Т ериториалните планове, които са изпратени на Европейската комисия не могат да се изтеглят.
„Може да се водят разговори, но познавайки процедурите в европейските институции, това ще бъде изключително трудно“, каза пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова преди откриването на националната научна конференция „Отец Неофит Рилски – духовност, просвета, култура“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград, по повод подготвяния вот на недоверие към правителството за политиката в сектор „Енергетика“.
„За съжаление, териториалните планове, които са изпратени на Европейската комисия не отговарят на Механизма за солидарен преход“, поясни Йотова.
Скандал беляза началото на заседанието на парламента
„Не отговарят, защото с големи букви в този механизъм, който беше приет 2020 г., беше записано, че в плавния преход, който ще бъде подпомогнат с доста сериозни финансови средства от страна на Европейския съюз, нито един работник и нито един регион, забележете, няма да бъде изоставен“, заяви Йотова и допълни, че очевидно плановете, които България изпрати, не отговарят на това най-важно условие.
„Дали ще има вот на недоверие или не, това решават колегите в Народното събрание“, коментира вицепрезидентът и уточни, че не е имала възможност да се запознае с мотивите за внасянето на вот на недоверие. „Но вероятно ще има такава дискусия, която ще завърши с гласуване, такава каквато е процедурата“, каза Илияна Йотова и обърна внимание, че за нея по-важен въпрос от вота на недоверие е това доколко и как държавата ще успее да помогне на българските енергетици и миньори. „Смятам, че това е наша обща отговорност“, изтъкна вицепрезидентът.
Според Йотова предстои да видим как България ще защити средствата, които евентуално ще получи по специалния фонд за справедлив преход, и дали те ще бъдат само за 11-те фирми, списък с които правителството изпрати в Европейския съюз. „За съжаление съм песимист, че нещо кой знае какво може да бъде предоговорено с Европейската комисия от целия опит, който имам с институциите“, коментира вицепрезидентът.
Парламентът прие споразумението с енергетиците и миньорите
Тя пожела успех на правителството в преговорите, особено когато страната ни вече е потвърдила, че ще спази критериите, които се изискват. „Много трудно Европейската комисия се отказва от нещо, което вече самата държава членка е потвърдила веднъж, но надявам се все пак да бъдат предоговорени някои от условията“, каза Илияна Йотова.
По думите ѝ териториалните планове, изпратени от България, не отговарят на Механизма за солидарен преход поне по три показателя. Първият е, че в плановете не се виждат заместващи мощности, за да се гарантира стабилността на електроенергията в България. Вторият е, че мощностите в плановете са обекти на енергийна сигурност не само в страната, а и за целия регион, в тази част на Европа. И третият е социалният пакет, а именно как от 27 хиляди работни места се гарантират само 4 хиляди, и какво става с останалите хора. „Как ще направим така че хората да не излязат веднъж завинаги от Старозагорско, Пернишко и Кюстендилско“, добави Йотова.
Илияна Йотова каза още, че дискусия около вот на недоверие винаги е полезна, защото много факти, които се решават, за съжаление, задкулисно, могат да видят бял свят. Според нея решението на правителството по темата не е било леко, но е направено по невъзможен начин, със скриване от хората на факти и на самите планове.
Попитана дали втора атомна централа би осигурила енергийна стабилност и "би ли решила социалния удар от плановете", Йотова отговори: „Докато е това правителство, едва ли ще можем да доживеем втора атомна централа. Още повече, аз така и не разбрах какво се случи с обещанието да бъдат продадени реакторите за АЕЦ „Белене“".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!