С лужители на Комисията за защита на потребителите (КЗП) в София излязоха на едночасов протест пред сградата на институцията, за да поискат увеличение на заплатите си с 500 лв. от 1 януари, като изплащането им да стане със задна дата. Протестът им бе част от национален протест на всички служители в структурата на комисията в цялата страна, предаде БТА.
"Хората вече няма да търпят обидно ниските заплати, които получават.
Ако исканията ни не бъдат чути, ще преминем към ефективни стачни действия, след като колегите вземат такова решение. Исканията ни са отправени към Министерския съвет и към Министерството на финансите...", каза председателят на Синдиката на административните служители в КТ "Подкрепа" Кремена Атанасова.
Атанасова посочи, че в момента месечните възнаграждения на инспекторите в комисията варират около 1000-1200 лв.,
като нето получават под 1000 лв., "което е смешно на фона на инфлационните процеси, които се развиват в България".
По думите ѝ, за да се стигне до исканото увеличение на заплатите,
е необходима допълнителна финансова "инжекция" за средствата във Фонд "Работна заплата" с 60 процента или допълнително 2,4 млн. лв.
Атанасова добави, че в структурата на КЗП в цялата страна работят 180 души, като 130 от тях са инспекторите.
След увеличението на средствата във фонда, идеята е сумата да бъде разделена на всички служители по равно, за да бъде затворена "ножицата" между по-ниските и по-високите заплати. Искането за увеличението е отправено към Министерския съвет и Министерството на финансите.
"Вече трудно изреждам административните структури, които имат нужда от актуализация на заплатите им.
В момента имаме процедури за стачни действия в НОИ, Комисията по досиетата, в НСИ. Общо взето всички администрации са в невъзможност повече да понасят тази подигравка с труда им", посочи Атанасова в отговор на въпрос дали и в други административни структури ситуацията е същата.
Атанасова отчете и друг проблем в КЗП – липсата на кадри.
По думите ѝ е необходимо увеличаване на числеността им с още поне 50 души. "Не е възможно 130 инспектори да извършват своята работа така, както обществото очаква с толкова малко хора. Подадените сигнали към комисията за миналата година са около 25 000 и инспекторите са обхванали всички, но въпросът е доколко това е било в срок и адекватно, и доколко тяхното натоварване се е отразило на качеството им на работа", заяви тя.
Служители на Комисията за защита на потребителите в Бургас и синдикални членове на местната структура на КТ "Подкрепа" също се събраха
на предупредителен едночасов протест пред сградата на комисията в морския град с искане за по-високи заплати.
"Нашето желание е да има поне 60 на сто увеличение на заплатите за всички служители на КЗП.
Нашето искане е това да се случи със задна дата – от 1 януари 2023 година. Заплатите ни са ниски, а обемът на работа е много голям. Средната заплата е около 1000 лева. Идеята е да бъдем чути и когато се прави новият бюджет, за КЗП да бъдат заложени средства. Не знам дали и 60 на сто е достатъчно увеличение, но поне е някаква начало", каза Димитър Караманов, главен инспектор в Комисията за защита на потребителите в Бургас.
В града служителите на комисията са 13, от които шестима са инспектори.
Районът, който обслужват, се простира от Обзор до Резово и вътрешността на областта. В Ямбол и Сливен КЗП има по двама служители, стана ясно от думите на Караманов.
"Колегите са членове на нашата организация от 6 месеца.
Всички тези хора искат достойно заплащане на труда. Заплатите им не са индексирани от 2020 година. Това е недопустимо на фона на тази инфлация, която имаме в момента. Тези хора се борят със спекулата, а в същото време работят за нищожни суми. Има и други държавни институции, в които просто времето е спряло", каза председателят на бургаското звено на КТ "Подкрепа" Иван Костадинов.
На заглавната снимка: Протестът пред сградата на КЗП – Бургас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!