"Инерком България" не смята, че придобиването на държавен дял от страна на българското правителство е единственият начин да се гарантира общественият интерес и доставките на електричество за българските потребители". Това се казва в интервю за "Ройтерс" на Милена Стоева, председател на борда на директорите на компанията.
Българският финансов министър Владислав Горанов заяви по-рано, че българската държава има достатъчно инструменти да регулира доставката на електричество до потребителите, поради което държавното участие в сделката не е необходимо. Редица експерти и анализатори в България са съгласни с това. На 1 март, след среща между кандидат-купувача на ЧЕЗ Гинка Върбакова и премиера Бойко Борисов, стана ясно, че държавата е готова да купи контролен дял от енергийната компания.
"Ние сме съгласни с финансовия министър и не смятаме, че държавно придобиване на дял от бизнеса на ЧЕЗ е единственият начин да се гарантира общественият интерес", казва Стоева пред "Ройтерс".
Според нея обаче от ЧЕЗ зависи дали българската държава ще има дялово участие при закупуването.
От централата на ЧЕЗ в Прага съобщиха, че ще направят детайлен анализ на възможността за потенциално българско държавно участие в продажбата на българските активи на електроразпределителната компания и ще обявят решението си в началото на април.
Стоева отказва да оповести стойността на сделката, но отбелязва, че компанията "Инерком" има активи за около 100 милиона лева /62.90 милиона долара/, а също така е поела твърд ангажимент да приключи тази транзакция и смята да го спази.
По отношение на страховете относно финансирането на сделката, от Инерком обявиха, че се водят преговори с няколко глобално опериращи банки, много от които нямат офиси в България, като при това никакви офшорни компании няма да участват в транзакцията.
ЧЕЗ ще проучи може ли България да участва в сделката
Министър Петкова: Гинка Върбакова е почтен човек
От компанията заявяват, че финансирането на сделката никога не е било обсъждано с руски банки, както и че за сделката ще бъде осигурен значителен дял собствено финансиране.
"От подписването на договора до сега, преговорите с банките вървят добре", заявява Стоева. Тя не споменава конкретни имена на банки поради строгите клаузи за конфиденциалност на сделката.
Евродепутат за ЧЕЗ: Странно е как ни предлагат сделка по време на дела
Гинка Върбакова има 9 месеца да плати на ЧЕЗ
"Никакви офшорни компании няма да участват в тази транакция, желанието ни е да направим прозрачна сделка", казва още тя.
По-рано Стоева посочи, че "Инерком" не може да вдигне цената на електрическата енергия, която се определя по строг механизъм от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
БСП предлагат нов вариант за ЧЕЗ без Гинка Върбакова
Два сценария, ако Гинка не успее за плати активите на ЧЕЗ
Чешка медия разкри скандална клауза в договора за ЧЕЗ
„От 20 години насам единственият начин КЕВР да одобри повишаването на цената е по един много прост механизъм: дружествата ЧЕЗ, Енерго про и ЕВН правят постоянни инвестиции в подобряването на инфраструктурата, в мрежите, в качеството на тока, монтиране на нови електромери и т.н. Всички тези инвестиции се преглеждат внимателно от регулатора и той казва: "Вие тази година сте направили 50 или 100 милиона инвестиции и съответно това може да повлияе върху потенциално вдигане на цената”, обясни от своя страна Веселин Захариев от "Мейн Кепитал" – финансов консултант по сделката за закупуването на българските активи на ЧЕЗ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!