6

П риемането на България в Шенген, предизвикателствата пред Европейския съюз в навечерието на предстоящите догодина европейски избори, разширяването на съюза, ролята на Европа в световната политика – това бяха основните теми на продължилия над час и половина разговор в Париж на вицепрезидента Илияна Йотова с Лоик Ерве – заместник-председател на Сената на Френската република и председател на Групата за приятелство Франция – България, и с френски сенатори, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Вицепрезидентът благодари за подкрепата на Франция за приемането на България в Шенген. От френска страна са убедени, че само като пълноценен член на зоната без граничен контрол страната ни може да бъде сигурен гарант за защитата на външните граници на ЕС. Членството на България в Шенген ще допринесе и за икономически просперитет на тази част на Европа.

Габриел за Шенген: В преговорите ще търсим удовлетворяващо решение и за двете страни

Илияна Йотова изрази своето несъгласие с австрийското предложение за поетапно приемане, което определи като поредна проява на двоен стандарт. Вицепрезидентът посочи, че основната мигрантска вълна в Европа не минава през България и други страни членки са по-засегнати от този проблем.

„Българската държава прави всичко възможно, за да има сигурност по своите граници“, увери Йотова. Тя посочи, че ако се допусне прецедентът България да бъде приета само с въздушните граници, това ще допринесе за задълбочаване на съществуващите проблеми в Шенгенското пространство.

"Поетапно" влизане в Шенген: Защо Австрия кара България и Румъния да чакат

„Чакаме отговор от българското правителство дали е поело пред Австрия ангажименти за допълнителен прием на мигранти и как това кореспондира с настоящите европейски правила“, заяви вицепрезидентът.

По въпроса за бъдещо разширяване на Европейския съюз Йотова посочи, че темата става още по-деликатна в навечерието на предстоящите догодина избори за Европейски парламент.

Вицепрезидентът благодари на френската страна за френския компромис за Република Северна Македония, но изрази притеснения, че след неговото постигане няма никакво развитие от северномакедонска страна.

Калин Стоянов: България настоява за пълноправно членство в Шенген

„България не поставя нови условия, а държи да се изпълняват договореностите. Няма никакво движение и по ангажимента за промяна на Конституцията, в която българите да бъдат вписани като държавотворен народ. Българската позиция е категорична по въпроса за реалната защита на правата на македонските българи“, подчерта Илияна Йотова.

По време на срещата беше изтъкнато растящото недоволство на европейските граждани заради нерешени и задълбочаващи се проблеми, което води до ръст на популистките партии.

„Не успяваме да отговорим адекватно на проблемите на хората, а те се притесняват основно за своята социална сигурност. Трябва в кампанията за европейските избори да чуем какъв Европейски съюз искат неговите граждани”, посочи вицепрезидентът.

Денков: До последния работен ден на 2023 г. ще преговаряме за Шенген

Във връзка с войната в Украйна Илияна Йотова заяви, че България прави всичко възможно в рамките на НАТО и ЕС да се води такава политика, която да не допуска разширяване на конфликта в Черно море.

На разговора беше заявено единодушно мнение, че Европейският съюз губи лидерските си позиции в световен план.

„Трудно формираме обща и категорична външна политика. Трябват хора с лидерско мислене, готови да поемат отговорност, а не да се движат по инерция“, подчерта Илияна Йотова.

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Свят Преди 16 минути

17-годишният бил задържан във връзка с друг случай в Гренобъл - за опит за убийство

"Хамас" освободи още двама заложници

"Хамас" освободи още двама заложници

Свят Преди 41 минути

Двамата мъже, Тал Шохам и Авера Мегисту, бяха предадени на Червения кръст в град Рафах

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Любопитно Преди 2 часа

Те са първата двойка, напуснала шоуто след тройна церемония

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Пари Преди 3 часа

Българските заводи за растителни масла се готвят за загуби и за затваряне на цехове

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 4 часа

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Безпрецедентни рокади в Пентагона</p>

Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали

Свят Преди 4 часа

Тези решения на президента на САЩ поставят началото на период на сътресения в Министерството на отбраната

<p>Огромни военни колони преминават през България</p>

Огромни военни колони ще преминават от днес до 20 март през България

България Преди 4 часа

Придвижването ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция

Какво представлява синдромът на късия сън

Какво представлява синдромът на късия сън

Любопитно Преди 4 часа

Синдромът на краткия сънсе отнася за хора, които естествено и редовно спят по-малко от шест часа

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 4 часа

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Свят Преди 4 часа

Китайската комунистическа партия претендира, че Тайван е част от нейната територия

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Любопитно Преди 4 часа

На следващия ден, неделя, са Месни заговезни, тогава започва големият Великденски пост

<p>22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна</p>

22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Технологии Преди 5 часа

Промяната е заради искане на британското правителство

<p>Транспортният министър освободи директора на БДЖ</p>

Транспортният министър Гроздан Караджов освободи директора на БДЖ

България Преди 11 часа

Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Свят Преди 11 часа

Съдебните заседатели взеха решението си след по-малко от два часа разисквания

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Любопитно Преди 11 часа

Те споделят преживяното в ексклузивно интервю за подкаста „Един без друг“