша няколко метра до скромния дом на Систани, където духовникът живее от десетилетия, предаде Асошиейтед прес.
Група иракчани, облечени в традиционни дрехи, посрещнаха папата отпред.
Когато 84-годишният Франциск прекрачи прага на къщата, няколко бели гълъба бяха пуснати да излетят като знак за мир.
Систани е заявил пред папа Франциск, че християните в Ирак трябва „да живеят в мир и сигурност” и да се ползват с „всички конституционни права”, предаде Франс прес. Франциск е благодарил на висшия шиитски духовник, че „е вдигнал глас в защита на най-слабите’, предаде Асошиейтед прес.
С тази религиозна среща на върха, една от най-важните в историята, аржентинският папа иска да подаде ръка на шиитския ислям, но също така да се застъпи за християните в Ирак – 1% от населението на тази мюсюлманска страна – които казват, че постоянно са жертва на дискриминация.
Срещата е протекла много позитивно и е продължила 40 минути, каза представител на духовните власти в Наджаф, пожелал анонимност. По думите му Систани, който обикновено остава седнал, когато има посетители, е
станал на крака да посрещне Франциск на вратата на стаята си – рядко оказвана чест.
По време на разговора Систани и Франциск са седели близо един до друг, без маски, с ръце, поставени в скута. Източникът заяви, че е имало известно безпокойство от факта, че папата се е срещнал с толкова много хора вчера. Франциск е ваксиниран срещу коронавируса, но Систани не е.
Папата пристигна в Ирак вчера и се срещна с високопоставени представители на правителството. Това е първата в историята визита на глава на Римокатолическата църква в страната и целта ѝ е да се насърчи по-голяма междурелигиозна и междуетническа толерантност. Това е и първото пътуване зад граница на Франциск от началото на пандемията от коронавирус.
Историческата среща между Франциск и Систани беше подготвяна в продължение на месеци, като всеки детайл беше щателно обсъждан и договарян между Ватикана и службата на аятолаха. За топящото се християнско малцинство всеки жест на солидарност от страна на Систани може да помогне за подобряване на положението му в Ирак след години на гонения и за това да спре тормозът, на който християните са подлагани от шиитските милиции.
Систани е една от най-авторитетните фигури на шиитския ислям в света.
Той има голямо влияние върху политиката. Негови фетви доведоха до това иракчаните за пръв път да гласуват свободно през 2005 г., хиляди мъже да тръгнат на война срещу групировката „Ислямска държава” през 2014 г. и да бъде свалено иракското правителство под натиска на уличните протести през 2019 г.
Деветдесетгодишният Систани рядко участва в срещи, отказвал е да разговаря с настоящи и бивши премиери на Ирак. Според източник от президентството в Багдад той се е съгласил да се разговаря с папата, при условие че на срещата присъстват никакви иракски официални представители.
По-късно днес папата призова дрелигиозната свобода да бъде спазвана и признавана навсякъде. Той взе участие в
обща молитва с представители на различни вероизповедания в Ур, родния град на Авраам,
предаде Франс прес.
„Мирът не изисква нито победители, нито победени, а братя и сестри, които, въпреки неразбирателствата и раните от миналото, извървяват пътя от конфликт към единство”, заяви аржентинският папа, който посети пустинния древен град Ур, където се е родил и е живял Авраам, бащата на трите монотеистични религии (християнство, юдаизъм и ислям).
На втория ден от историческото си пътуване в Ирак, опустошен през 2014 г. от джихадистката групировка „Ислямска държава”, папа Франциск заклейми тероризма като злоупотреба с религията. „Враждебността, екстремизма и насилието. . . са предателства спрямо религията.
Ние, вярващите, не можем да си мълчим, когато тероризмът злоупотребява с религията”,
заяви той.
В междурелигиозната среща с папата взеха участие представители на няколко верски общности – мюсюлмани, язиди, зороастрийци и сабии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!