И нтерконекторът Гърция-България вече има Акт 15 за територията на България. Процедурите по въвеждане на газопровода в експлоатация напредват по график и той ще стартира търговска експлоатация на 1-ви октомври, съобщиха от проектната компания, цитирани от БТА.
Акт 15 удостоверява, че съоръжението е изпълнено и технически изправно,
като строителят – гръцката компания "Авакс" (AVAX), го предава като реализиран обект на възложителя - независимия газопреносен оператор "Ай Си Джи Би" АД (ICGB). "Това е последната крачка, която имаме да направим към получаването на Акт 16 в България и съответното Разрешение за ползване. Предоставили сме на институциите всички необходими документи и очакваме до края на другата седмица административните процедури да приключат, така че да стартираме от 1-ви октомври по план", заявиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Георгиос Сатлас.
С оглед оптимизиране на процеса по въвеждане в експлоатация на обекта и издаване на Разрешение за ползване,
ICGB изпрати запитвания за предварителни становища или необходими документи до 27 контролни органи, общински администрации, експлоатационни дружества и други. В резултат към днешна дата са получени положителни становища за въвеждане на IGB в експлоатация от всички запитани страни. С цел допълнително намаляване на административните срокове, цялата необходима документация е предварително подадена към ДНСК и вече е проверена. "Очакваме свикване на комисия за Акт 16, изпълнили сме всички необходими стъпки", заявиха изпълнителните директори на ICGB.
Георгиева и Сатлас подчертаха, че паралелно се работи и по необходимите разрешителни в Гърция,
така че преди края на септември съоръжението да е лицензирано и на гръцка територия. Вече са проведени и 72-часовите проби, при които природен газ се транспортира при работно налягане в посока от Комотини към Стара Загора. "Няма технически спънки, всичко е готово за експлоатация", съобщиха двамата изпълнителни директори.
С оглед навременното въвеждане в експлоатация на IGB за началото на отоплителния сезон, довършителните дейности по проекта са разделени на етапи,
като днешното подписване на Акт 15 между ICGB, фирмата строител, строителния и авторския надзор бележи края на първия етап от дейностите. В него са заложени всички елементи, които са от приоритетно значение за стартиране на търговската експлоатация на газопровода. В отделен етап са обособени вторични дейности, които гръцкият строител AVAX следва да довърши по договор, без те да влияят пряко на експлоатацията на съоръжението – напр. полагане на асфалт, противоерозионни мерки, резервен оптичен кабел. Работата по тях продължава, като финалното им изпълнение ще бъде проверено и от възложителя, и от институциите, и ще бъде обект на отделен акт.
IGB е от ключово значение за повишаване на сигурността на газовите доставки и за осигуряване на диверсификация
на източниците на природен газ за България и региона на Югоизточна Европа. Проектът свързва България с Южния газов коридор и ще позволи осъществяването на сигурни доставки от разнообразни източници до редица страни в Югоизточна и Централна Европа, включително до Молдова и Украйна, посочват от проектната компания.
На заглавната снимка: газоизмервателна станция „Стара Загора“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!