В Европейския парламент се проведе дебат за върховенството на закона и човешките права, една от точките в който беше положението в България.
В изказването си германският министър по европейските въпроси. Михаел Рот подчерта, че правовата държава не е само основен принцип. „Не, той важи за всички държави, без изключение. Този принцип ни обединява, това е нашата демократична култура.“
„През октомври ще организираме разискване в Съвета на правовата държава в ЕС, а след това ще поискаме всяка държава да бъде проверена поотделно“.
Ще се започне с пет държави по азбучен ред, поради което България ще Бъде четвъртата сред тях.
За първи път ще бъде гласувана резолюция за страната ни, което се очаква да стане в четвъртък. Според приетия регламент тази вечер можеха да се изказват само предварително определените от своите парламентарни групи депутати.
Какво каза Европа за ситуацията в страната ни
Европейската комисия ще продължи да следи динамиката на събитията в България. Важно е да не бъде обърната посоката на напредъка. Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова по време на дебата.
Вера Йоурова подчерта, че ЕК е наясно, че в България има протести и внимателно наблюдава ситуацията в страната.
„Подкрепяме правото на мирни демонстрации, те са едно от основните права и съществува във всички държави. Демонстрациите показват, че гражданите на България придават голямо значение на работещата съдебна система и върховенството на закона“, каза тя.
БСП поиска оставката на правителството заради доклада
Еврокомисията не може да се произнесе по предлаганите реформи на Конституцията,
които са инициирани от премиера Бойко Борисов. „Във всяка държава-членка конституционните реформи трябва да са обект на широк дебат в обществото, към него трябва да бъдат приобщени всички организации, които имат отношение към тези реформи“, подчерта заместник-председателят на ЕК.
Вера Йоурова заяви,че Механизмът за сътрудничество и проверка е бил от жизненоважно значение за напредъка на държавата. „В последния доклад на ЕК се подчертава, че България трябва да продължи с реформите на съдебната система и борбата с корупцията“, заяви тя.
„Ще запазим Механизма, защото виждаме, че българският народ проявява интерес да продължи този механизъм, защото българите не вярват в съдебната система. Българският народ отправи послание към нас следете какво се случва в България“, каза още Йоурова.
Доналд Туск изрази подкрепа за Бойко Борисов
Пред депутатите говори и еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс, който заяви, цитиран от БНР, че България трябва да изпълни последните препоръки на Венецианската комисия, по-точно за отчетността на главния прокурор.
Лидерът на групата на Европейската народна партия Манфред Вебер каза, че България е страна в преход и има дълъг път,
който да извърви до Европа: „Разбирам, че има млади хора по улиците, които искат бързо да станат нещата, но те следват своя ход. Българите имат какво да вършат, но трябва да се гордеят от постигнатото. Има правителство на ЕНП, но пък президентът е ляв - тоест има баланс на властите. Има свобода на медиите и господин Борисов закриля това. Трябва да уважаваме резултата от изборите. Борисов ръководи проевропейско правителство, както и страната към еврозоната. България е на прав път, промените трябва да стават не чрез протести, а чрез избори“.
Рамона Стругариу от „Обнови Европа“ се обърна към колегите си с думите: „Видях имена на силни хора в някои от нашите политически семейства да подкрепят господин Борисов и неговия екип. И бих искала да попитам:
Знаете ли кого подкрепяте?
Защото подкрепяте внимателно изплетена мрежа от хора, изправени пред сериозни обвинения в корупция, пране на пари и измами с европейски средства“.
В подобен дух беше и изказването на евродепутата от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Катарина Барлей: „Не повтаряйте грешките си! Сега водим този дебат, защото 10 години гледахте какво са случва в Унгария, без да предприемете мерки. Не правете същото и с България“.
На тези изказвания възрази Андрей Ковачев от Европейската народна партия, който заяви, че Европейският парламент не трябва да се използва за политически цели:
„Ние не може да се съгласим с тази резолюция, която се базира на предполагания, на слухове, по-точно недоказани съмнения за едно или друго нещо“.
Днешните събития бяха предшествани от заседание на мониторинговата група към Комисията по граждански свободи в края на август, дебати в същата комисия, посветени на резултатите от прилагането на механизма за сътрудничество и проверка в България в началото на септември и заседание на 1-ви октомври, когато резолюцията получи мнозинство.
В документа се казва, че в България има значително влошаване на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права
и се добавя, че липсва рамка за търсене на отговорност от Висшия съдебен съвет и главния прокурор. Изразява се също така загриженост от сериозното влошаване на свободата на медиите и работните условия на журналистите през последните 10 години, както и от твърдения за използването на сила от българската полиция срещу деца, жени и репортери по време на протестите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!