О чаквам, след като се прибере президентът Радев от Франция, след като бъдат конституирани парламентарните групи, след като заработи Народното събрание (НС), те да получат и покана за консултациите, както повелява Конституцията. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в Созопол.
Мисля, че чакахме достатъчно. Разбира се това ще бъде решение на президента, но и в последните си коментари той подчерта очакването си - парламентът да заработи час по-скоро, за да се "отпуши" процедурата", допълни визепрезидентът.
Всъщност това, което вчера се случи с избора на г-жа Киселова, смея да твърдя, че този път моят оптимизъм се оправда, защото имаме председател на Народното събрание. Това е изключително важно, за да започнат не само процедурите по съставяне на правителство, но за да влезе и държавният бюджет, но и за да се успокоят и общини, и всички ние гражданите, тъй като да живеем в тази непредсказуемост, непредвидимост е повече от тежко", посочи още Йотова.
"Сега трябва да съм за втори път оптимист относно това да има правителство. Смятам, че вчера беше сложено едно добро начало на разбирателство. Осъзнавам колко тежки компромиси трябва да правят отделните партии, колко трябва да си отговорен пред своите избиратели, но след като това е конфигурацията. Очаквам оттук нататък първо да проведат и паралелно консултации помежду си", подчерта Йотова.
Тя пожела успех на новоизбрания председател на НС Наталия Киселова и заяви, че очаква от нея "да върне ред на Народното събрание, това с което наистина институцията трябва да се занимава и да решава проблеми - и законодателни, и бюджетни, от всякакъв характер, за да излезем най-накрая от този водовъртеж, от взаимни нападки, интриги, политически кроежи, предсрочни избори, коментира Йотова.
На въпрос колко дълго ще продължи процедурата с парламентарната рулетка, Йотова заяви, че има конституционни срокове и те се спазват. "Конституцията в различни периоди от тази процедура предполага и това дали веднага ще дадат своите решения парламентарните групи или те самите ще разтеглят във времето", добави вицепрезидентът.
"Аз не смятам, че сме в състояние, в което твърде много трябва се бави съставянето на правителство, защото всички ние имаме нужда от тази стабилност. Имаме нужда не само вътре в страната, което е най-важното, но това се очаква и от нашите партньори, особено на тази общата нестабилност в Европа. Една стабилна България трябва да има своята тежест - това трябва да го разберат всички", посочи Йотова.
Попитана какво решение очаква от жалбата на президента, вицепрезидентът отговори, че няма как да се предсказват решенията на Конституционния съд. "Случи се така, че те буквално са заринати с дела в момента, да се преброят близо 2000 секции не е никак проста работа. Лично се надявам това да стане час по-скоро, за да преминат тези очаквания, тръпки за валидността на изборите, по отношение на служебния кабинет".
"Безспорно бюджетът е основният и най-спешен приоритет. Може да попитате и кмета на Созопол как се чувстват общините в момента, които нито могат да планират своите бюджети, нито могат да планират своите дейности. Как се чувства здравната система, как се чувства образованието, това е повече от необходимо. Много е трудно да се работи с една дванадесета, тъй като нито една институция, нито една социална сфера може да планира. Съответно всички тези обещания за увеличаване на заплати, за увеличаване на доходите, как ще се случат при положение, че не е гласуван националния бюджет. Надявам се да бъдат разгледани и темите за Плана за възстановяване, защото Европейската комисия недвусмислено ни предупреди, че на практика ние сме загубили втория транш. Това са вече последните възможности, последната отсрочка и Народното събрание трябва да свърши своята работа", добави още вицепрезидентът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!