Инвестиции в наука и иновации за устойчиво възстановяване след пандемията от COVID

В центъра на действията на световната общност в борбата с COVID-19 са също така научните изследвания и иновациите. След първоначалната работа по изследване на вируса, проследяване на развитието на пандемията и разработване на нови лечения и диагностика, се открои ключовата им роля за разработването на ефективни ваксини за рекордно кратко време. И тази заслуга не е единствено на медицината — изкуственият интелект помогна да бъде възпроизведена геномната секвенция на вируса, а 3D-печатът допринесе за бързото намиране на решения за лични предпазни средства и допълнителни вентилатори за болниците ни. Мнението на учените е водещо за обществото, с цел справяне с безпрецедентните предизвикателства през последните месеци. Никога преди това не сме осъзнавали толкова ясно жизненоважния принос на науката, научните изследвания и иновациите за съхраняването на човешкия живот.

Какви поуки можем да извлечем от кризата и използваме за устойчивото възстановяване по пътя към екологичния и цифровия преход след COVID-19? Как можем да използваме преобразуващата сила на научните изследвания и иновациите, за да ускорим преходите, от които планетата ни и обществата ни се нуждаят, за да постигнат една устойчива нова икономика на здравето и благосъстоянието в най-широкия смисъл? Успяваме ли да се възползваме от изключителната възможност да оползотворим мащабните публични разходи за постигането на по-добро възстановяване и изграждането на по-устойчива икономика чрез инвестиции в научни изследвания и иновации? Отговорът на тези въпроси не е еднозначен. Не може да се каже, че липсва политическа решимост: Европа единодушно подкрепя амбициозна програма за зелен растеж, целяща пълна декарбонизация до 2050 г., и промишлена стратегия, съсредоточена върху възможностите, които цифровите технологии предлагат. Освен това разполагаме с финансовите средства, за да успеем — бюджетът на ЕС за следващите седем години възлиза на 1,8 трилиона евро, от които 95,5 милиарда евро са предвидени за най-голямата досега рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“. Въпреки това по неотдавнашни данни на Европейската инвестиционна банка — бъдещата „зелена“ банка на ЕС — пандемията доведе до тревожно намаляване на частните инвестиции в научни изследвания и иновации. Подобно съкращаване може да засегне и публичните разходи за научни изследвания и иновации, тъй като правителствата и предприятията се сблъскват с предизвикателства, свързани с краткосрочната ликвидност, които биха могли да застрашат бъдещите усилия на Европа към неутралност по отношение на климата.

Публичните органи могат и трябва да поемат инициативата за обръщането на тази тенденция в съответствие с целта ни за инвестиции в научни изследвания и иновации, които да възлизат на 3 % от БВП на ЕС. Неотдавна Европейската комисия приключи покана на стойност 1 милиард евро за представяне на предложения за научни изследвания и иновации, пряко свързани с постигането на резултати по изпълнението на Европейския зелен пакт. Получени бяха над 1500 предложения, което е 20 пъти повече от очакваното. Подобни окуражаващи резултати бяха постигнати и за новия Фонд за иновации, насочен към действия в областта на климата и към намаляване на емисиите на парникови газове. Европейският съвет по иновациите ще създаде нови възможности по линия на „Хоризонт Европа“ за подпомагането на иновативни стартъпи и бързо разрастващи се предприятия и за насърчаването на пазара на рисков капитал в Европа. Пилотните действия в тази област показват, че публичното финансиране има мултиплициращ ефект, увеличавайки трикратно частните инвестиции.

Договореният неотдавна Механизъм за възстановяване и устойчивост ще предостави ранно подпомагане в подкрепа на стратегиите на държавите от ЕС за инвестиции и реформи след COVID. С бюджет от 672.5 милиарда евро за подпомагане на плановете за възстановяване и устойчивост на държавите членки механизмът ще създаде полезни взаимодействия с други финансови програми на ЕС, например структурните фондове, в подкрепа на екологичния и цифровия преход. Работим съвместно с държавите членки по национални планове за възстановяване и устойчивост, за да увеличим максимално ефекта от тези инвестиции и подкрепата за плановете за реформи. Министрите на държавите от ЕС, отговарящи за научните изследвания, призовават в плановете за възстановяване и устойчивост да бъдат предвидени значителни инвестиции и реформи в научните изследвания и иновациите, за да се преодолеят постоянните предизвикателства и различията в иновациите между държавите — членки на ЕС. Например Механизмът за възстановяване и устойчивост може да бъде използван, за да се помогне на иновативни малки и средни предприятия и стартиращи предприятия да покрият разходите за развиването на своите иновации и пускането им на пазара, както и да се разрастват. За увеличаване на ефективността от подкрепата по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост държавите членки могат да обединят силите си в транснационални проекти, например в областта на водорода и енергията от възобновяеми източници. За да могат плановете за възстановяване и устойчивост в действителност да окажат въздействие в дългосрочен план, те трябва да съчетават инвестициите с реформи.

