П ървото огнище на пожара в Кресненското дефиле при село Мечкул се е възпламенило отново, има и още една проблемна точка – при село Влахи. Добрата новина е, че няма разрастване на пожара през нощта, съобщи БНР.
ВИЖТЕ В СНИМКИ ОГНЕНАТА СТИХИЯ И БОРБАТА С ПЛАМЪЦИТЕ
Водачите да шофират с повишено внимание по път I-1 Симитли-Кресна, при кривия тунел,
поради задимяване на пътното платно и намалена видимост, вследствие на пожара в района на Стара Кресна. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура".
„Съставът, който е на терен от вчера в района на големия пожар край Кресненското дефиле, остава на място и продължава борбата с огъня“, съобщи на поредния брифинг с медиите министърът на вътрешните работи Валентин Радев.
Вертолетите днес ще бъдат пренасочени,
няма опасност за селата и хората от селата Ощава, Сенокос и Влахи.
Полицията осъществява разпоредените мерки за проверки на влизащите в селата и този режим остава за изпълнение. В селата продължава да няма ток, ограничението е заради безопасността на хората в района под 20-киловолтовия далекопровод.
Към момента няма опасност огънят да засегне национален парк Пирин, съобщи Дамян Дамянов – директор на Югозападното горско държавно предприятие. „Има огнища вътре в ограничената част на пожара, които още не са изгасени. Там работим над 400 души. Опасност за къщите и населението няма“, подчерта той. Дамянов обясни, че вятърът днес е в благоприятна посока, но температурите са с 2-3 градуса по-високи от вчера.
Към 7 ч. сутринта към критичните точки са били насочени военнослужещи, които пристигнали с два камиона през нощта. В готовност да се включат в гасенето са и два военни хеликоптера, потвърди Тошко Бързилов от ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“.
„В момента имаме критична точка между Мечкул и Стара Кресна. Над главен път Е-79 се развива един фронт на около 400 м
и сме предприели действия за неговото ограничаване. Продължава развитието на пожара към село Влахи, към който сме предприели превенция, предварително сме изградили просеки. На място работят над 600 души, има над 30 пожарни автомобила, 150 пожарникари, около 230 души от Югозападното горско предприятие, от арията се включиха два модула с 85 човека, с 4 високопроходими машини за гасене на пожари, има и доброволци от местното население – около 40 души“, уточни той.
Междувременно
пожарът в Сакар планина е локализиран,
съобщи областната администрация в Хасково. За 24 часа от възникването му огънят унищожи 2500 декара площи със храсти и сухи треви. До вечерта днес всички противопожарни екипи, военните, горските служители и доброволците остават на терен. Общо 100 човека от сутринта гасят на ръка пламъците. По обяд започнаха непрекъснати обходи по периметъра на огнището, за да се избегне повторно запалване.
Военните от формирование 52 740 в Хасково също се включиха в овладяването на стихията между селата Филипово, Присадец, Маточина и Варник. Днес се присъединиха и доброволните формирования на Свиленград и Тополовград.
През цялата нощ на огнището са работили 5 противопожарни и 3 екипа от Държавното горско стопанство
със съответната техника. Няма преки загуби за селските стопани и други имуществени загуби. Пожарът е далече от селата и няма застрашени хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!