Р екорден брой мъртви делфини са открити това лято по българското Черноморие.
Любопитни факти за делфините вижте във видеото
От "Зелени Балкани" алармираха, че само за три дни (15-17 юли) експерти и доброволци на сдружението са регистрирали общо 35 изхвърлени на брега мъртви китоподобни на плажната ивица между Ахелой и Поморие.
Всички делфини били от вида черноморски муткур (Phocoena phocoena relicta) – защитен вид според Закона за Биологичното разнообразие и застрашен вид, включен в Международния Червен списък.
Според официалната статистика на РИОСВ-Бургас общо случаите за тази година са 37.
От "Зелени Балкани" обвиняват рибарите-бракониери.
"Не мисля, че това е умишлено. Също така смятам, че рибарският бранш не е виновен за смъртта на тези делфини. Инспекторите на агенцията извършват ежедневни инспекции по вода, както по вода, така и по суша и към момента няма установени нито на вода, нито при разтоварване наличие на улов на делфин", коментира за БНТ Ясен Киров, зам.-директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури.
Спешни мерки за защита на популацията на делфини в нашата част на Черно море
набелязаха днес министри и екозощитници на среща при премиера Бойко Борисов в МС.
Предвижда се до седмица да се забрани риболовът на места, където има популации на делфини, съобщи пред журналисти сред срещата министърът на земеделието и храните Десислава Танева.
Основната причина за смъртта на делфините е попадането им в рибарски мрежи. От началото на годината са открити 108 мъртви делфини по крайбрежието, от тях 77 в Южното Черноморие, съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
Експерт на МОСВ съобщи, че приблизителната популация на делфини в изключителната икономическа зона на България в Черно море е около 15 000 броя.
Атанас Русев от екоорганизацията "Да запазим Корал" уточни, че само 5 - 10% от мъртвите делфини биват изхвърлени на брега, тоест на година загиват около хиляда делфини, или цялата млада популация. Ако тенденцията се запази след 15 години делфините в Черно море ще изчезнат, посочи той.
Главният секретар на МВР Георги Костов съобщи, че Гранична полиция ще използва катерите и техниката си за защита на делфините и контрол на риболова в забранените райони, както и ще участва в документирането на престъпления срещу защитените видове.
МВР има готовност, в областните дирекции във Варна и в Бургас има обучени разследващи полицаи и работници от криминална полиция в т. нар. звена, познати като "зоополиция". Те имат ценз да събират веществени доказателства по този вид престъпна дейност, каза Костов.
Подготвят се и промени в Закон за рибарство и аквакултурите с цел да се ограничат различните видове риболов, които нарушават биологичното разнообразие. Предвижда се мрежите да се оборудват с акустични устройства, които да отблъскват младите делфини. Според експерти подобни устройства струват около 500 лева.
Наказателният кодекс предвижда и затвор до пет години при унищожаване на защитени видове, посочи още Ивелина Василева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!