Това са само примери — съществуват обширни възможности за включването на научните изследвания и иновациите в националните стратегии за възстановяване. И именно сега е моментът да се действа — докато работим с държавите членки по финализирането на техните планове за възстановяване и устойчивост през идните месеци. Механизмът за възстановяване и устойчивост е напълно съвместим с Европейския зелен пакт и ще даде насоченост на разходите в съответствие с принципа за ненанасяне на значителни вреди и с ангажиментите на Европа за постигане на устойчивост. Инвеститорите проявяват силен интерес към проекти за околната среда, социалното измерение и доброто управление, което показва по-ясно нуждата от възникващата таксономия на ЕС за устойчиво финансиране и от предстоящите рамкови предложения за стандарти за „зелени“ облигации. Инвестициите в научни изследвания и иновации се вписват изцяло в тази нова структура.

Европейските учени, изследователи и новатори, известни по целия свят, имат всички основания да се гордеят с водещата си роля по време на пандемията. Научните изследвания и иновациите са също толкова важни за подпомагането на икономиките, обществата ни и начина ни на живот при излизането от кризата. Необходимо е при изготвянето на действията ни след COVID да вземем под внимание темпото и мащаба на световните предизвикателства, свързани с изменението на климата и цифровата революция, за да оставим на бъдещите поколения едно трайно, здраво, устойчиво и справедливо наследство. Отделянето на важно място на научните изследвания и иновациите в стратегиите ни за възстановяване след COVID е възможност, която не бива да пропускаме.

Никога не дразни жена. Тя помни неща, които още не са се случили!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Рос от &quot;Приятели&quot;: Не можех да понасям песента от сериала</p>

"Не можех да понасям песента на "Приятели": Дейвид Шуимър разкри как славата промени живота му

Любопитно Преди 7 минути

Актьорът изигра ролята на Рос Гелър в култовия ситком, излъчван в продължение на 10 сезона между 1994 и 2004 г.

<p>Кирил Петков с обвинения към&nbsp;ГЕРБ за&nbsp;&quot;Боташ&quot;</p>

Петков: ГЕРБ спъваха работата на временната комисия за "Боташ"

България Преди 14 минути

Когато Борисов се сеща за милионите от "Боташ", трябва да го питате за Владимир Малинов, коментира Петков

Провеждат нов оглед на мястото на катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна

Провеждат нов оглед на мястото на катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна

България Преди 33 минути

По неофициална информация в сградата на Областното пътно управление в Плевен се извършват претърсвания и се изземва документация

<p>Почина управителят на дискотека &quot;Пуслс&quot; - 60-ата жертва на огнения ад&nbsp;в Кочани&nbsp;</p>

Нова жертва на пожара в Кочани: Почина управителят на дискотека "Пулс"

Свят Преди 44 минути

Той е 60-ата жертва на трагедията от 16 март

САЩ ще съди държавни училища, ако прилагат програми за многообразие

САЩ ще съди държавни училища, ако прилагат програми за многообразие

Свят Преди 50 минути

"Федералната финансова помощ е привилегия, а не право", казаха от министерство на образованието

<p>Кая Калас: Тези намерения на ЕС&nbsp;подсилват НАТО</p>

Кая Калас: Намеренията на ЕС за подобряване на отбраната подсилват НАТО

Свят Преди 1 час

ЕС и НАТО са естествени партньори, смята тя

Пет автомобила горяха пред жилищен комплекс в Бургас

Пет автомобила горяха пред жилищен комплекс в Бургас

България Преди 1 час

Мястото на произшествието е отцепено за оглед

101 години от рождението на Марлон Брандо: Кръстникът на модерното актьорство

101 години от рождението на Марлон Брандо: Кръстникът на модерното актьорство

Любопитно Преди 1 час

Неговите искрени и емоционално наситени изпълнения го нареждат сред най-великите актьори на своето поколение

"Всичко това е толкова лошо за Франция": Тръмп с коментар за Льо Пен

"Всичко това е толкова лошо за Франция": Тръмп с коментар за Льо Пен

Свят Преди 1 час

Парижки съд осъди Льо Пен и двайсетина членове на партията ѝ "Национален сбор" за присвояване на европейски средства

Гренландия

Премиерът на Дания към САЩ: Не може да анексирате друга държава

Свят Преди 1 час

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс посети американска военна база в северната част на Гренландия миналия петък и обвини Дания, че не си върши добре работата, за да запази безопасността на арктическия остров

<p>Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под &quot;Шипка&quot;</p>

Дончев: Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под "Шипка"

България Преди 1 час

Вицепремиерът определи последните 4 години като не одобри за проекта за тунел под "Шипка"

„Следи от смет“ в „Темата на NOVA“

„Следи от смет“ в „Темата на NOVA“

България Преди 1 час

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Антъни Албанезе

Премиерът на Австралия падна от сцена и каза: Бях сладък

Любопитно Преди 1 час

62-годишният лидер на лявоцентристката Лейбъристка партия в Австралия попадна в неловката ситуация по време на предизборно събитие

<p>Вижте златната карта с лика на Тръмп за 5 милиона долара</p>

Доналд Тръмп представи златна карта с неговия лик за $ 5 млн.

Свят Преди 1 час

Президентът заяви, че тя ще бъде на стойност 5 милиона долара и ще бъде публикувана „след по-малко от две седмици“

Напусна ни Пиер Шевалие – емблематичното лице на Mr. Propre

Напусна ни Пиер Шевалие – емблематичното лице на Mr. Propre

Свят Преди 1 час

Пиер Шевалие даде лицето и тялото си на известната марка за домакински продукти