С пециализираната прокуратура отказа да образува дело по случая "Ало, Банов съм". Като мотив са изтъкнали, че не могат да проверят автентичността на записа и да разберат дали той не е бил манипулиран. Затова ще предоставим на спецпрокуратурата оригиналния запис.
Това каза водачът на евролистата на БСП Елена Йончева на пресконференция в централата на партията днес.
Йончева показа телефона на служителя, с който е направен записа и разпечатки от разговора, които ще бъдат предоставени на специализираната прокуратура.
"Специализираната прокуратура, отказа да образува досъдебно производство по наш сигнал срещу министъра на културата Боил Банов по аферата "Ало, Банов съм". Констатациите, направени от прокуратурата противоречат на доказателствата, които ние сме предоставили в Специализираната прокуратура. Първото доказателство - аудиозаписът. Според становището на Специализираната прокуратура: "липсата на първоначално направения запис се явява непреодолима пречка пред експертите да установят налице ли е въздействие, има ли извършени манипулации и обработка", заяви Йончева и добави,
че този път спецпрокуратура няма да може да се измъкне от разследване на случая.
Тя обясни, че досега спецпрокуратурата се е интересувала предимно от това кой е извършил записът, а не дали и как е извършено престъплението. Тя увери, че няма да разкрие източника си.
"Проверих го записа, той е направен на 21 март 2016 г. и неговата продължителност и съдържание отговарят напълно на електронния запис копие, който предоставихме", допълни още тя. Тя посочи, че БСП предоставя и документи от МРРБ, които категорично доказват, че това, което е изисквал Боил Банов, а именно да бъдат издадени документи с невярно съдържание – да се опростят поне 700 000 евро на една фирма, се е случило. Йончева коментира, че са изискали документи и от Министерството на културата в качеството си на депутати, но до днес от там не са им предоставили информацията.
Народният представител от БСП Пенчо Милков заяви,
че от документите, с които разполага спецпрокуратурата, по безспорен начин се доказват думите от записа и остава само да се разбере дали той е автентичен или не. Той представи и документи, които доказват твърденията на Йончева.
"В началото на записа има едно изявление, че е налице забава в строителните работи с 33 дни и по отношение на размера на неустойката 700 хил. лв. Това е така е видно от доклада за проверка на място от МРРБ, която е проведена през месец март и доклада е от 12 март 2016 г. В него пише ясно, че това е така. В друго писмо на Министерство на културата те не оспорват, че има такава забава, единствено спорят каква е неговата продължителност", допълни още Милков.
Той подчерта, че в записа по "Ало, Банов съм" има изявление на министъра, в което той коментира актове 10 за спиране на строителството, за да се заличи забавянето. Милков посочи, че и за това има данни.
"Има писмо от 6 април 2016 г. от министъра на културата, когато той внася тези актове образец 10 - пет на брой. Истината е, че първите три акта от тези пет не се установяват в нито един документ, съставен във връзка със строителството", допълни още той.
Според него прокуратурата не е изследвала и събрала достатъчно данни. Той обясни, че от 12 април 2016 в друго писмо, подписано от министъра на културата е записано, че строително-монтажните работи са били приключили на 20 януари същата година както трябва да бъде.
"Само че към април, когато е писано това писмо има достатъчно данни, че строителството е продължавало месеци след това. Тези данни са документирани, защото има съставени актове образци 15 три месеца след януари. Явно недатирането на писмата е било нормално в тези отношения, защото при анализа на документите виждаме и нещо друго интересно. Има едно писмо на заместник-министъра на културата ,с което той прави искането за окончателно плащане. Това писмо, за разлика от всички други документи по преписката, е входирано не с дата и номер от деловодната система на министерството, а с номера на преписката на проекта. Това означава, че номер от деловодната система просто не е можело да му бъде даден", разкри Милков.
Той заяви, че БСП има още много доводи и подчерта, че този анализ ще го предоставим в прокуратурата с нашата жалба още днес.
Елена Йончева разкри още, че в доклад на ЕК от февруари 2019, се казва, че 2/3 от сигналите за корупция, свързани с видни политически личности не се разследват от финансовото разузнаване. "Кои са тези видни политически личности. Ние разбираме, че "Ало, Банов съм" е моделът на Борисов, това не е моделът на Банов", заяви Йончева и добави, че в момента спецпрокуратурата се опитва да покрие случая.
В началото на годината Елена Йончева внесе сигнал в Специализираната прокуратура за злоупотреби на Боил Банов,
който в качеството му на заместник-министър на културата през 2016 г. е съдействал за опрощаването на близо 700 хил. лв. неустойка на строителна фирма, работила на втори и трети етап на античния културен комплекс "Сердика”, намиращ се в центъра на столицата.
Във връзка със становището на прокуратурата, с което се прекратява образуването на досъдебно производство от 12 април тази година, в което се твърди, че оригиналът на записа е унищожен, Елена Йончева каза:
"Никога не съм разполагала с оригиналния запис". Тя уточни, че към момента на внасянето на сигнала, е разполагала с материал, изпратен й на дигитален носител, който представлява копие.
"В момента ние разполагаме с оригиналния запис, направен от служител на Министерство на културата. Записът е направен с този телефон от служител на Министерство на културата", посочи Йончева. Оригиналът на направения запис ще бъде предоставен още днес на специализираната прокуратурата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!